Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 18:08

lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde MIHALACHE » 21 Aug 2017, 14:24

Am cumparat anul acesta din targul de la Bucuresti pentru prima oara faguri de 3/4 de la un domn ROMAN G. GHEORGHE din ORADEA si am ramas surprins de calitatea lor mai bine de 98 la suta claditi fara gresala probabil ca cei 2 la suta a fost vina mea,am luat si de la alti producatori dar nu au fost claditi asa de bine ca acestia.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde cristi_vidican » 21 Aug 2017, 17:49

MIHALACHE scrie:domn ROMAN G. GHEORGHE din ORADEA

;)
I-am zis că dacă îmi dă prostii ...
Până acum a fost cel mai bun.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde kiloz » 22 Aug 2017, 00:20

Cel mai scump , dar la calitate dorita de toate lumea.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde Alexandru2018 » 12 Feb 2018, 17:08

Buna Ziua, sunt un producator de faguri artificiali si vreau sa va arat una din problemele calitative a fagurilor artificiali, am cumparat ceara de la stupari am schimbat pe faguri artificialii, am dus niste ceara la topit si mi-a cazut un cub de ceara jos si sa crapat si sa vezi minunea din interior, era ceara pusa ca fatada si in mijloc parafina, daca nu scapam cubul de ceara din mana ceara era topita si erau facuti faguri, am crapat toate cuburile de ceara si am gasit foarte multe kg de ceara cu parafina, multi dintre stupari dau vina pe producatorii de faguri dar numai dvs stiti ce aveti in ceara si ce ceara duceti la producatori, aceasta ceara o si primiti, nu ma refer la toti stuparii ca nu sunt toti oameni la fel, de acuma am sa fac analize la toata ceara si o sa selectez cera buna si ceara rea.
Trebuie sa iau niste masuri, nu vreu sa imi bat joc de munca nimanui stiu cat este de greu sa lucrezi pe fiecare rama si dupa atata munca sa bagi rama in stupina si sa o dea afara fagurele sau sa, se inmoaie fagurele in stup.
Fişiere ataşate
poza-2d1dff83533713a02e76268272c4848710c32d80.jpg
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde cristi_vidican » 12 Feb 2018, 17:36

Am dat ceara anul trecut la schimb cu faguri.
Aveam printre altele un calup mai mare, care, la decantare, s-a răcit mai repede și în mijloc s-a făcut un gol.
Când l-a văzut producătorul de faguri a zis imediat: pe ăsta nu-l iau.
Nu eram eu de față, era un prieten.
Prietenul a insistat. Producătorul a luat un topor și l-a despicat. Despicându-l a văzut că acel calup conține ceară de cea mai bună calitate.
Și l-a luat imediat.
Sincer, m-am bucurat că a făcut asta, pt că omu nu ia orice.


Dar, ce vreau să spun cu asta: și producătorii de faguri trebuie să-și trieze ceara.
Când despici un calup, imediat vezi dacă e parafină.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde Closcutz » 12 Feb 2018, 19:21

N-am mai vazut asa ceva. Pare ceara de lumanari incorporata in ceara din rame vechi reformate. "Autorul" e preot?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde Alexandru2018 » 12 Feb 2018, 21:38

Cristi Vidican de acuma asa o sa fac si eu o sa imi iau ciocanul si fiecare cub de ceara va fi crapat.


Closcu da era ceara de lumanari cu un miros foarte urat, nu vreu sa fac publica acea persoana chear nu vreu sa se stie cine e dar vreu sa vada acest mesaj si sa se gandeasca inainte ca ceara pe care o da la schimb se produc fagurii artificiali si nu cred ca iar placea sa primeasca parafina in schimb de ceara.
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde talex » 12 Feb 2018, 22:45

A fost un targ apicol la galati. Micut. Cativa producatori. Am dat si eu o parte din ceara. Am avut 3 calupuri. Pe toate le-a trantit jos in fata mea. Bineinteles a fost ok. A mirosit_o. Apoi mi-a povestit cum a gasit caramida, fier, etc. Din pacate si unii apicultori incearca sa triseze.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Anterior

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori