Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Miere de rapita falsificata

Mesajde Adamantix » 05 Mar 2015, 23:02

Am o mare nelamurire si vreau sa intreb oameni priceputi inainte sa merg si sa ma cert cu cel de la care am cumparat un borcat de miere de rapita care imi pare ca nu e deloc veritabila. Din aceeasi sursa am cumparat in trecut miere de rapita zaharisita. Ce am luat eu azi pare miere amestecata cu mult zahar pudra. Se poate ca mierea de rapita sa se zahariseasca in asa fel incat in ea sa apara bulgarasi de zahar, exact ca atunci cand se tine zaharul prea mult in punga si incepe sa se stranga in gramajoare? Exista practica asta de falsificare a mierii de rapita? Ce am avut eu in trecut era zaharisita omogen si avea o cu totul alta consistenta, cremoasa, dar usor granulata.

Stiu ca este un forum dedicat apicultorilor, eu nu sunt, dar am si eu nevoie de o parere avizata. Va multumesc!
Adamantix
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mar 2015, 22:47

Re: Miere de rapita falsificata

Mesajde Mircea_63 » 05 Mar 2015, 23:37

Nu cred ca falsifica nimeni mierea de rapita. Am avut miere de rapita cu bulgari. Cum anume? In bidon fiind, am incalzit usor vasul, dar la mijloc ramasesera bulgarasi.
Pune borcanul la cald pana se lichefiaza totul si apoi omogenizeaza bine. Vei vedea ca mierea de rapita devine asa cum o stiai pana acum.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Miere de rapita falsificata

Mesajde mellis » 05 Mar 2015, 23:50

Mircea_63 scrie:Pune borcanul la cald pana se lichefiaza totul si apoi omogenizeaza bine. Vei vedea ca mierea de rapita devine asa cum o stiai pana acum.

Apa in care se pune borcanul sa nu fie mai calda de 40 grade..se pierde din calitatile mierii..
dar de ce sa o incalziti? Mierea de rapita cristalizeaza foarte usor..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Miere de rapita falsificata

Mesajde Mircea_63 » 05 Mar 2015, 23:53

Ca sa se conviga ca este la fel ca mierea pe care a avut-o si alta data.

Partea placuta la cea de rapita este exact aceasta cristalizare. O intinzi pe paine ca pe untura. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori