Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

mierea necapacita

Mesajde ves.lucian.zabrani » 14 Iun 2011, 05:55

ce se intampla daca vreau sa storc mierea de pe ramele din cat si nu este capacita macar pe jumatate ?
din cate stiu eu aceasta miere nu este maturata . avand prea multa apa in ea se poate altera .
am auzit ca exista niste recipiente ce se numesc maturatoare . cat timp trebuie sa stea mierea in ele si cum se poate masura umiditatea mierii ?
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: mierea necapacita

Mesajde Yojen » 14 Iun 2011, 13:59

daca mierea nu e matura curge ca siropul din faguri, mai laso sa se coaca vreo 4-5 zile :D cei atata graba. de aparate de genu nu am citit nicaieri, si am cam citit ceva de apicultura.
Când te duci să cauţi miere, trebuie să te aştepţi să fii înţepat de albine.
Avatar utilizator
Yojen
 
Mesaje: 148
Membru din: 09 Mai 2011, 08:38
Localitate: com Hoceni sat Oteleni jud Vaslui

Re: mierea necapacita

Mesajde dorindafi » 14 Iun 2011, 21:19

ves.lucian.zabrani scrie:ce se intampla daca vreau sa storc mierea de pe ramele din cat si nu este capacita macar pe jumatate ?
din cate stiu eu aceasta miere nu este maturata . avand prea multa apa in ea se poate altera .
am auzit ca exista niste recipiente ce se numesc maturatoare . cat timp trebuie sa stea mierea in ele si cum se poate masura umiditatea mierii ?

:mrgreen: luciene , cel mai bun recipient pt. maturare e fagurele taica ;)
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: mierea necapacita

Mesajde viorel_v2000 » 14 Iun 2011, 21:29

daca nu este capacita nu inseamna automat ca este nematurata. Nu au avut suficienta "materie prima" sa umpla celula si asa a ramas, necapacita.
Parerea mea este ca daca a trecut o saptamana de la culesul principal, mierea este deja maturata si se poate trage
viorel_v2000
 
Mesaje: 81
Membru din: 26 Feb 2011, 11:17
Localitate: Craiova

Re: mierea necapacita

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2011, 08:32

Scuturi rama peste stup sa vezi daca curge din ea. Daca mai curge, atunci mai astepti. Daca scuturi si nu curge nimic, atunci poti stoarce linistit. Dupa ce ai stors ar fi indicat sa lasi bidonul neacoperit. Il acoperi cu un tifon ca sa se mai evapore apa. Vezi daca in partea superioara mierea e mai "subtire." Atentie la furnici.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: mierea necapacita

Mesajde Alecs » 11 Iul 2011, 15:16

Cea mai buna maturare a mierii este cea facuta pe rama din stup.Lasati albinele sa-si faca treaba pana la sfarsit.Ele stiu mai bine cand mierea este maturata si atunci o capacesc . Riscati sa pierdeti un anume sortiment de miere pe care o asteptati un an de zile. Imi aduc aminte de o situatie neplacuta cand la insistentele unui "client " care o voia toata si multa m-am grabit si am extras-o necapacita ( asa o voia ) , nu am mai convenit la pret, si am ramas cu mierea.Mi-amintesc ca facusem rost de niste recipiente aproape ca bidoanele de apa plata de 10 l dar cu gura mai larga. In timpul iernii jumatatea de jos a bidonului a cristalizat sau mai binezis s-a ingrosat, in timp ce partea de sus ( cea mai mare parte ) era fluida, curgea, si a inceput sa faca bule. Am facut-o tuica fiind o cantitate nu prea mare. A fost o invatare de minte. Daca as fi avut sute de kg ?. Daca n-as fi avut posibilitatea s-o prelucrez in alt fel ?. Daca n-as fi lasat in cuib cantitatea necesara iernarii ?. Daca n-as fi avut alte sarje de miere maturate de extras ar fi fost un an ratat. Si eram tanar. Si abia asteptam perioada de extras. Si eram asa de bucuros cand scoteam mierea, indiferent cat scoteam...!Si asa am invatat din propria mea patanie, ca toate treburile se fac la timpul lor.Asa ca nu va grabiti.Nici albinutele nu se grabesc . Asa cum nici doamnele ( mamele ) noastre nu se grabesc sa puna in camara borcane cu fel de feluri, care sa fermenteze in timp.
Alecs
 
Mesaje: 166
Membru din: 23 Feb 2011, 14:19
Localitate: Iasi

Re: mierea necapacita

Mesajde izavoianu » 15 Iul 2011, 22:08

Atentie si la camera unde se depoziteaza, mai ales daca mierea este nematurata. In conditiile in care exista umiditate in aer (incaperea respectiva) mierea nu va pierde apa, chiar poate sa mai inmagazineze (este higroscopica). Am citit candva ca se pot pune bulgari de var nestins, deoarece acesta retine umiditatea din aer.
Se poate intampla ca dupa ce extragem mierea sa fie o perioada ploioasa, iar umiditatea in aer sa depaseasca 80%, daca mierea este nematurata pot aparea probleme.
Prin urmare, nu trebuie riscat.
izavoianu
 
Mesaje: 88
Membru din: 09 Iul 2011, 18:01
Localitate: Motru, Gorj

Re: mierea necapacita

Mesajde MyBees » 16 Iul 2011, 00:01

Pe langa apa, absoarbe si mirosurile din jur. Albina stie cel mai bine cum trebuie sa fie mierea, nu are sens sa grabim unele lucruri...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: mierea necapacita

Mesajde d.dorin86 » 25 Mai 2013, 21:47

nu pot stoarce mierea nu curge de pe rame
d.dorin86
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Aug 2011, 18:13
Localitate: deva

Re: mierea necapacita

Mesajde cristi_vidican » 25 Mai 2013, 22:30

d.dorin86 scrie:nu pot stoarce mierea nu curge de pe rame

Ce miere ai în rame?
Și eu am avut ceva greutăți la extracția salcâmului. Am scos niște rame și le-am lăsat în corpuri până dimineața. Dimineața a fost rece și am avut ce învârti până a ieșit mierea. La rapiță, paradoxal, care cristalizează foarte repede, la extracție, mierea a ieșit foarte ușor.

Pune corpurile cu ramele cu miere într-o încăpere bine încălzită.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori