Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

MIERE CREMA

Mesajde dandy » 09 Ian 2015, 21:56

DSCF8441.JPG
DSCF8444.JPG
poza am facuto in seara asta,mierea este inca foarte moale fara a fi incalzita ,doar la temperatura camerei
Salutare
Vreau sa prezint si eu ce am facut in vara,cine a mai incercat.
Este un amestec de miere de rapita cu miere de floarea soarelui,amestecate ceva timp in malaxor si putin incalzita 40 gr.
Avatar utilizator
dandy
 
Mesaje: 142
Membru din: 28 Feb 2013, 09:06
Localitate: timis TM

Re: MIERE CREMA

Mesajde lucky5strike » 09 Ian 2015, 22:02

Cea mai practica miere de consum. Si mierea simpla de floare poate fi adusa la starea asta daca e adusa la cald si se preseaza cristalele cu o lingura.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: MIERE CREMA

Mesajde Mircea_63 » 09 Ian 2015, 22:05

Termenul "cremizare" nu va spune nimic? :D

Sunt sigur ca stiti ce si cum. Cred ca exista si un topic pe tema asta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: MIERE CREMA

Mesajde Donbazil » 09 Ian 2015, 22:46

Sal'tare!

Pe vremuri faceam - si vindeam - miere crema. M-a invatat un cofetar batran care era si stupar, dar iesea "crema"!....Adica nu se mai decanta luni de zile, dar si mana si umarul meu dupa ce faceam o sarja in oala de 20 de litri.......Ce se vede in prima poza pare ca deja s-a decantat sau poate din cauza luminii ce cade pe borcan am o iluzie optica!?.... :?
In orice caz nu mierea care face cristale mari se preteaza sa fie cremizata. Eu faceam din tei -ca maia - si poliflora , pentru ca avea gust fain, dar era si mai ieftina iar prin cremizare crestea si pretul!.... :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: MIERE CREMA

Mesajde dandy » 10 Ian 2015, 20:28

SALUTARE
Da ,este si lumina de vina dar cea de jos este mai moale,dar sa sti ca rapita are o textura aparte,e mult mai placuta la consum asa cremizata cu alt tip de miere.

http://dandytm.sunphoto.ro
Avatar utilizator
dandy
 
Mesaje: 142
Membru din: 28 Feb 2013, 09:06
Localitate: timis TM

Re: MIERE CREMA

Mesajde ignatius » 06 Mai 2015, 21:16

a incercat sa faca cineva miere cremoasa cu bormasina/rotopercutor si cu un omogenizator tip spirala sau elice pentru a obtine miere crema? Multumesc-
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: MIERE CREMA

Mesajde gabimihai » 12 Mai 2015, 22:36

Bine ai venit Ignatius. Unde ai pavilionul anul acesta? Ai fost in pastoral ? si daca da cate miere ai strans. Referitor la mierea crema facuta cu bormasina, nu e o solutie prea igienica, parerea mea chiar daca sculele sunt noi. Poate faci tu si ne arati si noua.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori