Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde yokoz777 » 11 Dec 2013, 23:20

Pe laga toate cele argumentate,odata cu aceasta metoda trebuie luat in calcul si consumu de energie electrica..cam mananca curent nu jucarie si luand in calcul timpu pentru fiecare rama nu-i de colo.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde floreageorge » 28 Mai 2014, 00:25

Sa incalzesti mierea la acea temperatura..distrugi cam 30% din proprietățile mierii din celule. Se stie prea bine despre tratarea termica a mierii. Suflanta cu aer cald nu are ce cauta in apicultura. Am eu 21 ani, am crescut cu albine de mic, tata are 60 si e apicultor de o viata. Bunicul meu avea 6 apicultori si 500 de familii in grija. Maine poimaine ii vezi ca o sa descapaceasca cu vre'un laser. Sa lasam tehnologia sa intervina dar doar acolo unde este cazul, iar in apicultura nu are ce cauta. Eu nu sunt de acord nici cu centrifugile motorizate, ramele trebuie sa le simti la mâna, dar fiecare cu chichita lui. Spun nu tehnologiei in acest domeniu desi sunt viitor inginer IT :))) . Pai sa folosesti tu la stupi orizontali pe rame noi la salcam suflanta cu aer cald si sa mai ai si pe vre'un priceput la centrifuga...mai aduci doar rama cu sarma pe ea in stup :)))
floreageorge
 
Mesaje: 26
Membru din: 27 Mai 2014, 10:35

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde Cristi Ciocoiu » 10 Noi 2017, 07:42

Totusi ideea mi se pare buna pentru fagurii care se dau la reforma si vrem sa ii bagam dupa diafragma toamna. Usureaza munca albinelor si dupa cum stim daca are dubla capaceala albina nu ia mierea din acele celule.
Cristi Ciocoiu
 

Anterior

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron