Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mierea fermentata

Mesajde peterneamt » 22 Feb 2013, 21:33

Produsele de cofetărie conţin cu mult mai mult HMF decât ar putea conţine mierea dizolvată în apă fiartă. Problema este la albine, ele sunt mult mai sensibile. Hrănirie cu siropuri invertite chimic sau cele din hidrolizat de porumb gen apiinvert conţin şi ele suficient HMF cât să intoxice albinele dar nu o să găsiţi pe etichete ce conţinut de HMF au ........... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Mierea fermentata

Mesajde jenica67 » 22 Feb 2013, 22:51

Eu de cand administrez sirop invertit, cu ceaiuri, preparat dupa retela lui Gica, nu am avut nici o problema. Am pregatit familiile pentru iernat, cu sirop pana la completare, in functie de necesitati si mi-au iesit albinele foarte bine in primavara. Nu am administrat nici o data, nici un preparat din comert, mai putin anul trecut cand, am dat apifondant (cu care m-am pestit, ca mi l-a luat un coleg de la ACA, ca nu eram membru atunci si ca se compenseaza 90% si s-a compensat numai 10%, asa ca am pierdut 100 lei la 15 kg), dar nu a fost atractiv pentru albine.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Mierea fermentata

Mesajde iunicu » 23 Feb 2013, 01:11

Daca trecem peste hmf, atunci ramane problema cu distrugerea enzimelor si pana la urma care ar fi diferenta daca indulcesti ceaiul fierbinte cu miere sau cu zahar invertit?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Mierea fermentata

Mesajde Alexandru.Chisinau » 06 Ian 2016, 23:53

iunicu scrie:Daca trecem peste hmf, atunci ramane problema cu distrugerea enzimelor si pana la urma care ar fi diferenta daca indulcesti ceaiul fierbinte cu miere sau cu zahar invertit?

Consider că la sigur este o diferență doar că nu-s eu specializat în domeniu ca să mă exprim la sigur. Dar cu presupusul și cu bănuiala prefer să nu mă dau căci nu se meretă.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Anterior

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori