Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sirop de propolis ?!

Mesajde da78n » 03 Oct 2015, 16:17

Am trecut recent prin Ungaria și la un popas am dat de un stand apicol. Am cumpărat de acolo o sticluță etichetată ca "propolis". Acasă am constatat că nu seamănă deloc cu tinctura de propolis la care mă așteptam. Produsul este mult mai gros însă suficient de lichid ca să poată fi picurat prin pipeta sticluței. Este foarte închis la culoare și doar are o tentă de gust de alcool (estimez eu un 30 de grade maxim). Gustul este dulce/amărui însă se simte bine aroma de propolis. Căutând pe net am găsit diverse recomandări pentru "sirop de propolis" însă nu am dat de nici o rețetă pentru așa ceva. Concluzia mea este că produsul respectiv este sirop de propolis și nu tinctură. Mă poate lămuri cineva că nu greșesc? A mai preparat cineva așa ceva? Impresia mea despre produs este bună în primul rând pentru că este prietenoasă cu copii, după cum spuneam gustul fiind unul dulce/amărui cu o foarte mică tentă de alcool.

Imagine
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: Sirop de propolis ?!

Mesajde olariu cristian » 03 Oct 2015, 20:38

Probabil este extract alcoolic de propolis adica alcol 30% si propolis 70%
olariu cristian
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Iun 2013, 20:24
Localitate: la poalele Muntilor Retezat


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori