Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pune trantoru” la treaba.

Mesajde teinegru64 » 20 Sep 2012, 01:39

Ma suna unu....si cere apilarnil.Cica ruleaza o reclama...beton.Cam tarziu,ii zic eu.
Totusi e bine ...ca se vorbeste,despre abine .Sa nu uit ....multumesc si unui anume apicultor Dobre....care a speriat clientii.
Vine unu si ma intreaba.....De ce e numai 13 lei poliflora?Sigur e curata ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde paul » 22 Sep 2012, 15:46

teinegru64 scrie:Vine unu si ma intreaba.....De ce e numai 13 lei poliflora?Sigur e curata ?

Si tu ... l-ai mintit :o I-ai spus ca ... DA :o
Teiule ... nu am vandut nimic sub 20 lei borcanul ... 210 kg. ... ca atat am avut :!: Intr-o saptamana ... Daca as mai avea , cred ca as vinde cel putin ... o tona ... pana-n primavara !!! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde teinegru64 » 22 Sep 2012, 15:55

Ai o tona de la mine la 13 lei.
Daca ai clienti pt salcam 16
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde paul » 22 Sep 2012, 16:04

teinegru64 scrie:Ai o tona de la mine la 13 lei.

Da-i naturala ??? :lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde teinegru64 » 22 Sep 2012, 16:14

Chiar esti rau .Chiar ...voi nu stiti....ca eu merg doar pe miere? Chiar ma doare...ca sunteti....
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde paul » 22 Sep 2012, 16:21

teinegru64 scrie:Chiar esti rau .Chiar voi nu stiti....ca eu merg doar pe miere Chiar ma doare...ca sunteti....

Teiule ... hai , ca la scoala :
:lol: -inseamna GLUMA
:oops: -inseamna OOPS ...
:o - inseamna JALE
:evil: - inseamna ca ... si-o bagat coada
:idea: - asta-i ideea ... TE-AI PRINS ???
Teiule , tinem legatura . Adun comenzi si ... discutam !!!
Hai ,mai Teiule , in multe n-as putea avea incredere in tine da' sa botezi mierea , nu te-as crede in stare !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde teinegru64 » 22 Sep 2012, 16:28

Nu glumesc cand traiesc din munca mea.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde eucondruz » 27 Sep 2012, 21:23

Teiule, ai uitat cand te-am gasit intr-o poiana "tirata" :oops: in plin cules de tei cu 4(patru)butoaie de cate 200(doua sute) l de sirop pe pirostrii? :lol:
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde eucondruz » 28 Sep 2012, 17:32

eucondruz scrie:Teiule, ai uitat cand te-am gasit intr-o poiana "tirata" :oops: in plin cules de tei cu 4(patru)butoaie de cate 200(doua sute) l de sirop pe pirostrii? :lol:

Sper sa o iei drept gluma. Acum , vorbind serios , am intalnit asa ceva dar nu era vorba de tine. :lol: ;) ;)
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde teinegru64 » 28 Sep 2012, 23:42

Am un singur client pentru tei ...vreo 20 de kg . :D Chiar daca am vreo 5km pana la padure tot scot aprox.8 khile ,stationar. Ce sa fac ...? La batranetze zici bogdaproste daca-i macar de zece......media .
PS. Ceva se pare ca stii ...intrun singur an , am plimbat 4(PATRU) ....familii in stupi Layens pentru ai testa la canditiile din pastoral.Am extras peste 400 kg miere +mierea pt iernare.Asta cu martori ! ...Si glumele inghitite , poate indreptatite , inainte de rapita gen...matze lesinate... :lol: ...tot cu martori. ;)
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde leomitica » 29 Sep 2012, 01:06

Te-au ajuns anii? De ce te vaicaresti? Fii tare si batos ca altadata! Urca-i in caruta si deplaseaza-i 5km si te vei simti mai tanar la padure! Teiul la tei trage.Go!
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde eucondruz » 29 Sep 2012, 01:11

teinegru64 scrie:Am un singur client pentru tei ...vreo 20 de kg . :D Chiar daca am vreo 5km pana la padure tot scot aprox.8 khile ,stationar. Ce sa fac ...? La batranetze zici bogdaproste daca-i macar de zece......media .
PS. Ceva se pare ca stii ...intrun singur an , am plimbat 4(PATRU) ....familii in stupi Layens pentru ai testa la canditiile din pastoral.Am extras peste 400 kg miere +mierea pt iernare.Asta cu martori ! ...Si glumele inghitite , poate indreptatite , inainte de rapita gen...matze lesinate... :lol: ...tot cu martori. ;)

Mai zi odata bogdaproste si ca ai prins rapita. Sa o prinzi si la primavara! Cu tot septelul. Cu sau fara martori.
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde cantemir » 12 Oct 2012, 14:57

teinegru64 scrie:Ma suna unu....si cere apilarnil.

Apilarnil este denumirea comerciala a unui produs farmaceutic ce contine extract liofilizat din larve de trantor si alte componente, cat sa ajunga medicament. Probabil clientul tau dorea larve de trantor.
In anii 80 eu am urmat un tratament cu Apilarnil Prop si m-a ajutat sa ajung dintr-un puber astenic si plin de cosuri, un proaspat si musculos absolvent al Scolii de ofiteri in rezerva- Lipova,Arad. Si asta in nici un an de zile!
De la larva de trantor proaspat recoltata din rama claditoare (sau camera de vizita, cum spui tu macelariei de trantori) si pana la Apilarnil este cale lunga si blocata, deoarece eu stiu ca nu se mai produce ( am uitat si cine il producea-detinatorul licentei ).
Primul pas in punerea trantorului la treaba este congelarea imediata a larvelor recoltate in conditii de perfecta igiena. Termenul de pastrare, ar fi acelasi ca la produsele din carne proaspata (zic si eu!). Daca-l aveai congelat in pungulite mici, de asta vara, aveai si un client fericit!
Urmatorul pas spre pastrarea indelungata si spre comercializare (in cazul in care va fi pus din nou in fabricatie Apilarnilul) este liofilizarea larvelor. Adica uscarea in vid si la temperaturi negative. Ness-ul (cafeaua instant) a fost, daca nu ma-nsel, primul produs obtinut astfel. Procedeul se foloseste si la prelucrarea veninului si a laptisorului de matca, substante bogate in proteine valoroase care se altereaza repede in conditii de umiditate si temperatura normale.
Pretul absolut s.f. al unui liofilizator profesional ar trebui sa faca din prelucrarea primara a trei produse cu calitati terapeutice incontestablie (larve de trantor, laptisor de matca si venin) un proiect de viitor apropiat al asociatiilor de apicultori, sau de ce nu, al apicultorilor asociati.
Valorificarea acestor resurse neexploatate inca, ar face stuparitul stationar rentabil iar mierea obtinuta astfel, un produs secundar. Totul in conditii BIO.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde Mircea_63 » 12 Oct 2012, 19:17

cantemir scrie: am urmat un tratament cu Apilarnil Prop si m-a ajutat sa ajung dintr-un puber astenic si plin de cosuri, un proaspat si musculos absolvent al Scolii de ofiteri in rezerva- Lipova,Arad. Si asta in nici un an de zile!


A facut armata om din tine si acum dai vina pe apilarnil! :lol: :lol: :lol:
Vine ea si varsta cand ai vrea sa iei apilarnil ca sa-ti creasca iar ...cosuri. :idea:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde cantemir » 12 Oct 2012, 21:58

Mircea_63 scrie:Vine ea si varsta cand ai vrea sa iei apilarnil ca sa-ti creasca iar ...cosuri. :idea:

Binenteles ca va veni si varsta si as vrea, dar n-am de unde... ca nu se mai face! Tebuie sa ma multumesc cu un terci de viermusi in suc propriu, asezonat cu varoa...Blaahhh
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Pune trantoru” la treaba.

Mesajde Mircea_63 » 12 Oct 2012, 22:18

Poate stii ceva! Psssst.....terciu ala ajuta????Da si tu un PM :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori