Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PASTURA

Mesajde FLORINELU » 17 Feb 2012, 13:00

as vrea sa recoltez pastura pentru familie,rude si cunostinte. sant solicitat insistent in aceasta privinta.
as dori daca poate cineva sa ma ajute cu sfaturi pentru recoltare,pastrare si consum.
totodata as vrea sa stiu si cam la ce pret se comercializeaza pastura proaspata,ca doar nu o sa o dau gratuit. :?: :?:
multumesc anticipat de sfaturi.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: PASTURA

Mesajde balanciprian » 17 Feb 2012, 20:06

anu' trecut a luat cineva de la mine cateva sute de kg miere si zicea atunci de 150-200 ron pe kg.am incercat cu o scula artizanat si am reusit sa scot in jur de 250g in cam o ora da nu mai puteam de degete.cei care o cumpara vor sa fie perfect curata fara resturi de camasuiala din fagure,gasesti l acei care vand echipament apicol o ustensila de recoltat pastura. incearca.....macar pentru tine.... mie imi place la nebunie :P
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: PASTURA

Mesajde liviu1965 » 17 Feb 2012, 20:21

Poate daca o aduci la o anumita temperatura ca sa o transformi intr-un lichid ....
Nu stiu..., e o idee de electronist

Of , unde-i nea Gica acum......
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PASTURA

Mesajde MyBees » 17 Feb 2012, 20:43

" Păstura se recoltează din faguri prin trei metode:

1) prin tăierea în fâşii a fagurilor cu păstura, de unde aceasta se scoate foarte uşor, sau
2) prin retezarea celulelor.
3) prin refrigerarea fagurilor şi sfărmarea cerii."

http://www.proapicultura.ro/pastura.htm
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: PASTURA

Mesajde liviu1965 » 17 Feb 2012, 20:46

Merg pe metoda 3

Merci,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PASTURA

Mesajde MyBees » 17 Feb 2012, 20:53

Pentru consum personal/familie incercati consumul direct din fagure. Eu sunt inebunit sa mestec fagurele cu pastura...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: PASTURA

Mesajde un OM » 17 Feb 2012, 21:14

Pentru productia industriala angajati un sat de chinezi ( cred ca de la d-l Neculai Luca m-a inspirat aceasta remarca). :lol:
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: PASTURA

Mesajde FLORINELU » 18 Feb 2012, 19:40

multumesc tuturor pentru sfaturi.
o sa incerc pe toate sa vedem ce iese
despre pret ,cam putin am auzit
daca incerc varianta cu chinezii,oare nu imi mananca toata pastura cu ceara cu tot? :roll: :lol:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: PASTURA

Mesajde stroe » 18 Feb 2012, 21:56

Eu stiu ca se baga rama in congelator apoi se sfarama si se aleg bucatelele de pastura iar ceara la topit- nu se pierde nimic.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: PASTURA

Mesajde neculai.luca » 19 Feb 2012, 00:38

un OM scrie:Pentru productia industriala angajati un sat de chinezi ( cred ca de la d-l Neculai Luca m-a inspirat aceasta remarca). :lol:


Aici am arătat cum extrag eu păstura pentru consumul în familie http://stuparitul.3xforum.ro/post/1932/4/neculai_luca/
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: PASTURA

Mesajde laur1 » 23 Feb 2012, 20:01

Salutare!! daca nu am destula pastura in primavara trebuie sa o inlocuiesca cu ceva?? am auzit de la cineva ca trebuie sa fac o reteta cu lapte praf,miere,drojdie de bere..... cam asa ceva. daca sunteti buni,imi spuneti si mie reteta si modul de preparare? sau macar sa-mi spuneti daca este bine.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: PASTURA

Mesajde gica.mosu » 25 Mar 2012, 09:07

MyBees scrie:" Păstura se recoltează din faguri prin trei metode:

1) prin tăierea în fâşii a fagurilor cu păstura, de unde aceasta se scoate foarte uşor, sau
2) prin retezarea celulelor.
3) prin refrigerarea fagurilor şi sfărmarea cerii."

http://www.proapicultura.ro/pastura.htm

Eu procedez astfel: rama cu pastura min 2-3kg dupa max 6-8 ore de cind o scot din stup o
tai fisii 1,5-2cm lungime cit sa incapa in borc-720ml(in borc pun 1/2 miere de salcam)si il
umplu6-8 fisii cit incape apoi completez -la plin cu miere .Se pastreaza la rece s-au in beci..
Astfel se consuma 20-30 gr dim cu o ora inainte de masa cu tot cu fagure,rez ff bune in
apiterapie-dif boli...Pret 7 U.C.M aprox-140lei-1borcan-50-80lei(1u,c,m=pret/1kg miere)...
OBS-nu se lasa mai mult de6-8 ore s-au mai mult deoarece incepe procesul de degradare...
Ce ramine din rama(chenar cu miere)o folosesc ca si r k-claditoare2-3st s-au dr in fiec stup...Cu respect-mosuuu!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: PASTURA

Mesajde kamy » 25 Mar 2012, 16:13

este un pix special de recoltat pastura gen preducea cu arc am cumparat-o anu trecut din targu de la blaj de la un nene din timisoara,40 ron da n-am incercat-o.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PASTURA

Mesajde gica.mosu » 29 Mar 2012, 07:16

kamy scrie:este un pix special de recoltat pastura gen preducea cu arc am cumparat-o anu trecut din targu de la blaj de la un nene din timisoara,40 ron da n-am incercat-o.

Te rog f mult daca se poate ...o poza cu pixul si vreti-multam fain :oops:
La ciup(rama hranitor)nu-i pui 2 sirme si 6-7 cm de fag artificial,il
bagi in stup asa simplu :?: Cu respect d-le kamy din..Salaj(pune si
in avatar) fii mindru asa miis tati argheleni :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: PASTURA

Mesajde kamy » 29 Mar 2012, 22:38

mosiule nu-i pun droate ca-i haranitor antivaroa,pixu nu-l mai aflu cred ca mi l-o nationalizat purdeii,la avatar nu ma priseap dar daca loveste pa careva doru sa stie de unde-s scrie-n multe alte locuri sii si spun!io ma straduiesc sa nu fiu mandru da nu-mi iese tatdauna!sanatate ca-i mai buna decat toate!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PASTURA

Mesajde gica.mosu » 29 Mar 2012, 23:23

kamy scrie:mosiule nu-i pun droate ca-i haranitor antivaroa,pixu nu-l mai aflu cred ca mi l-o nationalizat purdeii,la avatar nu ma priseap dar daca loveste pa careva doru sa stie de unde-s scrie-n multe alte locuri sii si spun!io ma straduiesc sa nu fiu mandru da nu-mi iese tatdauna!sanatate ca-i mai buna decat toate!

Adica vrei sa spui ca -ti este rusine sa zici unde te-ai nascut.... Salaj....in ROMANIA-Ardeal sa fiiiii mindru :!: :!: :!: mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori