Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde cristi_vidican » 19 Oct 2013, 19:55

Impachetarea pentru iernare
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde cristi_vidican » 11 Noi 2013, 08:16

Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde cristi_vidican » 17 Dec 2013, 15:53

Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde cristi_vidican » 17 Dec 2013, 15:57

Și nepotu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde zimtelro » 20 Ian 2014, 14:20

zimtelro
 
Mesaje: 50
Membru din: 26 Oct 2011, 10:05
Localitate: Zimnicea

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Badea. claudian » 20 Ian 2014, 20:34

Eu cred ca dl. Calmus s-a cam grabit un pic cu "maclavaisul" peste ele !.... mai mare deranjul , dupa parerea mea ....nu cred ca era necesar....dar dumnealui stie mai bine cum stau treburile .
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 20 Ian 2014, 20:39

Badea. claudian scrie:Eu cred ca dl. Calmus s-a cam grabit un pic cu "maclavaisul" peste ele !.... mai mare deranjul , dupa parerea mea ....nu cred ca era necesar....dar dumnealui stie mai bine cum stau treburile .

Explica ... DE CE ??? :oops:
El a explicat ca aceasta stimulare sa-i zicem, are rolul de ... a le da cheie ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde proapis13 » 20 Ian 2014, 20:47

paul scrie:Explica ... DE CE ??? :oops:
El a explicat ca aceasta stimulare sa-i zicem, are rolul de ... a le da cheie ! :P

Cheie pentru ce...???
Un calcul elementar ne arata ca albina respectiva nu ajunge sa fructifice culesul de rapita
O asemenea hranirea la data asta mai mult face deoarece uzeaza prematur albina
30% din ce avem astazi in stupi nu apuca primavara; nu uitati ca la inceput de martie se pierde cea mai multa albina
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Badea. claudian » 20 Ian 2014, 20:52

Pai cum de ce ?.... in primul rand perioada in care ne aflam ,nu stie daca toate reginele au inceput sa oua ,... nu stie daca in urmatoarele zile se mai poate interveni ,pentru ca altfel deranjul nu este eficient !...portia care au primito este nesemnificativa acea cantitate nu reprezinta nimic.
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Badea. claudian » 20 Ian 2014, 20:59

Prietene Paul,tu crezi ca maclavaisul pe care dl. Calmus il administreaza este miraculos !!???.. daca da te inseli amarnic !!
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 20 Ian 2014, 21:08

proapis13 scrie:Cheie pentru ce...???
Un calcul elementar ne arata ca albina respectiva nu ajunge sa fructifice culesul de rapita
O asemenea hranirea la data asta mai mult face deoarece uzeaza prematur albina
30% din ce avem astazi in stupi nu apuca primavara; nu uitati ca la inceput de martie se pierde cea mai multa albina

I-auzi ce scrie ... cartea !
"Cresterea unei cantitati cat mai mari de albina in perioada de iarna asigura inlocuirea mai rapida a populatiei ce a iernat si ca atare atingerea intr-un termen mult mai scurt a nivelului de dezvoltare in primavara, care permite valorificarea eficace a culesurilor timpurii(pomi fructiferi, rapita).
Cu cat inceperea cresterii puietului in a doua parte a iernii este mai intarziata, cu atat datorita unei mai mari uzuri, albinele care au iernat mor masiv iar cantitatea de puiet crescuta este mult mai mica.
Reiese clar, deci, necesitatea ca apicultorul sa intervina pentru ca familia de albine sa parcurga cat mai repede perioada de inlocuire a albinelor care au iernat. Aceasta inseamna sa se creasca puiet cat mai timpuriu si in cantitati cat mai mari !!!
..............
Sarcina cresterii sustinute de puiet in primavara va reveni albinelor crescute in perioada de iarna "
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 20 Ian 2014, 21:17

Badea. claudian scrie:Prietene Paul,tu crezi ca maclavaisul pe care dl. Calmus il administreaza este miraculos !!???.. daca da te inseli amarnic !!

Nu pot sa ma pronunt asupra miraculozitatii maclavaisului pentru ca ... nu l-am incercat ! :idea:
In alta ordine de idei sau de ce nu in aceeasi ... toate studiile facute in legatura cu hranirile de stimulare stipuleaza maxima eficienta a hranirilor mici si dese. Chiar zilele trecute citeam ceva legat de suprafata de puiet in toamna dupa ... stimulari ! Cea mai eficienta a fost stimularea zilnica cu sirop in portii de 300g.
Asadar, 100g. maclavais la 3-4 zile (sustinut), eu zic ca poate avea efectul scontat !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Badea. claudian » 20 Ian 2014, 21:28

paul scrie:
Badea. claudian scrie:Prietene Paul,tu crezi ca maclavaisul pe care dl. Calmus il administreaza este miraculos !!???.. daca da te inseli amarnic !!

Asadar, 100g. maclavais la 3-4 zile (sustinut), eu zic ca poate avea efectul scontat !


Si ma rog dece nu a avut si la stupul nr.1 din filmuletul de mai sus acest efect!!!....cu toate ca a beneficiat de toata "atentia "din partea apicultorului adica a fost hranit din 3 in 3 zile cu maclavais sia" tat :lol: :lol:
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 20 Ian 2014, 21:39

Badea. claudian scrie:
Si ma rog dece nu a avut si la stupul nr.1 din filmuletul de mai sus acest efect!!!....cu toate ca a beneficiat de toata "atentia "din partea apicultorului adica a fost hranit din 3 in 3 zile cu maclavais sia" tat :lol:

Nu inteleg la ce te referi ??? :shock:
Eu am inteles ca e prima stimulare pe anul asta :!: Si am mai inteles ca ridicarea albinelor pe spetezele superioare ale ramelor la vremea asta ... este un lucru normal! :shock: Chiar daca mie ... nu mi se pare ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde popik50 » 20 Ian 2014, 21:45

Badea. claudian scrie:Prietene Paul,tu crezi ca maclavaisul pe care dl. Calmus il administreaza este miraculos !!???.. daca da te inseli amarnic !!


Eu nu cred ca se insala. Domnul Calmus arata rezultatele...altii doar vorbesc pe margine, ma rog, fiecare face cum crede ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde proapis13 » 20 Ian 2014, 21:46

paul scrie:I-auzi ce scrie ... cartea !
"Cresterea unei cantitati cat mai mari de albina in perioada de iarna asigura inlocuirea mai rapida a populatiei ce a iernat si ca atare atingerea intr-un termen mult mai scurt a nivelului de dezvoltare in primavara, care permite valorificarea eficace a culesurilor timpurii(pomi fructiferi, rapita).

La mine in zona rapita infloreste intre 7 si 12 aprilie; un calcul elementar imi arata ca degeaba dau drumul la puiet in perioada asta
A doua perioada a iernii cind a fost scrisa cartea aia pica undeva la sfirsitul lui februarie
Daca ceasul biologic al albinei este reglat cum trebuie aceasta ia mierea pina la pastura trecind peste aceasta
Care e dereglata baga ca nebuna si forteaza regina sa dea drumul la mitraliera
Cartea are dreptate dar....se refera la FAMILII DE ALBINE.....nu la ce ne prezinta unii colegi pe la topicurile cu hranirea iarna
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron