Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: as vrea sa colectez polen...

Mesajde proapis13 » 13 Ian 2013, 10:58

nae scrie:Daca faci pastoral ai nevoie de popor ,deci alegi o gratie care sa nu expolieze fam de polen sau colectezi doar in prima jumatate de zi ;in cazul asta trebuie sa gadili fam din ian ca sa fie apta la salcie/''pom'' sa-ti dea ceva (rapita nu e ),salcamul e sarac + la aport mare de nectar daca tii placa activa dai cu ei de gard..


Orificiile de la toate placile active sunt de 4,9mm
lungimile difera;
410/115mm - pt soclul de 12 rame
380/110mm - pt soclul de 10 rame
425/40mm - colectorul de urdinis
243/90mm - colectorul tip Salaj
Si oricum albina fenteaza placa activa in sensul ca zilnic micsoreaza grauncioarele
de polen de pe picioruse sau daca e abundenta inra numai cu unul,celalalt lasindul la placa
Daca apicultorul la 1 martie scoate ce a bagat la 1 octombrie,si aici ma refer la intervalele de albina,
la mine in zona inseamna ca mai are o saptamina doua pina la salca,in alte zone salca infloreste in aprilie
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum colectam polenul

Mesajde stefeug » 13 Ian 2013, 13:29

din cate stiu eu nu sunt la toate placile orificiile de 4.9mm, ci la cel ACA. La placa Salaj sunt de 4,6mm, la alte placi sunt chiar si mai mici de 4,2mm, iar la altele, mai mari pana la 5,2mm. diametrul toracelui albinei, fara puf, este de 3,8mm. deci de la aceasta dimensiune in sus, teoretic, pot sa fie orificiile de trecere. inca ceva: majoritatea placilor active sunt din plastic, iar dupa sute de mii si milioane de treceri prin ele, acestea incep sa se toceasca. de exemplu, la placa salaj, dupa cca 3 ani de colectat polen intensiv (salaj, cluj) dimensiunile orificiilor se maresc in medie la 4,9mm (dupa studiile unora, nu ale mele). oricum ar fi, cele mai bune placi active retin maxim 70% din polen.
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: Cum colectam polenul

Mesajde proapis13 » 16 Ian 2013, 22:18

Am o intrebare vizavi de conditionarea polenului pe perioade lungi de timp in vederea comercializarii de catre marii producatori
Polenul ambalat ce ajunge pe piata de consum fie el congelat sau uscat,sufera cumva o iradiere sau sunt folosite terte substante
ce distrug sporii de boli si eventualii daunatori ai polenului???
Ma interseaza si ce fel de substante se folosesc
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi-serban » 12 Feb 2013, 19:29

un colector simplu
Fişiere ataşate
428555_3339659016935_1232039763_n.jpg
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi-serban » 12 Feb 2013, 19:31

cristi-serban scrie:un colector simplu
Fişiere ataşate
293748_3339670737228_167528243_n.jpg
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi-serban » 20 Feb 2013, 20:50

un colector de fund;
Fişiere ataşate
545829_616115401739368_1082637383_n.jpg
156495_616115471739361_540620136_n.jpg
21751_616115541739354_1365011501_n.jpg
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Cum colectam polenul

Mesajde cristi-serban » 20 Feb 2013, 20:54

inca o pozitie;
Fişiere ataşate
421972_616117735072468_1926737893_n.jpg
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Cum colectam polenul

Mesajde proapis13 » 20 Feb 2013, 21:26

L-am vazut zilele trecute la un prieten ce a fost la tirgul de la Beograd
Singurul defect pe care il gasesc e ca odata cu polenul colectam si mizeria din stup
Un incovenient dupa parerea mea este ca la noi nu se gaseste placa activa atat de mare
Chestia ce-mi place e urdinisul mobil; pe colectat si pe zbor
Ca idee de lucru,eu am propus timplarului sa-i faca bloc de urdinis pe toata lungimea,in partea superioara
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum colectam polenul

Mesajde ovidiu_78 » 25 Feb 2013, 00:00

seamana cu acest colector

"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Cum colectam polenul

Mesajde proapis13 » 25 Feb 2013, 00:40

Este vba despre acelasi tip
Ieri am fost la atelier la colegul meu timplarul si am vazut pe cel ce l-a facut dupa modelul de mai sus
A mai aparut inca un incovenient fata de cele de mai sus; pretul de productie
I-a adus si modificare la blocul de urdinis si acum e mai bun
Mai este de rezolvat cu iesirile pt trintori,ecolo avem o neintelegere
Placile active se gasesc si pe piata romaneasca
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum colectam polenul

Mesajde ovidiu_78 » 25 Feb 2013, 02:10

unde se gasesc asa mari placi active??ca eu am tot cautat dar nu am gasit.....
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 25 Feb 2013, 13:09

Salutare! Am citit topicul din scoarta in scoarta. In afara faptului ca sunt prezentate mai multe tipuri de colectoare, informatia e destul de putina. Drept pentru care m-am documentat si din alta parte. Pentru ca titlul topicului este: CUM colectam polen, m-as bucura sa aflu parerile unora care sunt asi la asa ceva. Ceea ce am retinut pana acum - sunt incepator si nu am colectat pana acum deloc, insa as vrea sa incerc - presupunand ca am deja colectoare:
-trebuie sa asez colectorul inainte cu cel putin o zi, cu placa deschisa, ca albinele sa se obisnuiasca cu el
-in primele trei zile de cules, recolta va fi mai mica, dupa care se declanseaza "foamea de polen"
-in urmatoarele 5 zile, o sa am recolta mai mare, datorita numarului mare de culegatoare trimise la cules
-in urmatoarele 3 zile deschid placile active, pentru ca albinele incep sa intre cu incarcaturi mai mici pentru a minti bariera, dupa care reiau ciclul.
-daca fac hraniri in acest timp, trebuie sa le fac dimineata, ca sa recolteze mai mult
-trebuie sa fiu atent tot timpul la ce se intampla in stup, ca sa nu risc sa duca lipsa de polen
-trebuie sa ridic recolta in fiecare zi, iar daca ploua, recolta e compromisa
- pot sa usuc polenul sau pot sa il congelez - in acest caz isi pastreaza mai bine proprietatile
-daca aleg sa il usuc, pot sa folosesc uscator dedicat sau il pot usca pe podisor, sub capac (datorita temperaturii emanate de familie)
-pot incepe colectarea incepand cu salcia, care este bogata in polen
-TREBUIE SA AM GRIJA SA NU DUCA FAMILIA LIPSA

va rog din suflet sa ma corectati. Multumesc!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde ovidiu_78 » 25 Feb 2013, 13:41

nici eu nu am colectat pana acum dar as vrea,si ceea ce ai scris e ok,dar cred ca nu e tocmai asa ca la carte,adica cum e descris,ca intervin o gramada de alte chestii la care trebuie sa te adaptezi din mers,nu cred ca colectarea de polen e acelasi in fiecare an,precum nici principalele culesuri
poate noi incepatorii vom reusi sa culegem polen,dar numai dupa 2-3ani cred ca vom sti cum sta treaba mai exact la noi in zona,pe vatra,bineintels dupa multa munca si lectura,si experimentari....dar toate astea mergand pe calea batatorita de cei mai mari ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Cum colectam polenul

Mesajde gigibecalul » 25 Feb 2013, 15:44

Asta e logic...si sa vezi cate greseli vor fi...cu toate astea eu o sa incerc anul asta. O sa pun colectoarele cat de putin...macar asa de dragul de a recolta putin...sa-mi demonstrez ca pot recolta chiar daca-s alergic la polen. Bineinteles cu mare grija la nevoia lor si respectand cat pot de mult cele scrise...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Cum colectam polenul

Mesajde joohny » 30 Mar 2013, 09:18

Va salut.Sint incepator,insa as vrea sa-mi adun si eu ceva polen pt. mine si pt. ele.Din acest forum am citit ca ,atunci cind se pun colectoarele se pun la toti pt. a nu aparea depopularea celor cu colectoare in defavoarea celorlante fara colectoare.Am citiva stupi insa nu sint toti la fel de puternici.Totusi eu as pune colectoare numai la cei puternici.Cum ma sfatuiti sa procedez?Multumesc anticipat.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Cum colectam polenul

Mesajde delorin I » 30 Mar 2013, 10:16

Salut! Acum am ajuns si eu la aceasta discutie! Pana acum am doar 2 colectoare de urdinis! O sa le montez de indata ce voi schimba lazile! Partea trista e...nu am remarcat cand le-am cumparat, lipsa de experienta a incepatorului, ca va trebui sa dau jos scandura de zbor! Daca o sa fac asta de cateva ori- adio scandura de zbor! Si nici gauri de iesire pentru trantori nu cred ca are! Deci in graba mea de a cumpara - am neglijat doua aspecte importante! Am vazut acum la un prieten o adaptare la colector astfel incat sa nu dea jos scandura. O sipca inclinata catre urdinis, desi stau si ma intreb daca nu il va acoperi de fapt! LA caldurile din timpul verii un colector de acest tip ar mai fi necesar daca ai fund plin, podisor cu scandura etc...Sigur colectorul de fund ar putea fi cea mai buna solutie, dar in mod evident el trebuie luat de la mesterul care face stupii, eventual simultan!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori