Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Testare miere

Mesajde alexandrucucu » 03 Noi 2011, 14:49

Pun mierea la curier rapid dar stinge odata lunina la topicul asta si pune o intrebare mai desteapta altfel se uzeaza si flacaii de pe forum si intra la hibernare. :lol: :lol: :lol:
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Testare miere

Mesajde alexandrucucu » 03 Noi 2011, 15:15

Sorine ai stupi ? Daca nu ai i-ti dau eu la primavara 2 roiuri la pachet si faci 2 stupi si apoi poti testa mierea cit vrei . Ce zici ? Daca este a ta vezi si daca e FALSA te bagi ? :P
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Testare miere

Mesajde badguy_goodguy » 22 Ian 2012, 02:17

Se extimeaza in laborator cam ce ar putea contine, folosindu-se de un fascicol de raze laser. Pe baza cum reflecta inapoi lumina, isi da seama de "calitatea mierii" Problema apare cand se da F40 la albine, a carei procent de glocoza/fructoza este foarte apropiata a mierii naturale. Multi se lauda ca introduc cate 1 kg de F40 zilnic la culesul de salcam , iar ca le nemti nici nu ar aparea pe "analize".

Banuies ca acel aparat la care se face referirea aceeasi tehnologie foloseste. La fel se folosesc si in constructii sa-si dea seama de calitatea unui zid (raportul pietris/nisip/ciment, cat de bine a fost amestecat,etc).
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Testare miere

Mesajde proapis13 » 19 Oct 2013, 14:56

Cel ami simplu test de aflare daca mierea este contrafacuta
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... J7sqGQWd7Y
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Testare miere

Mesajde viorel55 » 29 Feb 2016, 12:48

viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Testare miere

Mesajde Shrek » 29 Feb 2016, 17:13

Poate gustul deosebit il dadea ambalajul! Din cauza aceasta in ziua de ai nu mai vezi miere cu gust de marar, de zacusca, de castraveti murati........!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


Re: Testare miere

Mesajde thomas » 05 Apr 2016, 22:38

Unde se poate testa in Romania mierea bio? Ma intereseaza un laborator oficial care in urma testului sa emita buletin de analiza cum ca mierea e sau nu e incadrata la categoria bio..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Testare miere

Mesajde proapis13 » 06 Apr 2016, 06:06

thomas scrie:Unde se poate testa in Romania mierea bio? Ma intereseaza un laborator oficial care in urma testului sa emita buletin de analiza cum ca mierea e sau nu e incadrata la categoria bio..

Prima data trebuie sa-ti acreditezi stupina BIO,o groaza de hartogaraie....
Apoi mergi cu mierea produsa la un laborator de analize.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Testare miere

Mesajde thomas » 06 Apr 2016, 17:54

Tocmai asta e baiul si jmecheria.. Vreau sa testez daca o miere se incadreaza la bio fara acele hartii. Asa oricine poate face rost de hartii si mierea sa fie conventionala si s-o vanda la bio pt ca are avizare si juridic e ok. Pe mine ma intereseaza sa testez o miere conventionala, fara hartii si sa vad daca are parametrii mierii bio sau pe aproape. Sper ca intelegeti..
Stiu ca are laborator ICDA si firmele care mai colecteaza miere, dar n-am auzit/vazut pana acum un laborator care sa testeze daca mierea se incadreaza la bio.
Vedeti, aici e si un siretlic legislativ sa zic asa. Pentru ca o miere conventionala, care testata poate avea parametrii mierii bio, dar nu poti s-o vinzi ca bio, fiindca n-ai hartii..
Acum va intreb, noi mancam hartii sau miere bio??!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Testare miere

Mesajde s0rina » 19 Feb 2022, 11:29

Imagine

Am și eu o mare nelămurire: se distribuie la greu pe facebook, se scrie pe forum, se fac reportaje la TV cum că mierea din magazine "nu e prea bună".
Și eu ce să înțeleg? Dacă "nu e bună", de ce este permis să se vândă în magazine? Nu există legislație în România?
Eu înțeleg că există marfă neconformă care se vinde pe sub mână în locuri dubioase dar nu pot înțelege de ce toți apicultorii spun că mierea din magazin nu e bună dar acea miere stă la raft, pe piața albă, se vinde cu tone și autoritățile sunt deacord cu asta?

În reportajul ProTV se spune că mierea de la raft are 6% salcâm. Sa făcut test la ea. Și... atât? Testul acela care confirmă că mierea e 6% salcâm la ce ajută? Dacă acea miere face rău de ce se vinde în continuare la raft?
s0rina
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2022, 14:37

Re: Testare miere

Mesajde Balian » 19 Feb 2022, 11:38

Dezinteres total şi bună pentru toată lumea că este IEFTINĂ!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Testare miere

Mesajde cristi_vidican » 19 Feb 2022, 11:40

Problema este că cei care ar trebui să legifereze ca mierea neconformă să nu ajungă în magazine nu o fac.
Am impresia că presiunea din partea celor care au acest interes este mai mare decât al apicultorilor.
Noi suntem prea mici pentru a schimba ceva.
S-au făcut pași mici, ca să se scrie pe etichetă țara de proveniență a mierii, dar noi vrem în pasul următor să se scrie și procentul, iar mai apoi să nu mai fie permisă cupajarea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Testare miere

Mesajde s0rina » 19 Feb 2022, 12:10

Eu una doresc să renunț pe cât posibil la zahăr și să trec la miere.
Am început să mă documentez pentru a ști cum să aleg mierea.
Se induce ideea că mierea de la apicultor, vândută în piață, ar fi 100%... salcâm de exemplu.
Din păcate eu una încă nu sunt convinsă. Motivele:
- majoritatea apicultorilor din piață folosesc aceleași etichete tipizate, nerelevante pentru conținutul din borcan
- mierea de salcâm de la doi vânzători alăturați difera ca și aspect și gust iar ambii susțin că a lor e "cea adevărată"
- la nici un apicultor din piață nu am găsit acel buletin de analiză, care măcar teoretic să ateste compoziția mierii. Doar unii au ceva analize de umiditate, aciditate, cenușă...

E foarte mare incertitudinea în acest domeniu al apiculturii.
s0rina
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2022, 14:37

Re: Testare miere

Mesajde Balian » 19 Feb 2022, 13:00

D-voastră care nu aveți date reale despre apicultură aveți perfectă dreptate.
Un cumpărător nici nu trebuie să aibă. Ce este totuși în partea noastră a apicultorului este
simplul fapt ca cumpărătorul poate să se uite în ochii vânzătorului și poate avea o părere
directă despre el. La magazin e un lanț lung de doritori de beneficiu și profit.
Apicultorul așteaptă și a doua oară pe cumpărător să se uite în ochi și dorește să-i fie de
folos. Acolo nu este trend acolo este schimb de marfă cât se poate de simplu. :)
Cumpărătorul este cel mai tare derutat dacă caută neapărat miere necristalizată :!:
PS: că sortimentele de miere nu sunt asemănătoare de la unul la altul nu înseamnă
automat că unul sau altul este falsificat. aici poate intervine multe aspecte care nu
neapărat este nefavorabil.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Testare miere

Mesajde cristi_vidican » 19 Feb 2022, 14:38

[quote="s0rina"
E foarte mare incertitudinea în acest domeniu al apiculturii.[/quote]
Sfatul meu, căutați un apicultor din zona dumneavoastră, care pare mai de încredere.
Ideal ar fi să mergeți la el când extrage.
Eu invit clienții să vadă cum extrag eu și să ia mierea direct cum curge din centrifugă.
Sigur, nu toți vor să fie transparenți, stuparii sunt de felul lor firi mai secretoase. Dețin secrete cosmice. :lol:

Dar, o relație de colaborare cu un stupar bun e de dorit pentru ambele părți.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori