Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cum "curatim" impuritatiile din polen

Mesajde -tedy- » 01 Dec 2012, 11:00

ce modalitati sunt sa ramana polenul curat,fara albine,picioruse,aripi,etc...
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: cum "curatim" impuritatiile din polen

Mesajde MyBees » 01 Dec 2012, 14:31

Explica Nea Gica, Dumnezeu sa-l odihneasca, intr-o postarea pe care din pacate nu o mai gasesc.

Polenul colectat se trece prin doua site cu ochiurile de marime diferita. Trecut prima data printr-o sita care sa permita trecerea polenului dar sa opreasca impuritatile de dimensiuni mai mari(albine moarte, aripi, picioruse, etc). Apoi, ce a trecut prin sita se trece din nou printr-o alta sita, cu ochiuri mai mici decat ganulatia polenului. Ce ramane pe sita este polenul bun, care poate fi folosit in alimentatie/poate fi comercializat, ce trece sunt resturi care nu pot fi consumate/comercializate, insa cred ca poate fi folosit in turte.

Eu polenul de anul acesta l-am folosit doar pentru uz propriu, a fost destul de curat, asa ca nu m-au deranjat cele cateva albine sau resturi de albine pe care le indepartez manual pe masura ce consum din polen. Patrarea o fac la lada, prin congelare.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: cum "curatim" impuritatiile din polen

Mesajde alt stupar » 01 Dec 2012, 14:39

ca alternativa aveti ventilarea ( recomandata in special pentru polenul uscat )
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: cum "curatim" impuritatiile din polen

Mesajde -tedy- » 01 Dec 2012, 15:12

MyBees scrie:Explica Nea Gica, Dumnezeu sa-l odihneasca, intr-o postarea pe care din pacate nu o mai gasesc.

Polenul colectat se trece prin doua site cu ochiurile de marime diferita. Trecut Spor!


polenul luat direct din colector?sau trebuie uscat sau congelat intai?
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: cum "curatim" impuritatiile din polen

Mesajde MyBees » 01 Dec 2012, 15:36

Da, inainte de curatare trebuie uscat sau congelat.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: cum "curatim" impuritatiile din polen

Mesajde balasbebe » 01 Dec 2012, 16:09

Se ia polenul din colector, si se da prin ciur sa se separe albinele moarte, daca este cazul, si sa se sparga bulgarii formati. Bulgarasii se formeaza atunci cand este polenul abundent, sau mai umed. Se intinde intr-un strat de 2 cm si se lasa asa un timp, atat pentru zvantare, dar pentru a iesi unele insescte, cum ar fi furnicile. Tot cand se cerne polenul poate vom gasi si larve de molii pe care avem grija sa nu le lasam in polen, daca-l vom usca. La congelator vor muri, daca raman, la fel si daca se usuca la soare.

Daca se pune la congelator trebuie vanturat, iar daca se usuca in uscator, sau depinde de fiecare se va vantura doar inainte de a fi livrat, sau mai bine dupa ce este uscat.

Eu am un uscator de capacitate mare intr-o incapere si acolo am posibilitatea de a-l prelucra mult mai bine.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: cum "curatim" impuritatiile din polen

Mesajde -tedy- » 06 Dec 2012, 19:49

multumesc d-le balas.raspunsul dvs il asteptam. numai bine
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


cron