Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2014, 21:17

Pai, dar tu ce ai fi vrut, sa o lase acolo, saracele? De cate ori nu indreapta albina greseala stuparului?
paul scrie:I-auzi ce scrie ... cartea !
"Cresterea unei cantitati cat mai mari de albina in perioada de iarna asigura inlocuirea mai rapida a populatiei ce a iernat si ca atare atingerea intr-un termen mult mai scurt a nivelului de dezvoltare in primavara, care permite valorificarea eficace a culesurilor timpurii(pomi fructiferi, rapita)."


Unde scrie tampenia asta?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 21 Ian 2014, 21:37

lucky5strike scrie:Unde scrie tampenia asta?

In ... "sporirea productiei de miere" de Aurel Malaiu ! Pag.157 !!!
LE ... eu zic sa nu mai citim nimic ! Oricum autorii de romane apicole se contrazic in ceea ce priveste ... fictiunea ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2014, 21:40

In perioada de iarna?

Sigur nu e o greseala de tipar? Ce te costa sa lasi ghemuletele in pace pana in martie, cand au temperaturi mai "suportabile"?

De atunci ai 2 (doua) luni pana la salcam.

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde paul » 21 Ian 2014, 21:47

lucky5strike scrie:In perioada de iarna? Sigur nu e o greseala de tipar? :roll:

ABSOLUT SIGUR ... nu-i nici o greseala de tipar !!! :P El recomanda inceperea hranirilor proteice din ... 15 ianuarie, tocmai pentru a incepe cresterea puietului cat mai devreme !
In alta ordine de idei, nea Gica era fan ... Malaiu ! Ii spunea undeva lui Bunka ca daca a citit "sporirea productiei de miere"i s-a deschis ... un ochi ! Cica daca citeste si Stuparitul de acelasi autor, i se vor deschide amandoi ochii ! :oops: Eu le-am citit si rascitit pe amandoua (imediat gasesc pagina care ma intereseaza) si vad ... ca prin patura ! :lol: Oi fi eu mai chior ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2014, 22:01

Mda.
Intamplator, eu fac apicultura fara sa-l fi citit pe Malaiu.

Desi, mi-au trecut pe sub ochi pasaje bune din cartea asta a lui. Da, cu trebusoara asta, nu ma simt in acord.

Daca vremea cere hibernare, pai hibernare sa fie.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde popik50 » 21 Ian 2014, 22:16

Fiecare stimuleaza sau nu, in functie de data si de pozitionarea geografica a stupinei.Pentru cei care sunt impotriva metodei de stimulare a domnului Calmus ii rog frumos sa posteze metodele dumnealor pentru dezvoltarea unei familii de albine, dar sa arata prin filmulete scurte toti pasii facuti, iar in aprilie-mai sa vedem si rezultatele(nu doar vorbele). Domnul Calmus a filmat si aratat metoda dumnealui de la inceput si pana la sfarsit si rezultatele au fost excelente. Daca aveti ceva mai bun, aratati aici sa vedem si noi . Foarte multi doar vorbesc...
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde lucky5strike » 21 Ian 2014, 22:32

Eu nu fac filme. Dar spun ce fac. Adevarul e ca pana prin martie nu prea fac nimic.

Vremea nu-mi permite.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde TDI » 21 Ian 2014, 23:40

Locaţia geografică. Dacă vremea permite, de ce nu? Bunka spunea de canadienii care ierneaza 2 caturi de ME si trebuie sa creasca puiet in iarna, in hala. Posibil ca microclimatul ala sa poata fi asigurat in locuri din tarisoara noastra.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde zimtelro » 28 Ian 2014, 16:28

zimtelro
 
Mesaje: 50
Membru din: 26 Oct 2011, 10:05
Localitate: Zimnicea

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde apimat » 21 Mar 2014, 17:24

Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde Badea. claudian » 28 Mar 2014, 22:53

Nu vreau sa par rautacios dar situatia in stupina dl. daniel nu sta bine deloc !!!....fata de anul trecut, pot spune ca sta foarte prost ..... dealtfel se poate sesiza si din dialogul purtat in filmulet ,ca dumnealui nu mai are sarmul apicultorului din primavara anului trecut ,atunci cand ne prezenta niste familii bune si de invidiat !!...de data asta am vazut cuiburi largi albina putina si familii care nu vor putea sa valorifice culesul de la rapita!!!... asa cum spune si repeta dl. daniel in mai multe randurii !!!....
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde alt stupar » 29 Mar 2014, 00:13

... nici eu nu vreau sa par mai rautacios de cat ma stie lumea :lol:
Darrr... unde-s nene efectele miraculoasei retete Calmus ???
Bai, texte de astea ca "am stupii pe 8-9 rame de albina dintre care 4 cu puiet" sunt frectie, povesti de amagit pinguinu` !

Odata si odata poate ne intra si noua in cap ca primavara, cand vorbim de puterea unei familii, se numara: X rame de puiet plus doua de acoperire, stanga-dreapta. Atat !
Restul... ramele cu rezerve si albina rasfirata pe ele... azi ii, maine da coltu`... puietul e cel care conteaza, ca asta-i albina de peste 1-2 saptamani !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde alext » 09 Apr 2014, 00:35

Buna seara .
Hopa. Puțin frig si in sud si apare nosemoza. Puțin frig si nu mai avem albina de rapita. Oare cit ii diferența între o iernare in Moldova si una in sud . Oare citi din sud reușesc sa iernare famili puternice la miercurea Ciuc . După o iarna calduroasa in ardeal nu mai știm sa gestionam atâta albina in stupi înainte de salcam . La rapita ți frica sa mergi , si pana la salcam mai avem 2-3saptamani. Anul acesta cred ca umplu pomi cu roi...
Concuzia : dacă timpul merge si albina merge., fără sa intervi cu fel si fel de maglavaituri.
alext
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Noi 2011, 15:27
Localitate: alba

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde nelu stuparu » 09 Apr 2014, 12:47

Avatar utilizator
nelu stuparu
 
Mesaje: 41
Membru din: 17 Mai 2011, 20:57
Localitate: Bacau

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde apimat » 30 Iun 2014, 14:40


Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Apicultura romaneasca

Mesajde B.K » 30 Iun 2014, 22:04

Cam asta e realitatea din pacate
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori