Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2018, 14:30

In zonele cu seceta si cules slab putem sa dam si mama fumidilului, dispare pe moment si revine la fel in 2-3 saptamani.
Cea mai sigura si metoda de a controla nosema este metoda roilor la pachet. Cu aceasta metoda daca se lucreaza cu atentie nici nu este nevoie de tratament.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 28 Iun 2018, 15:38

jonny_it scrie:In zonele cu seceta si cules slab putem sa dam si mama fumidilului, dispare pe moment si revine la fel in 2-3 saptamani.
Cea mai sigura si metoda de a controla nosema este metoda roilor la pachet. Cu aceasta metoda daca se lucreaza cu atentie nici nu este nevoie de tratament.


Este f. adevărat. (Părerea mea!) De 4 ani fac roiuri la pachet pe foițe cca. 1/3 din efectivul total. Tratez cu acid oxalic și fumidil
la formare. Anul următor sunt bombă. Cum trec ani se dezumflă toate. La anul 4 se reia ciclul. Am observat că cifra 1/3 este mic. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2018, 15:57

Balian scrie:Este f. adevărat. (Părerea mea!) De 4 ani fac roiuri la pachet pe foițe cca. 1/3 din efectivul total. Tratez cu acid oxalic și fumidil
la formare. Anul următor sunt bombă. Cum trec ani se dezumflă toate. La anul 4 se reia ciclul. Am observat că cifra 1/3 este mic. :)


Daca roii la pachet sunt tinuti si "infometati" nu mai este nevoie de fumidil, eventual dau un protofil ceva doar pentru linistea psihologica :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 28 Iun 2018, 16:43

jonny_it scrie:Daca roii la pachet sunt tinuti si "infometati" nu mai este nevoie de fumidil, eventual dau un protofil ceva doar pentru linistea psihologica :lol:

Exact. Și eu tot numai pentru liniștea psihologică fac. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2018, 17:29

Balian scrie:
jonny_it scrie:Daca roii la pachet sunt tinuti si "infometati" nu mai este nevoie de fumidil, eventual dau un protofil ceva doar pentru linistea psihologica :lol:

Exact. Și eu tot numai pentru liniștea psihologică fac. :lol:


Uleiul de cimbru, cel de lavanda, sucul de ceapa, protofil .. toate sunt cam la fel de eficiente impotriva nosema, cu 2-3 uneori 4 tratamente pe an(facem si stimulare in acelasitimp) putem tine nosema sub control si rezultatele se vad.
Vorbeam zilele trecute cu cineva si i-am spus ca pe vatra de la munte nu gasesc nosema, si primavara este mult mai putina fata de ce gasesc vara pe vatra din Iasi(desfiintata intre timp). Deci asa cum scriu si altii este influentata si de vreme, temperaturi, etc ..
Oricum si schimbarea fagurilor vechi este o metoda de a scoate sporii de nosema + alte boli din stup.
Discutia este lunga ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cucubau » 28 Iun 2018, 17:57

Tratamente eficiente împotriva nosemelor se fac doar cu fumagilin sau batoane de sulf. Cât despre metoda roiului la pachet combinat cu înfometarea este valabil în cazul bolilor contagioase ce afectează puietul. Nosemele parcă sunt boli ale albinelor adulte.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2018, 18:20

Balian scrie:
jonny_it scrie:In zonele cu seceta si cules slab putem sa dam si mama fumidilului, dispare pe moment si revine la fel in 2-3 saptamani.
Cea mai sigura si metoda de a controla nosema este metoda roilor la pachet. Cu aceasta metoda daca se lucreaza cu atentie nici nu este nevoie de tratament.


Este f. adevărat. (Părerea mea!) De 4 ani fac roiuri la pachet pe foițe cca. 1/3 din efectivul total. Tratez cu acid oxalic și fumidil
la formare. Anul următor sunt bombă. Cum trec ani se dezumflă toate. La anul 4 se reia ciclul. Am observat că cifra 1/3 este mic. :)
matca e buna primul an si al 2 lea dupaia se dezumfla. E si normal ca roii de anul asta sa fie mai buni ca famillile in anul urmator. Nu cumva ar trebuii schimbate matcile la famillile batrane ca sa fie si ele in prima linie

Sa lasi matci la al 3 lea an iti asumi riscuri inutile.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2018, 18:27

cucubau scrie:Tratamente eficiente împotriva nosemelor se fac doar cu fumagilin sau batoane de sulf. Cât despre metoda roiului la pachet combinat cu înfometarea este valabil în cazul bolilor contagioase ce afectează puietul. Nosemele parcă sunt boli ale albinelor adulte.


Asa am crezut si eu, totusi dupa ce am facut teste pe cativa roi la pachet mi-am schimbat parerea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 28 Iun 2018, 18:28

jonny_it scrie:Uleiul de cimbru, cel de lavanda, sucul de ceapa, protofil .. toate sunt cam la fel de eficiente impotriva nosema, cu 2-3 uneori 4 tratamente pe an(facem si stimulare in acelasitimp) putem tine nosema sub control si rezultatele se vad.

Dacă eficiența acestor tratamentelor ieftine este așa bună, și urmărit cu microscop trebuie să vă cred, atuci ce este isteria asta a tratamentelor cu fumidil în toată Europa și nu numai.

Cred că suntem off topic cu discuția asta. Ideea topicului este cred prezentarea noutăților primite de la donnul Dan. Noi aici numai întrebări am avea dreptul să punem nu să purtăm discuții.
Să vedem ce spune domnul Vidican!?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 28 Iun 2018, 18:47

Balian scrie:Cred că suntem off topic cu discuția asta. Ideea topicului este cred prezentarea noutăților primite de la donnul Dan. Noi aici numai întrebări am avea dreptul să punem nu să purtăm discuții.
Să vedem ce spune domnul Vidican!?


Puteți discuta aici orice credeți că are legătură cu subiectul.
Sigur, despre anumite teme, se poate discuta mai bine în locul rezervat, dar azi nu se mai ține cont de nimic, așa că, mă bucur când văd că se mai discută ceva pe aici.
L-am întrebat pe Dan Mărgărit despre uleiurile esențiale în apicultură.
Iată răspunsul lui

Nu am folosit niciodata uleiuri esentiale in combaterea nosemozei sau a altor boli sau paraziti.
Am asistat la cateva conferinte legate de uleiuri esentiale dar rezultatele care au fost obtinute in urma testelor efectuate de diferite universitati sau centre de cercetare nu par a fi ceva de luat in calcul, pare ca se obtin anumite efecte dar in apicultura pe scara industriala nu pare sa prezinte interes.
Fumagilin B este singurul tratament recunoscut cu efect in combaterea nosemozei in special Apis, am mai spus ca in cazul Cerana lucrurile nu stau prea ok acum depinde ce fel de nosema ai.
Au fost facute ceva teste cu Nozevit dar nu pare sa entuziasmeze pe nimeni, rezultatele par destul de modeste.
Fumagilin B nu se mai fabrica asa ca la ora actuala nu prea mai sunt solutii certe de luat in considerare in privinta nosemei este un capitol la care apicultorii sunt destul de descoperiti.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2018, 18:54

Balian scrie:Dacă eficiența acestor tratamentelor ieftine este așa bună, și urmărit cu microscop trebuie să vă cred, atuci ce este isteria asta a tratamentelor cu fumidil în toată Europa și nu numai.


Isteria este la noi, in Europa nu as crede, mai urmaresc forumurile apicole de pe la altii din cand in cand.
Si in SUA s-au trezit unii si folosesc altceva, nu doar antibiotice. Antibioticele raman ca o ultima solutie, care de multe cazuri nu au efect deoarece se folosesc de prea mult timp. Cunosc si la noi multi apicultori cu zeci/sute de familii care nu au tratat niciodata cu fumidil si nu au probleme.
La mine diferenta intre a folosi sau nu fumidil este de 5 lei pe kg de miere vandut :lol:

Balian scrie:Cred că suntem off topic cu discuția asta. Ideea topicului este cred prezentarea noutăților primite de la donnul Dan. Noi aici numai întrebări am avea dreptul să punem nu să purtăm discuții.
Să vedem ce spune domnul Vidican!?


Se poate muta, eu oricum nu o mai continui. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 03 Iul 2018, 21:19

cornelioandanciu scrie:Ba da. Efectul antibioticelor ,pe care unii le dau albinelor, este CONCURENTA NELOIALA. Cum ? Pai uite asa ! Canadienii isi trateaza albinele cu antibiotice, deci ies pe piata mondiala cu miere care contine urme de antibiotice , in timp ce apicultorii europeni nu au voie sa faca treaba asta. Mai mult, europenii pierd familii de albine la greu din cauza asta, in timp ce altii nu prea au probleme.
Traiasca mierea amestec UE si non UE ! 8-)


Chiar în Canada credeți că mierea marfă(!) predată nu este testată de antibiotice?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 03 Iul 2018, 22:46

cornelioandanciu scrie:Este imposibil sa faci tratamente cu antibiotic in stupi si sa nu apara urme in miere.


Tratamentele dacă se fac stict conform modului legal de aplicare în afara perioadelor de cules vor avea și
efect și nu vor apărea în miere marfă, fiind consumate până la prima stoarcere. Toamna în rezervele de iarnă,
vara în pauze de cules fără magazii de miere puse. Asta dacă se lucrează calculat, controlat și nu haotic. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde mellis » 04 Iul 2018, 01:03

Balian scrie:
Chiar în Canada credeți că mierea marfă(!) predată nu este testată de antibiotice?

SUA are alt regulament fata de UE.Mult mai permisiv.
Sanatace buna
si multumiri DM si CV
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 04 Iul 2018, 06:04

mellis scrie:SUA are alt regulament fata de UE.Mult mai permisiv.

Înseamnă că noi suntem mult mai în față. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2018, 06:20

Azi am plecat pentru cateva zile la pescuit iar in drumul meu am trecut pe langa o locatie a unor vecini cu noi.
Din cate stiu au mai multi stupi decat noi undeva la 10.000 de colonii toate de genul celor din poze.
E adevarat ca lucreaza cu package bees si asta este nivelul la care poti ajunge cu package.
Am trimis pozele sa vedeti ca se poate si asa indiferent de ce baza melifera ai.
Oricum in proportie mare asa se lucreaza aici .- Dan Mărgărit
Fişiere ataşate
IMG_5025.JPG
IMG_5026.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator