Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum "ingroasa" televiziunile

Mesajde lucky5strike » 06 Noi 2013, 14:38

Ascultati cum imbecilii acestui post, KanalD, cauta sa faca rating:

Nu stiu daca a mai fost pus acest video: -

Ceva in genul :cat de rele sunt albinele, cat de rai sunt apicultorii..." :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde lucky5strike » 06 Noi 2013, 14:41

Dobitocii aia de reporteri vin sa filmeze albine, fara masca, si au pretentia ca musca sa-i linga pe bot.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde Dila Daniel » 06 Noi 2013, 14:57

sa-mi fie cu iertare dar si noi(apicultorii) trebuie sa fim mai responsabili.
Reporterita aia a fost "atacata" pe domeniul public.
Apicultorul respectiv putea sa evite astfel de situatii...mai ales ca aflase probabil ca a venit televiziunea ...
Acum eu nu cred ca a fost doar atunci problema cu albinele..Probabil si el are multi(300 zicea ala parca...) si cand foamea e mare...ca neapicultor in preajma lor, nu iti este bine...

bineinteles ca si aia de la tv exagereaza cu..."un sat intreg..."
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde lucky5strike » 06 Noi 2013, 15:15

"Teroare in sat", "Un sat intreg se fereste sa mai iasa ziua din casa..." "Albinele au intepat calul, de sute de ori."

Fatuca-reporter a incasat o intepatura langa gard, tot agitandu-se pe acolo, cu camera dupa ea...

Sa mearga pe islaz, s-o "furnice" picioarele sa se vaite si acolo...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde lucky5strike » 06 Noi 2013, 15:18

Nea apicultoru' a pastrat distanta conform legii. In rest... mdeh.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde Closcutz » 06 Noi 2013, 15:51

Dra reporter avea probleme cu reumatismul, dar nu vrea sa recunoasca faptul ca a fost lecuita pe loc :lol: Cand ai multe familii stii legea destul de bine, mai ales ca te astepti oricand sa ai probleme cu persoanele,,binevoitoare". Cred ca asa stau lucrurile si in cazul de fata.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde lucky5strike » 06 Noi 2013, 16:40

D-ra "reporter-a-ter", trasa prin inel, inmiresmata de colonie si sezut auto, a descins pe teren, sa explice d-sa cum sta treaba cu albinele de la fata locului.

Nu prea le aveti cu documentatia, d-ra reporter, no, la tigri tot ase vei mere'?

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde bio » 06 Noi 2013, 19:35

..este o situatie periculoasa care poate degenera .
Pe noi, multi apicultori cu ceva vechime, nu ni se pare chiar atit de confortabila intepatura albinei..... dar pe cineva care nu are nici un "antrenament" in acest sens..??

Apicultorul respectiv ar trebuii sa tina cont si de vecini ... il obliga "legea bunului-simtz"
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde proapis13 » 06 Noi 2013, 19:40

bio scrie:....Apicultorul respectiv ar trebuii sa tina cont si de vecini ... il obliga "legea bunului-simtz"

Pe buneeeee???
Daca esti apicultor trebuie sa stii ce scrie in legea apiculturii
Daca nu cere-ti scuze ca n-ai stiut dupa ce citesti legea :oops:

Filmarea este facuta dupa doua garduri si se vede ca stupii ii are la mare distanta de drumurile publice
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum dezinformeaza televiziunile

Mesajde bio » 06 Noi 2013, 20:17

proapis13 scrie:
bio scrie:....Apicultorul respectiv ar trebuii sa tina cont si de vecini ... il obliga "legea bunului-simtz"

Pe buneeeee???
Daca esti apicultor trebuie sa stii ce scrie in legea apiculturii
Daca nu cere-ti scuze ca n-ai stiut dupa ce citesti legea :oops:

Filmarea este facuta dupa doua garduri si se vede ca stupii ii are la mare distanta de drumurile publice



..inainte de a fi apicultor sunt OM si legea bunului simt ma obliga sa-mi respect vecinii.

Care vrea sa se ascunda dupa legea apiculturii si i-si trateaza vecinii cu expresii de genul "da-ma in judecata!." sa faca cum il taie capul dar nu este frumos.


Prefer sa-mi tin pavilioanele in afara orashului decit sa fiu pizmuit de catre vecini.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Cum "ingroasa" televiziunile

Mesajde iunicu » 06 Noi 2013, 20:45

Chiar o sa cada urechile calului de la albine? Dai in masa de nespalati ca altfel nu ii cauta albina de nectar pe la gura.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cum "ingroasa" televiziunile

Mesajde Mircea_63 » 06 Noi 2013, 22:26

Pot cadea :!: Cu conditia sa ai creierul sub forma de ata.

Asadar...unora cand li se rupe ata, le cad urechile. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum "ingroasa" televiziunile

Mesajde lucky5strike » 06 Noi 2013, 22:41

Bio, cu faptul de a-ti pasa de vecinii stupinei tale, ai foarte multa dreptate.

E un lucru onorabil, si oricare apicultor care se respecta nu poate sa fie insensibil la relatia cu vecinii vetrei. Cui ii vine la socoteala sa fie vazut ca un nebun care se plimba intre insecte salbatice care "terorizeaza tot satu'..." cum rezulta din reportaj? In loc sa te intalnesti cu vecinii zambind si bazaind cordial? Garantez ca si Proapis si toti ceilalti avem chestia asta in ceafa.
Dar, sa nu uitam ca nu toti vecinii sunt sfinti sau cinstiti sau seriosi, nu?

Eu unul, acum doi ani mi-am facut o vatra noua, unde in toamna aia am avut discutii legate de struguri. Stiti povestea: boabe crapate sau viespari, apoi si albina la soiul alb. Intr-o seara am descarcat acolo toate familiile din pastoral, adaugate pe langa niste roi, si... s-a strans ceva efectiv. S-au facut intrucatva simtite. Nu neg. Jumate bondari si muste, jumate albine. La struguri de bolta. Astora cu bolta, vacari, au facut primii valuri, si le-am cumparat doi saci de struguri.
Buuun. Continuand maraielile, m-am deplasat, am discutat cu vecinii. Si... s-au divizat. Unde parea ca toata linia e suparata, jumate au cedat doar din dialog. Cativa cu un borcan de instalare ca bun vecin. E, bunicii vacari erau inca furiosi rau, si nu le dadeam de cap. Mai tarziu am inteles, vatra le servea lor inainte ca un mic islaz pt animale.... De la astia iau lapte si branza cateodata si alte produse... si pot spune ca acum ma am bien cu toti... ba am si paznic pe linie. Anul trecut si anul asta tin o cantitate rezonabila de familii, si indirect, aflu ca e bine.

Sa mai luam in calcul ca una e aversiunea, alta e pizma, si cu totul altceva buna intelegere. Parerea mea e ca aversiunea trebuie luata in serios, iar pentru a gestiona pizma sau a obtine buna vecinatate, trebuie disponibilitate si timp.

Pe de alta parte, legea ne ofera un raport intre familie si suprafata vetrei. Ala nu poate fi luat in considerare in practica (5mp/fam, 50mp/pavilion). Daca mergi pe acest raport ... pana la 20 de pavilioane la 1000 mp... nu ai sa ai rezultate adevarate... si daca sunt, nici vecini incantati.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum "ingroasa" televiziunile

Mesajde bio » 07 Noi 2013, 20:13

lucky5strike scrie:.... Cui ii vine la socoteala sa fie vazut ca un nebun care se plimba intre insecte salbatice care "terorizeaza tot satu'..." cum rezulta din reportaj?...


Reportajul este prost facut... este tolomaca rau blonda.


...sa va povestesc eu un fapt petrecut acum 2 veri, pe strada unde locuiesc.
Un copil de 2 anisori se juca in curtea casei parintilor lui, cind a fost intepat de mai multe albine si a intrat in soc anafilatic. Noroc ca "Salvarea" a sosit in citeva minute , spitalul fiind la ~ 1km departare si copilul a fost salvat . Spun salvat deoarece l-am vazut in bratele mamei si mi s-au inmuiat picioarele.
Se pare ca a fost intepat de albinele venite la apa, albine apartinind altui vecin care era la 2 case departare de curtea respectiva...la o distanta sa spun de peste 40-50 de metrii de stupina.
Eu am iesit din ecuatia deoarece de ceva ani nu mai tin albine deloc in curte ..... m-am saturat de de reprosurile unor vecini ca "albinele mele le maninca strugurii".. si m-am saturat sa le explic mereu cum sta exact treaba cu strugurii si albinele.

Dar cind mai aveam ceva roiuri in curte ...... ma amuzam copios cind mai trecea vreo tanti prin fata curtii si dintr-o data o rupea la sanatoasa si-si dadea singura palme ca i-a intrat cite o albina in par..:))
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Cum "ingroasa" televiziunile

Mesajde iunicu » 07 Noi 2013, 21:14

Cum ar fi sunat reportajul daca spuneau ca albinele lui X au intepat 3 vecini si un cal orb?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Cum "ingroasa" televiziunile

Mesajde lucky5strike » 07 Noi 2013, 21:54

Gloaba aia ... o uitasem, saracul animal, pai i se vad coastele... daca asa a ajuns sa arate un cal...?!?... vorba ceea, La omul sarac/Nici boii nu trag/ Ca le da apa, paie/ Si multa-multa bataie...

Mai si pozeaza roiul ala, care se roteste in treaba lui. Daca erau albine pe real, chiar era scandal.

Veneau stupari din 5 judete la experienta.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ


Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori