Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde Cristi Ciocoiu » 05 Ian 2016, 20:37

Oare cine l-a fugarit pe D.M. de pe forum ?
Cristi Ciocoiu
 

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde Florin Dobre » 05 Ian 2016, 20:48

Cristi Ciocoiu scrie:Oare cine l-a fugarit pe D.M. de pe forum ?

Si obiceiul unora de a baga batul prin gard. ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde joohny » 05 Ian 2016, 20:57

lucky5strike scrie:PS: sa nu-mi zici ca nu ti-ar place sa-l vezi pe DM pe aici, ca nu te cred . ;)

Va salut.Asa este L5S,insa eu sint una dintre albine(ma rog,trintor) dintr-un stup.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde mircea » 05 Ian 2016, 20:58

Hai sa facem niste precizari.
D-l Dan Margarit nu a fost NICIODATA membru al acestui forum .
Singura legatura a dansului cu Stuparitul este acest topic viewtopic.php?f=22&t=2501 , in care colegii au discutat la vremea aia filmuletele de pe YouTube . Discutiile in general au fost foarte ok, cu exceptia a catorva mesaje, postate de doi colegi . Unul dintre ei nu mai este membru al forumului, iar celalalt are interventii ocazionale.

Probabil ca ceea ce la determinat pe d-l Dan Margarit sa-si stearga filmuletele nu este o locatie anume de pe internet , ci doar atitudinea rau voitoare si tarlaneasca a unora pe totalitatea mediilor apicole (Facebook, YouTube, forumuri apicole si probabil mail sau telefon
Pic cu pic....toate acestea s-au adunat si au dus la ceea ce era de asteptat
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 05 Ian 2016, 20:59

Au apărut 2 postări în timp ce scriam
Cristi Ciocoiu scrie:Oare cine l-a fugarit pe D.M. de pe forum ?

DM n-a fost niciodată pe forum.
A fost invitat. Îl citea și îl citește încă (anumite subiecte, din când în când), dar n-a scris nimic pe forum.
Dar, prin postarea filmelor interacționa cu noi. Nu odată făcea referire la discuțiile de pe forum.

Agellily a spus-o într-ul live ... (ceva de genul) când vezi că cineva se leagă aiurea de tine, iar ceilalți tac, ai impresia că și ceilalți sunt de acord.
Ideea e că nu trebuie să permitem prin neimplicarea noastră ca răul să triumfe.

P.S. Din numărul postărilor văd că oamenii nu-și doresc că Dan Mărgărit să revină. De fapt îi spun: stai acolo, că stai bine. Ne doare-n cot dacă vii sau nu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde nae » 05 Ian 2016, 21:05

cristi_vidican scrie:DM n-a fost niciodată pe forum.

;)
LA MULTI ANI , DM .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde mircea » 05 Ian 2016, 21:12

cristi_vidican scrie:P.S. Din numărul postărilor văd că oamenii nu-și doresc că Dan Mărgărit să revină. De fapt îi spun: stai acolo, că stai bine. Ne doare-n cot dacă vii sau nu.

Cristi, hai sa nu exageram . Eu cred ca 99,99 % isi doresc asta .
Probabil ca tu, esti implicat emotional chiar mai mult decat insusi Dan Margarit .
De....ce sa-i faci....suflet de artist .
Sensibilule ce esti.

Eu cred ca daca DM, daca va gasi timpul necesar , o sa-l avem printre noi .
A facut-o o data cu filmuletele YouTube.....nu vad de ce nu ar mai face-o .
Trebuie doar sa-i asiguram un mediu prielnic discutiilor .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde lucky5strike » 05 Ian 2016, 21:34

Eu sunt convins ca DM are sa vina la un moment dat. Poa sa fie si de 1 aprilie. Ca multi or sa ramanem blocati... ca n-o sa dam usor curs discutiei... ma amuza de pe acuma. :lol:

Clarificari:

1. DM nu a scris pe forum, dar il urmarea atunci cand Cristi Vidican lucra la pagina lui. Ce l-a deranjat a fost o "ratacire" lui Dragos 2006, precum si rautatile lui marian sima, cred. Acuma, daca Dan Margarit vine pe forum, sunt convins ca cei doi vor avea puterea sa faca ce trebuie si mergem mai departe.
2. Nimic mai misto decat sa il vad pe DM si pe Angelilly, acesti doi adevarati pionieri, iarna, vorbind amandoi de sezonul incheiat, de fasoanele de lucru ale mexicanior, de ispravile ratonilor canadieni, musthave-uri, do-nots-uri... ba chiar sa avem o mostra de umor canadian... ca Angelilly m-a convins din primele 10 postari ca are si potentialul asta. Or sa li se alature si consacratii forumului, greii de ieri, de azi, de maine... :lol:

O mica provocare: romanii canadieni traiesc in alta lume, cu alte mentalitati. S-au pastrat romani cat au putut. Asta e lucru mare. Au un stil de a dialoga mai elegant, se discuta mai finut cu ei. Ei daca vin aici, nu prea au ce sa invete, daca nu stim sa le fim parteneri.

Deci, sa cautam sa fim mai buni. Atat. ;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde Adi Hodis » 05 Ian 2016, 22:36

Si mie mi-ar placea sa vina pe forum !.

Sa vedeti faza cu ratonii. Hraneam stupii intr-o locatie, asa pe inserat. N-am apucat noi sa terminam de pus galetile, ca ratonii deja serveau cina !. :lol:
Curajoase fiinte ratonii aia ... si inteligenti. Stiu sa desfaca capacele borcanelor, capace cu filet.
Mie mi-au facut peri albi ( chit ca aveam deja destui ) si in incinta fermei. Nu ma lasau sa dorm. Abia am scapat de ei, prinsi in cusca si dusi in ... pastoral. Minim 15 mile ... ca cica daca e mai aproape, se intorc inapoi. La sirop. :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde CATALIN » 06 Ian 2016, 12:31

P.S. Din numărul postărilor văd că oamenii nu-și doresc că Dan Mărgărit să revină. De fapt îi spun: stai acolo, că stai bine. Ne doare-n cot dacă vii sau nu.

Sa vina Dan....mamaaa nu mai pot :o :o vreau sa vad si eu muma de apicultura canadiana,ca am ce invata sau macar ce visa frumos..ptiuu daca stiu ca unific 7-8 stupi in unul si tot ma duc la etajele care le face el...
ce drac baieti o da-ti in tangouri de genu....omul a realizat ca nu se pupa celucreaza el cu ce facem noi...ar casuna o gramada de pinguini printre care si eu pe EL da de ce asa?? da fac si eu asa? da de ce nu iasa ca tine??
sunt convins ca daca maine s-ar muta in R omania a2 zi si-ar face cont pe stuparitul....situatia apiculturi atunci ar fi pe aceiasi lungime de unda
Dane...daca ne citesti sa stii ca din suflet iti spun ca esti o persoana apreciata si cu cat iti demonstrezi mai mult profesionalismul cu atat vei fii mai mult iubit
te saluta CATA----de la CRAIOVAA
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 06 Ian 2016, 15:04

CATALIN scrie:sunt convins ca daca maine s-ar muta in R omania a2 zi si-ar face cont pe stuparitul....situatia apiculturi atunci ar fi pe aceiasi lungime de unda
Dane...daca ne citesti sa stii ca din suflet iti spun ca esti o persoana apreciata si cu cat iti demonstrezi mai mult profesionalismul cu atat vei fii mai mult iubit
te saluta CATA----de la CRAIOVAA

Cătălin,
dacă mie îmi place să ascult Pavaroti, nu înseamnă că de mâine vreau să fac cu tine duet pe „o sole mio”
Dacă eu nu pot ridica stupii în 10, nu înseamnă că nu vreau să mă uit la DM să văd cum îi ridică el în 10.
Îmi crește și mie inima, prind curaj să scot tot nectarul din florile din România etc.

Oameni ca el pe aici ar înviora lucrurile. Uite, pe live, când sunt doar începători, se face câte o liniști de mormânt de zici că toți au adormit.
Cum intră câte unul mai greu, cum e.... altceva.
DM pentru noi ar fi asemenea cântecelor de încurajare (eroice) pentru soldați.

P.S. Mersi Nae de atenționare. Treaba bună
Ultima oară modificat de cristi_vidican pe 06 Ian 2016, 15:14, modificat 1 dată în total.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde octavianpopescu » 06 Ian 2016, 18:44

Subscriu si eu la invitatie
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 06 Ian 2016, 21:53

Cred că Dan Mărgărit o să ajungă în scurt timp să-și schimbe numele și să se mute din Canada. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde Alexandru.Chisinau » 11 Ian 2016, 17:08

cristi_vidican scrie:
Dar, sunt convins că toți de pe forum ar dori ca Dan Mărgărit să vină aici. Dacă cineva nu vrea, cred că a scăpat de la spitalul de nebuni și a reușit să-și facă cont. :lol:

Valoarea unui forum e dată de valoarea oamenilor care postează (fiecare dă ce are), iar STUPĂRITUL ar fi îmbogățit prin venirea lui Dan Mărgărit.


Subscriu.
Vă aștept și eu cu drag. :P

Cu apreciere,
Alexandru.Chișinău
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde gaby73 » 11 Ian 2016, 21:47

Buna seara! Si eu sunt un mare admirator al lui Dan Margarit si as fi foarte incantat sa vina pe forum! Ar fi un mare castig pt noi sa revina cu noi informatii despre apicultura! Cu stima!
gaby73
 
Mesaje: 20
Membru din: 18 Sep 2012, 18:53

Re: Invitatie pentru dl. Dan Margarit

Mesajde jon baz » 11 Ian 2016, 23:22

gica.mosu scrie:.I A,7 rame,TDI,Trantorul,Jenica 67,DM,si alti nu ne mai baga'n sama:

As vrea sa va spun ceva ca incepator: prin mai 2014 adresez o intrebare colegilor de pe forum legat de niste roiuri si printre altele am mantionat citez: "Plus ca saptamanal verific stupii, caut oua, tai botci, etc."
Primesc un raspuns din partea domnului Jenica67, promt si la obiect pe care vi-l redau mai jos:

"jon baz, ruperea botcilor saptamanal, nu este nici productiv si nici nu o sa combata roirea. Mai bine roiesti familiile, dupa una din metodele cunoscute si ele se vor dezvolta bine si vei scapi de corvoada cu controlul saptamanal si ruperea botcilor. In plus, doua matci vor oua mai mult si daca vrei le vei uni inainte de urmatorul cules, sau in toamna, daca nu iti place cum s-au dezvoltat."

POt sa va spun cu mana pe inima si tot timpul o sa-i multumesc domnului Jenica pentru asta, mesajul asta mi-a schimbat complet modul de a vedea apicultura si mi-a directionat in bine modul de lucru cu albina, a fost punctul de plecare daca vreti pentru mine ca apicultor. Pe atunci aveam 7 stupi si toata vara o zi pe saptamana.... taiam botci sa nu roiasca. Era cosmarul meu, plus toate care deriva de aici. Dupa mesajul domnului Jenica 67, am citit, am studiat, am intrebat si am aplicat iar rezultatul a fost ca totul s-a simplificat, totul a devenit simplu si frumos, cerul s-a inseninat brusc, am putut sa ma extind si randamentul a crescut exponential.
Inca o data, multumesc frumos domnule Jenica. Eu, jon baz, va spun ca dumneavoastra sunteti punctul meu de plecare in apicultura si toata viata o sa va multumesc pentru asta. Si m-ati ajutat enorm poate fara sa va dati seama printr-un sfat bun trimis unui om necunoscut. Si asta s-a intamplat aici, pe forum la "Incepatorii intreaba" pagina 97. Va multumesc dumneavoastra, va multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi bune, multumesc tuturor celor care isi impartasesc cunostintele altora atat pe forum cat si prin filmulete, ca domnul Dan Margarit! Ca mine sunt multi. Foarte multi. Si noi toti avem nevoie de dumneavoastra toti, oameni cu suflet de aur care va impartasiti experienta si cunostintele gratis, neconditionat. Am dat acest exemplu ca sa intelegeti cat de importanti sunteti dumneavoastra apicultorii mari pentru noi, cei mai mici si care este impactul sfaturilor dumneavoastra exprimate pe public. Iar daca cineva va supara, nu bagati in seama. Voi trebuie sa va cunoasteti propria valoare si sa nu va coborati la nivelul celor care va denigreaza pentru simplul motiv ca ei sunt mici, iar voi.....titani! Respect maxim tuturor!!!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori