Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde clabescu.marius » 16 Apr 2014, 18:17

Rog pe cei cu mai multa experienta sa ne explice oare de ce tine familia respectiva stransa pe 6 rame cu toate ca se vede ca are populatie de mai mult tinand cont ca are 2 caturi deasupra... :?
https://www.youtube.com/watch?v=kqV02QifKJA
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde proapis13 » 16 Apr 2014, 19:19

Raspunsul o sa-l afli daca ,,citesti'' cu atentie rama aia ce a scos-o afara si a introdus-o a doua dupa diafragma ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde clabescu.marius » 16 Apr 2014, 19:33

proapis13 scrie:Raspunsul o sa-l afli daca ,,citesti'' cu atentie rama aia ce a scos-o afara si a introdus-o a doua dupa diafragma ;)

Sunt mai greu de cap...nu imi pot da seama de ce anume??? :( nu pot decat sa ma gandesc ca face asta pentru obtinerea de trantori..... :?
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde iunicu » 16 Apr 2014, 21:40

M-a amuzat faptul ca a izbit bine cu gratia in cuib si pe urma se tot vaita la fiecare intepatura.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde jenica67 » 16 Apr 2014, 22:32

In primul corp de jos, sunt doua matci separate de o diafragma. Si nu sunt 6 rame, sunt 6+5 rame.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde kiloz » 16 Apr 2014, 23:19

Nici vorba de doua matci.Este o familie slabuta,care nici cuibul nu are cladit,fiind vorba de cele +5 rame.Este limitat cu gratii si lateral si sus.Cele 5 rame ar trebui sa fie rame de recolta,dar avind in vedere puterea familiei,fagurii sint cladite sub orice critica sint de proasta calitate.Pe asemenea familie nar avea ce sa cauta caturile de recolta.Volum prea mare ,albine putine,exemplu cum nu trebuie procedat.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde thomas » 16 Apr 2014, 23:44

Am si eu doua familii care le-am lasat mai stranse decat celelalte. Tot pe 6 rame.. Si m-am mirat ce am vazut, chiar daca-i vremea rece: puiet full pe 5 din 6 rame. Si am gasit miere bagata pe prima rama din exteriorul cuibului. Celelalte, chiar daca sunt mai mari, nu au 5 rame de puiet..
Chiar daca se pare ca are albina in exces pt cele 6 rame, nu are de ajuns sa umple nici corpul de jos, dar intregul stup. De aceea il tine strans. Albinele stiu mai bine cat si cand sa treaca dincolo de diafragma. De-abia cand blocheaza cuibul limitat de diafragma, cu puiet si hrana, atunci este indicat a se largi.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde jenica67 » 20 Apr 2014, 16:11

Da aveti dreptate are numai o matca, ca l-am intrebat pe om si mi-a raspuns. Nu inteleg de ce sa il tina asa de strans, in schimb sa ii puna atatea corpuri. Eu daca il strangeam asa, in zona cuibului peste, asi fi pus o folie sa ii etansez cuibul, iar albinele sa poata comunica cu restul corpurilor, numai trecand pe sub acea diafragma, de unde se ajunge in zona exterioara cuibului. Asta in situatia sa zicem ca ar avea miere acolo, sau sa aiba grije de acele rame.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde Florin Dobre » 20 Apr 2014, 16:20

Cred ca ideea e sa tina compacta zona de puiet. Nu sunt prea convins de folie. In caz de vreme rece albina se strange pe cuib.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: De ce il tine strans pe 6 rame?

Mesajde alt stupar » 20 Apr 2014, 18:24

Nu, nu e prea strans.
Pe de o parte, aprilie este o luna cu surprize termice. Pe alta parte, parca ne-a luat Dumnezeu mintile tuturor de am ajuns sa acceptam ca normala o conformatie tip " vand stup puternic, pregatit de pastoral, pe 9-10 rame dintre care 4-5 puiet"
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova


Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron