Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 22 Feb 2015, 14:51

octavianpopescu scrie:Am facut si eu pentru prima data o tinctura dupa retata postata dar dupa strecurare rezultatul final este extrem de amar si nu imi pot da seama din ce cauza.evident nu l-am putut folosi.
Ma gandesc la doua cauze posibile:alcoolul de 96 este luat din obor vrac si ma gandesc ca o fi din ala necomestibil (sau cum se zice) sau o parte din propolis a prins vreo doua tratamente de varachet.
As vreau si eu o parare.multumesc

Tinctura de propolis este un produs extraordinar de concentrat si se foloseste in mod uzual in doze de pana la maxim 1.5 ml pe zi(150 picaturi). Apicultorii folosesc chiar mai mult, uneori.
Amesteca tinctura cu: miere, pune picaturi pe paine si ai sa o poti consuma - chiar daca nu poti suporta gustul asa cum este. Proportia in care am amestecat eu tinctura cu miere a fost intre 10 si 25% - adica 100 ml la 900 grame miere sau 250 ml la 750 grame miere, - amestecat de fiecare data inainte de administrare - intre 1 si 3 linguri zilnic. Nu este recomandat sa lasi borcanul descoperit.
Gustul tincturii nu este amar, dar nici dulce - aduce cu o sumedenie de arome amestecate.
Probabil ca gustul, atat timp cat propolisul nu a fost mai vechi de 2 ani este garantia ca produsul este veritabil si mult mai concentrat decat cel din comert - respectiv mult mai recomandabil.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde octavianpopescu » 22 Feb 2015, 15:58

Cunosc gustul tincturii ca am mai folosit dar nu din productie proprie...am dat la copil cand a avt probleme cu burtica in combinatie cu miere o lingurita la trei.cea pe care am facut-o este mult mai amara fata de cea normala si nu imi dau seama de motiv.cand am pus cateva picaturi pe niste paine nu am putut-o inghitii de amara ce era...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 22 Feb 2015, 17:26

octavianpopescu scrie:Cunosc gustul tincturii ca am mai folosit dar nu din productie proprie...am dat la copil cand a avt probleme cu burtica in combinatie cu miere o lingurita la trei.cea pe care am facut-o este mult mai amara fata de cea normala si nu imi dau seama de motiv.cand am pus cateva picaturi pe niste paine nu am putut-o inghitii de amara ce era...

Esti sigur ca era doar propolis atunci cand l-ai pus la dizolvat?
Apropo de alcool. Organoleptic alcoolul metilic si alcoolul etilic sunt similare ca gust si aspect, doar analiza de laborator poate evidentia diferenta dintre cele 2 tipuri de alcool - alcoolul metilic fiind extraordinar de toxic, dar nu e amar. Depinde si sursa de unde ai cumparat alcoolul, daca a fost distilat acasa e posibil sa fie amar si sa contina alte tipuri de alcooluri, respectiv alte substante toxice sau foarte toxice. Dar - daca inainte sa pui la preparat alcoolul acesta nu era amar, mai mult ca sigur ca tinctura amara nu era din cauza alcoolului.
Propolisul este prezent in extraordinar de multe culori, concentratii si respectiv gusturi, in functie de vegetalele de pe care a fost recoltat.
Pastreaza-l pentru uz extern si pentru Tinctura de plante pentru albine(protofilul de casa), daca ti se pare asa inacceptabil pt consumul intern.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde octavianpopescu » 25 Feb 2015, 19:18

Asa o sa fac, o sa il pastrez pentru uz extern.propolisul a fost recoltat dupa rame de-a lungul sezonului doar ca o parte din el a prins niste tratamente de varachet forte.asta e, pe asta o sa il arunc si pe viitor o sa fiu mai atent la recoltare si preparare
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 25 Feb 2015, 19:41

Nu arunca nimic. ;)
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde Donbazil » 25 Feb 2015, 21:20

Sal'tare!

Cauta prin targ c-ai sa gasesti alcool ori de la rusi, ori de la sarbi ori de la bulgari, dar vezi sa aiba pe eticheta un pahar si sa scrie ETILIC. Romanesc se gaseste prin supermarket-uri dar este foarte scump.
Propolisul dupa ce-l recoltezi trebuie invelit in punga de nailon sau celofan pentru ca pierd o serie de substante volatile si poate sa si mucegaiasca iar mucegaiul - pe care nu intotdeauna il observam - este cauza gustului amar.
Parerea mea e ca daca tot il ai, nu-l arunca lasa ca-i gasesti intrebuintare (dar nu intern) si cumpara-ti spirt d'al bun si fa-ti alta tinctura - respectand retetele care-s in carte dar au fost postate si aici pe forum.

Sal'tare!

P.S. Eu fac de fiecare data o sarja dintr-un litru de spirt sarbesc si 300 gr. de propolis si am tot timpul rezerva macar jumate de litru, ca nu se stie cand e nevoie si daca-l pastrezi in sticla infundata bine se pastreaza multa vreme.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Tinctura de propolis

Mesajde Aurel1959 » 25 Feb 2015, 23:22

Donbazil, sal`tare ! Pentru un litru de alcool 300 gr. de propolis nu e putin?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Tinctura de propolis

Mesajde Donbazil » 26 Feb 2015, 01:12

Sal'tare!
Pai depinde ce propolis ai, ca daca ai de pe colectoare atunci este pur si se topeste tot, daca e razatura de pe lada sau rame mai raman reziduuri care trebuiesc scazute.
Eu de cativa ani razatura o vand la Favisan Lugoj si fac tinctura doar din ce colectez de pe plasele din plastic dupa ce le bag la congelator si le frec, curge un praf fin si e propolis pur.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Tinctura de propolis

Mesajde octavianpopescu » 26 Feb 2015, 13:32

TDI-la aruncat ma refeream la tinctura preparata nu la alcool.tinctura nu imi place sa o folosesc extern ca pateaza enorm...
Donbazil-alcoolul il am de la rusi dar este varsat.cel de la care l-am cumparat zicea ca il are si ambalat dar la cantitate mai mare parca.deci e posibil sa fie etilic...se poate in vre-un fel afla daca e sa nu?! Referitor la gustul amar sigur e asa cum ziceti, multumesc de lamurire.dupa recoltare l-am tinut langa echipamentele apicole in valdura foarte mare, nu am stiut ca tb la frigider...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 26 Feb 2015, 15:45

Tinctura preparata pune-o in protofil in proportie de 10-20%, BeeVitalul contine propolis - costa 150 ron litrul comparativ cu protofilul care costa 60 ron litrul.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde MyBees » 26 Feb 2015, 16:47

Propolisul este un medicament pe care ni-l ofera natura prin intermediul albinei.

E cel putin deplasat sa folosim alcool de provenienta indoielnica la prepararea acestuia. Banuiesc ca nu face nimeni cu hectolitrul incat sa merite diferenta de pret in defavoarea calitatii. La fel si cu propolisul brut pe care il folosim... Eu nu mai folosesc decat propolis colectat cu plase colectoare, care in timpul tratamentelor sunt scoase din stup si cu care se poate colecta propolis cu continut scazut de ceara. Nu as mai folosi propolis provenit din razuirea ramelor care inmagazineaza de-a lungul timpului toate otravurile introduse in stup in timpul tratamentelor(Cand am postat in 2012 inca nu imi dadeam seama de aceasta greseala)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Tinctura de propolis

Mesajde proapis13 » 26 Feb 2015, 16:52

TDI scrie:Tinctura preparata pune-o in protofil in proportie de 10-20%, BeeVitalul contine propolis - costa 150 ron litrul comparativ cu protofilul care costa 60 ron litrul.

Daca ma convingi de rostul tincturii de propolis in protofil o sa folosesc cu prima ocazie...
Daca este o parere personala te rog sa scrii si care e logica si de unde acea concentratie...
Daca nu,vreau si eu sursa de unde ai luat informatia asta... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tinctura de propolis

Mesajde jenica67 » 26 Feb 2015, 19:09

MyBees, ce intelegi prin alcool de provenienta indoielnica. Eu folosesc propolisul de la razuirea ramelor de magazie, care nu sunt nici o data pe cuib, cand fac tratamente. La stupii cu fund cu plasa, nu cred ca se pot folosii plasele de colectare propolis.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Tinctura de propolis

Mesajde Dila Daniel » 26 Feb 2015, 21:30

jenica67 scrie:...La stupii cu fund cu plasa, nu cred ca se pot folosii plasele de colectare propolis.

Se folosesc cu rezultate bune.Cel putin modelul care il folosesc(acelea maro)merge.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Tinctura de propolis

Mesajde TDI » 26 Feb 2015, 23:27

proapis13 scrie:
TDI scrie:Tinctura preparata pune-o in protofil in proportie de 10-20%, BeeVitalul contine propolis - costa 150 ron litrul comparativ cu protofilul care costa 60 ron litrul.

Daca ma convingi de rostul tincturii de propolis in protofil o sa folosesc cu prima ocazie...
Daca este o parere personala te rog sa scrii si care e logica si de unde acea concentratie...
Daca nu,vreau si eu sursa de unde ai luat informatia asta... ;)

Eu o sa te rog sa tragi concluziile in scris - in urma conversatiei pe care am avut-o.
Ca addenda o sa te rog sa subliniezi cu ce poate dauna propolisul in protofil, avand in vedere ca se respecta dozajul 17 ml la litru - la un 3 litri stimulare(in 5-10 ocazii consecutive) ar veni 51 ml tinctura.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tinctura de propolis

Mesajde MyBees » 27 Feb 2015, 00:02

@jenica67: alcoolul cumparat "vrac de la Obor", de care nu poti fi sigur nici macar daca este etilic sau metilic... vezi cateva postari mai sus.
Te cred ca folosesti propolisul razuit de pe rame, nu doar tu ci multi(majoritatea) apicultorilor fac asta. Eu nu am zis sa nu mai faci, am spus doar motivele pentru care nu o mai fac eu. Dar fum folosesti la ramele alea de magazie, care nu sunt niciodata pe cuib la tratamente? :)
(si)Eu folosesc, cu succes cred eu, plasele chiar la stupii cu soclurile cu sita. Bine... nici nu imi propun sa recoltez cat mai mult ci cat mai calitativ/curat.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori