Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mierea cu venin!

Mesajde delorin I » 19 Noi 2013, 11:21

Salut! Unul dintre produsele complexe ale stupului, cu o trecere tot mai importanta este- Mierea cu venin! Din pacate nu am vazut pana acum aici o astfel de discutie! Este ea oare doar un medicament sau si o sursa de venit pentru stupari? Cum o preparam? Cum o pastram? La ce o folosim!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Mierea cu venin!

Mesajde delorin I » 19 Noi 2013, 12:00

Am gasit pe net o pagina in care cineva afirma ca exista in stup o astfel de miere Depozitata de albine in faguri ea este intepata cu venin dupa ce este capacita pentru a fi sterilizata. Cantitatile ar fi destul de mici 50-60 de kg la 1 tona Nu ar putea fi extrasa prin centrifugare! Nu dau aici pagina pentru a nu fi considerata reclama. Din cate stiu eu mierea cu venin este un produs apiterapeutic obtinut artificial. Nu am citit inca nicaieri ca in stup ar exista asa ceva ca produs natural!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Mierea cu venin!

Mesajde proapis13 » 19 Noi 2013, 22:00

Mierea cu venin nu este greu de preparat insa depinde ce metoda aplici
consider insa ca e pacat de albinele alea sa moara chiar daca o fac pentru o cauza nobila
Am facut anul trecut pt un unchi de-al unui cumnat si am facut o cantitate mai mare
Omul asta avea cancer esofagian in faza terminala;a incercat sa consume produsul dar deja nu mai inghitea
am gustat si eu si am mai dat si la altii insa sa ajungi sa consumi miere cu venin incercind
sa repari greselile tineretilor sau cele din ADN-ul mostenit inseamna ca ai ajuns la finish
Pt sanatatea mea cind deschid primul stup,dalta deja razuie o portie sanatoasa de propolis
si tot de la sine se infige si intr-un colt de rama cu pastura si miere;asa sa faceti si voi
si sa va chemati si copii si nepotii la o portie de sanatate
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Mierea cu venin!

Mesajde delorin I » 20 Noi 2013, 11:00

Mierea cu venin are mare cautare in apiterapie! Inca nu am gasit pe nicaieri cantitatile care se combina si pentru ce este buna! Doar ca cineva si-a facut un blog in care afirma ca scoate aceasta miere cu venin direct din stup! NU imi permit sa pun linkul aici pentru ca nu cred asta! pana cum nu am citit pe nicaieri despre asa ceva! oricum pana si Tudor Gheorghe are o poezie pe aceasta tema! Pana si in miere ati pus venin! Cam asa suna un vers!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Mierea cu venin!

Mesajde Mircea_63 » 20 Noi 2013, 11:41

Delorine, e vorba de mierea din capaceala.

Iar ce spune Tudor Gheorghe, e doar o metafora. Fara legatura cu apicultura.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Mierea cu venin!

Mesajde delorin I » 20 Noi 2013, 11:45

Are! Respectiva poezie este dedicata unuia dintre fauritorii de medicamente naturiste/homeopate! oricum caut detalii pe acesta tema!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron