Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum colectam polenul

Mesajde Avram Sorin » 19 Ian 2012, 10:47

Acuma ma uitam si eu la poza . Intradevar parca distanta e prea mica si se vor inghesui albinele la intrare si iesire. Iesire de trantori nu am vazut nici eu .
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum colectam polenul

Mesajde Avram Sorin » 19 Ian 2012, 11:11

Acuma daca tot discutam de colectorul "serban". Aici eu cred ca este totusi o mica problema si anume : placa activa fiind verticala, albinele vor folosi prioritar gaurile de jos. Asta duce la o aglomerare la intrare si iesire din stup + creste timpul pe care o culegatoare il petrece intre 2 aprovizionari. Si inca una. Ce facem daca vine o ploaie ? Vor reusi sa intre toate albinele in stup ( tinand cont ca va fi inghesuiala ) ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi-serban » 19 Ian 2012, 14:15

Iesirea de trantori este pe lateral cate una pe o parte cu posibilitatea de inchidere,exista o fanta de culisare,gratia pot sa o ridic fara sa dau colectorul jos,iar distanta intre gratie si corp este 6cm.
Dupa parerea mea colectorul este aproape ca si tipul OROS doar cu mici modificari de tehnologie(nu-l dau jos pt golire ),nu doresc sa culeg ridic gratia ,doresc sa culeg o las jos.
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Cum colectam polenul

Mesajde proapis13 » 19 Ian 2012, 21:17

Ma bucur ca ai avut in vedere toate cele scrise mai sus
ca de nu iti dadeai singur si inutil de lucru
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum colectam polenul

Mesajde badguy_goodguy » 06 Feb 2012, 03:27

Cu tot respectul

1. Care este media de polen pe care o recoltati la
a. salcia capreasca
b. pomii fructiferi
atunci cand abundenta lor (a pomilor) este medie, sau supra saturata

2. Cam cate grame de polen intra intr-un borcan de 800?
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum colectam polenul

Mesajde simi » 18 Mar 2012, 10:07

Avram Sorin scrie:Acuma daca tot discutam de colectorul "serban". Aici eu cred ca este totusi o mica problema si anume : placa activa fiind verticala, albinele vor folosi prioritar gaurile de jos. Asta duce la o aglomerare la intrare si iesire din stup + creste timpul pe care o culegatoare il petrece intre 2 aprovizionari. Si inca una. Ce facem daca vine o ploaie ? Vor reusi sa intre toate albinele in stup ( tinand cont ca va fi inghesuiala ) ?



Salutare.
Ma bucur domnule Sorin ca ai ridicat unele probleme importante. Si eu folosesc acelasi tip de colector si sunt multumit.
- albinele folosesc aproape toate gaurile de pe placaactiva in cautarea de gauri mai mari, dar in ceea ce priveste ploaia cred ca ai dreptate se aglomereaza la intrare.
Eu nu am iesire la trintori si las ruga pe Serban sa puna si o poza cu iesirea de trintori.
Avatar utilizator
simi
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Dec 2011, 23:40
Localitate: ZALAU Jd Salaj

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi-serban » 22 Mar 2012, 22:17

iesire trantori 2 buc ,una pe fiecare parte.
Fişiere ataşate
420047_298768520183874_100001521865345_816404_1937781108_n.jpg
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Cum colectam polenul

Mesajde simi » 28 Mar 2012, 19:29

cristi-serban scrie:iesire trantori 2 buc ,una pe fiecare parte.



Dupa cum se observa domnule Serban ati acoperit iesirile cu tabla. Cind le dati drumu la trintori sa iasa afara?
Avatar utilizator
simi
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Dec 2011, 23:40
Localitate: ZALAU Jd Salaj

Re: Cum colectam polenul

Mesajde amadeusmbi » 28 Mar 2012, 21:10

Din cite am citit le dati drumul pe rand, cand pe stg cand pe drp sa nu se invete albinele pe acolo.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi-serban » 29 Mar 2012, 09:00

Ideea este de pe forum de la colegi care culeg polen,asa luata printre randuri.(tot despre polen de pe forumuri).
Prima saptamana iesirile de trantori vor fi inchise,dupa aceea o zi stg inchis-drp deschis,maine drp inchis-stg deschis samd.
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Cum colectam polenul

Mesajde -tedy- » 30 Noi 2012, 17:30

cum separam polenul de impuritati?albine,aripi,picioare,etc...
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: Cum colectam polenul

Mesajde proapis13 » 14 Dec 2012, 23:44

Altfel de apicultura
Altfel de colectoare de polen
salve :D
http://beeman.se/index-f.html
http://beeman.se/material/pollen.htm
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum colectam polenul

Mesajde balasbebe » 15 Dec 2012, 09:01

cristi-serban scrie:Ideea este de pe forum de la colegi care culeg polen,asa luata printre randuri.(tot despre polen de pe forumuri).
Prima saptamana iesirile de trantori vor fi inchise,dupa aceea o zi stg inchis-drp deschis,maine drp inchis-stg deschis samd.


Trebuie mai multe zile cu stanga dreapta. Dupa ce se deschide o parte, o sa observati ca a crescut cantitatea de polen recoltata. Se inchide trapa, sau una din ele, doar daca nu suntem multumiti de cantitatea culeasa. Multe albine fac greva si nu vor iesi prin placa.

Este doar o parte din ceea ce am observat eu. Cu cat luam mai mult polen, cu atat intervine foamea de polen, si albinele vor aduce si mai mult. Daca nu tinem cont la un moment dat se produce un dezechilibru, si vor suferi din lipsa pasturii. Incep sa-si scoata puietul capacit, si scade populatia.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

as vrea sa colectez polen...

Mesajde popdaniel » 09 Ian 2013, 15:51

vreau sacolectez polen la primavara!
cu colector la urdinis
as vrea sa stiu cat timp pot colecta de la o familie (1 luna, 2,sau 1saptamana......) si cam cat scade productia de miere
va intreaba un incepator!!
sper ca nu am deranjat?
va multumesc!!!!!
popdaniel
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Dec 2012, 18:28
Localitate: Bistrita-Nasaud

Re: as vrea sa colectez polen...

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 18:10

Te sfatuiesc sa cauti un model de colector care sa fie bun...vezi ca nu toate sunt concepute bine!..nu stii acum la ce sa te uiti, dar documenteaza-te...
Apoi indicat e sa iei ca la carte 7 zile da si 3 nu, dar sa stai cu okeanul pe rame si sa vezi ce se intampla in interior, cat polen ai in rame si cat in colector, si cum reactioneaza colonia la timpii de colectare pe care-i aplici si ce se intampla cu colonia asta in comparatie cu cele de la care nu colectezi...e cu mare schepsis colectarea polenului...incearca sa privesti asta nu ca pe o afacere la inceput ci ca pe un studiu!
O sa inveti foarte multe!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: as vrea sa colectez polen...

Mesajde nae » 12 Ian 2013, 23:04

Pe langa cele spuse de Bunka si ceva de la mine (n-am colectat/ am tras cu urechea ) :
- sunt placi care retin 25% sau mai mult ...
-ce stuparit faci ?, pastoral sau stationar ; daca e stationar cum clasifici zona ca potential melifer, adica intr-o zona de depresiune fara salcam dar bogata in polen insista pe polen ca e mai scump decat apiinvertul+laptele praf/soia .
Daca faci pastoral ai nevoie de popor ,deci alegi o gratie care sa nu expolieze fam de polen sau colectezi doar in prima jumatate de zi ;in cazul asta trebuie sa gadili fam din ian ca sa fie apta la salcie/''pom'' sa-ti dea ceva (rapita nu e ),salcamul e sarac + la aport mare de nectar daca tii placa activa dai cu ei de gard.
- nu-i mai hranesti seara,ca mine , ci dimineata = creste aportul de polen .
-la colectorul de urdinis (ACA ) trebuie sa ridici marfa zilnic ,ti-o uda roua .
-la cel de fund trebuie sa ai stupii pe suporti altfel inviti furnicile .
Mai sunt dar am un ''lipsus '' .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori