Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168


Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 30 Dec 2020, 05:42

Canada,la - 10 grade și albinele românului Dorian Ion.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=2819487981643048&set=pcb.2733135033576630
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde nicu68 » 30 Dec 2020, 19:38

am mai spus asta ,nu pot sa inteleg de unde atata albina in stupi lor la ora :roll:
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde mausica » 30 Dec 2020, 21:23

Auuu ce frumos e la ochi asa stupi.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde jonny_it » 30 Dec 2020, 22:22

nicu68 scrie:am mai spus asta ,nu pot sa inteleg de unde atata albina in stupi lor la ora :roll:


Albine sanatoase, polen+hrana suficienta si genetica. Simplu.
Am si eu cativa pe 12 rame dadant pline :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde nicu68 » 30 Dec 2020, 22:54

te cred ,dar totusi nu cred ca arata ca ai lor :lol:
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 31 Dec 2020, 01:35

jonny_it scrie:
nicu68 scrie:am mai spus asta ,nu pot sa inteleg de unde atata albina in stupi lor la ora :roll:


Albine sanatoase, polen+hrana suficienta si genetica. Simplu.
Am si eu cativa pe 12 rame dadant pline :)


Jonny,având în vedere că ești și crescător de mătci,așteptăm de la tine comentarii mai ample.Dorian are toată stupina așa,cu 6-8 caturi ME vara.
El spune că la -30 grade familiile arată tot așa,adică NU ÎN GHEM.Ieri,la noi cu +10-14 grade,te-ai uitat cum arătau?
O chestie interesantă,el spune că perioada când mătcile încetează ouatul este probabil septembrie-octombrie.Înseamnă că din noiembrie începe
ouatul și la ce temperaturi :!:
https://www.facebook.com/groups/1694296447460499/permalink/2733880483502085/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde BMihai » 31 Dec 2020, 11:24

În sistemul lor de lucru, genetica contează. Produc mătci de calitate după rasă și mai ales după cele mai productive familii din stupină. Și bagă mâncare în ele după cules fără milă.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde nicu68 » 31 Dec 2020, 11:58

are Dorian la ora asta cel putin 2 rame cu puiet si noi tot vorbim ca nu trebuie sa avem puiet iarna in stupi ca nu e bine ce sa mai inteleg ?dar nici asa familii nu pot avea :lol:
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Balian » 31 Dec 2020, 12:28

Când am trecut la MER am mers după indicații. Familia să fie puternică.
Am observat că la familii puternice și ce condiții meteo sunt la mine ca
albina nu prea s-a strâns în ghem. Era răsfirată. Și de multe ori aveam și
puiet iarna. Primăvara tendință mai mare la roit.
Dacă familia e mai slabă (potrivită) se stânge în ghem și nui mai are puiet.
O astfel de familie să țină un climat potrivit pentru puiet este o muncă
enormă. Nu familiei văzută în film. La ei poate este iarnă și după aia
perioadă activă și flori. Nu îngheț și zăpadă de primăvară ca la noi.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde jonny_it » 31 Dec 2020, 13:42

Neafiliatul scrie:
Jonny,având în vedere că ești și crescător de mătci,așteptăm de la tine comentarii mai ample.Dorian are toată stupina așa,cu 6-8 caturi ME vara.
El spune că la -30 grade familiile arată tot așa,adică NU ÎN GHEM.Ieri,la noi cu +10-14 grade,te-ai uitat cum arătau?]


Treaba cu albinele multe tine de modul cum se termina ultima generatie de puiet, cu cat este mai brusc cu atat sunt mai multe albine pt iarna. Am testat si eu si se pare ca am gasit o metoda sa fortez putin pentru a avea mai multe albine pt iarna, dar asta intr-un alt episod. :lol:
Cand eram pe ME cel mai mult am ajuns la 6, pline, 5 au fost mai des, dar de obicei stateau in 4. In 2020 cel mai mult am avut 12 rame dadant si 6 caturi de 1/2.
La minus 2-3 grade stau in ghem, daca familiile sunt mai mari nu este foarte strans, dar tot ghem este ... nu ca la ei.

Neafiliatul scrie: O chestie interesantă,el spune că perioada când mătcile încetează ouatul este probabil septembrie-octombrie.Înseamnă că din noiembrie începe
ouatul și la ce temperaturi :!:
https://www.facebook.com/groups/1694296447460499/permalink/2733880483502085/


in septembrie-octombrie inceteaza ... nu a zis ca in octombrie incepe. Eu asa am inteles, dar poate nu am baut eu suficienta cafea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde jonny_it » 31 Dec 2020, 13:43

BMihai scrie:În sistemul lor de lucru, genetica contează. Produc mătci de calitate după rasă și mai ales după cele mai productive familii din stupină. Și bagă mâncare în ele după cules fără milă.


Aici este "secretul" pentru a avea albine mai multe, momentul cand dai siropul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Balian » 31 Dec 2020, 14:22

BMihai scrie:......Și bagă mâncare în ele după cules fără milă.

Nu cu țârtâita!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 31 Dec 2020, 17:49

Jonny,astăzi încurcarea ceștilor este scuzată :lol: Eu am spus că ouatul începe în NOIEMBRIE,după cele zise de Dorian.
Așa cum toată lumea recunoaște,hrana,tratamente,munca,se pot face și aici la fel de bine.Problema rămâne la rasă.
Din cele cunoscute de tine,crezi că există vreo șansă legală pentru aducerea câtorva mătci de la Dorian,pe care să le testezi pe o vatră
izolată,să nu existe posibilitatea împerecherilor cu trântori autohtoni sau să nu le strice maidanezele vecinilor?
După ANZ,nu cred. Te rog interesează-te dacă se poate face ceva,numai așa putem să ne lămurim și să vedem Canada în ograda noastră.
În mod sigur vor fi piedici,să nu degenerăm rasa noastră . Vaci,oi,s-au putut aduce,albine nu,pentru că așa vor unele persoane.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde jonny_it » 31 Dec 2020, 17:56

Neafiliatul scrie:Jonny,astăzi încurcarea ceștilor este scuzată :lol: Eu am spus că ouatul începe în NOIEMBRIE,după cele zise de Dorian.
Așa cum toată lumea recunoaște,hrana,tratamente,munca,se pot face și aici la fel de bine.Problema rămâne la rasă.
Din cele cunoscute de tine,crezi că există vreo șansă legală pentru aducerea câtorva mătci de la Dorian,pe care să le testezi pe o vatră
izolată,să nu existe posibilitatea împerecherilor cu trântori autohtoni sau să nu le strice maidanezele vecinilor?
După ANZ,nu cred. Te rog interesează-te dacă se poate face ceva,numai așa putem să ne lămurim și să vedem Canada în ograda noastră.
În mod sigur vor fi piedici,să nu degenerăm rasa noastră . Vaci,oi,s-au putut aduce,albine nu,pentru că așa vor unele persoane.


Am avut cateva regine din Canada, as zis "rusesti". Nu au fost cu nimic mai presus fata de BK sau carpatina. Erau bune, dar nu m-au impresionat. A mai testat si cineva din Iasi, mai demult intra si pe aici pe forum si aceeasi concluzie.
Se pot aduce destul de usor, dar va spun eu sigur ca nu la genetica este problema. Orice albina neroitoare poate sa arate asa acum daca zona permite si se fac anumite lucrari.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron