Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tinctura de propolis

Mesajde proapis13 » 03 Oct 2016, 20:22

Dovada celor scrise mai sus se regaseste in pretul tincturii de propolis din magazinele naturiste...
de 4-5 ori mai scumpa decat la taraba in piata...are puritatea de 95%...cel putin asa scrie pe eticheta... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tinctura de propolis

Mesajde gmarba » 13 Feb 2018, 23:16

Am si eu o intrebare legata de prepararea tincturii de propolis:
Propolisul care ramane la fundul vasului in care s-a preparat tinctura de propolis se poate consuma ca atare ? Adica nu este daunator sau ineficient consumul sau? Mai contine substantele binefacatoare ale propolisului?
gmarba
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Feb 2018, 23:10

Re: Tinctura de propolis

Mesajde gabimihai » 16 Feb 2018, 20:35

Ceea ce ramane nu e propolis, e ceara. Numai in cazul cand aveti propolis colectat din colectoare de propolis, acela are 100% propolis. Ideal ar fi dupa colectarea propolisului, acesta sa fie spalat intr-un vas, aici se aduna deasupra ceara si alte impuritati, iar la fund se lasa propolisul pur. Se cunoaste ca propolisul nu se dizolva in apa, se scoate si se zvanta pe o sita, nu la soare, apoi dupa ce e uscat se pastreaza in vase de culoare inchisa la rece sau se foloseste la tinctura. O sa ramaneti surprins, dar cantitatea de propolis care ramane va fi mica. Chiar si in situatia in care propolisul e colectat prin razuirea leaturilor de pe rame, nici acela nu e pur 100%, tot are ceara. Concluzia: aruncati ceara ce ramane dupa cele 14 zile de macerare a tincturii si filtrare. Succes.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Tinctura de propolis

Mesajde Donbazil » 16 Feb 2018, 22:15

Salut pai tocmai asta-i schepsis-ul ca la tinctura se pun 30 - 35 de grame de propolis la 100 ml de alcool...Trebuie sa te gandesti ca pentru un raport de 25 - 30 % tu musai sa bagi cam 20 - 30 % in plus - ca e ceara si alte impuritati care nu se dizolva in spirt ....Daca de la incerput pui doar 20 % - dupa cantar iti iese un pisch-wasser de 15% si tinctura aia, degeaba o foloseste cineva ca-i prea slaba....
Mai e o chestie; unii folosesc luni de zile, fara pauza picaturile de tinctura, ori asta-i si mai rau, ca propolisul se aditioneaza in ficat si faci pe naiba.....Repari pe-o parte si strici pe alta....Orice tratament se face cu pauze pentru ca organele sa se curete... Nu dau lectii la nimeni. Fiecare face cum crede. Eu doar am spus ceia ce spun clientilor mei....Nimic ce este in exces nu-i bun...
Sanatate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Tinctura de propolis

Mesajde gabimihai » 18 Feb 2018, 20:12

Adevarat, am omis sa precizez cantitatea de propolis.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Tinctura de propolis

Mesajde vasilefi » 30 Mai 2018, 14:38

Am vrut sa cumpăr niște propolîș de la cineva sa fac tinctura dar mi-a spus ca e de salcie, ca e mai roșiatic și nu e prea bun pentru tinctura. Ca E mai bun sa fac batoane.
De ce nu ar fi așa bun la tinctura?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Tinctura de propolis

Mesajde Closcutz » 30 Mai 2018, 15:33

Orice propolis e bun pentru tinctura. Eu colectez pentru familie si nu am avut vreo observatie negativa....
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Tinctura de propolis

Mesajde paul » 13 Sep 2019, 17:17

Am strans niste propolis de pe rame. L-am facut bulgarasi si l-am pus in frigider. Cu vreo 3 zile in urma am luat alcool de 96* si am pus propolisul in el. Dintr-o maxima comoditate nu am maruntit bulgarasii si i-am pus intregi intr-un borcan mare adaugand alcoolul. Observ ca nici dupa 3 zile nu s-au dizolvat . Credeti ca se mai dizolva ? Sau ... ce as mai putea face ?
Multumesc pt raspunsuri ! ;)
Am uitat sa precizez ... am agitat borcanul de cel putin doua ori pe zi. Spun ... cel putin, pentru ca nevasta-mea sustine ca l-a agitat si ea. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tinctura de propolis

Mesajde Shrek » 13 Sep 2019, 17:46

Îl scoți din alcool și îl lași să se usuce. Apoi, câteva ore in congelator, ambalat in folie alimentara. Îl scoți și îl mărunțești cu ciocanul de șnițele , după care îl dai prin râșniță de cafea. Îl pui din nou în alcool și continui reteta! Bafta!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Anterior

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori