Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde socaciu » 05 Aug 2015, 17:22

Iata si 2 poze cu lavandele mele in varsta de 10 ani.
Daca va uitati cu atentie se vad si albinele. Imi pare rau ca nu sunt mai de aproape.
Fişiere ataşate
20150627_203307.jpg
20150627_203335.jpg
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde socaciu » 05 Aug 2015, 17:23

Oricum, si eu incerc sa fac din gradina un mic paradis pentru albine. In primavara asta am plantat 4 tei!
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde unincepator » 06 Aug 2015, 19:16

delorin I scrie:NU! Eu am cultivat si catina de gard si goji...ma refeream la catina cultivata de dvs...

Bunaseara, vad ca ati avut an cultura arbustul(goji)ma intereseaza ce lucrai ati facut si daca sinteti multumit de productie,calitae mai mult decit cantitate.Va multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde delorin I » 06 Aug 2015, 20:24

E mult de spus despre goji...e vizitat de albine dar nu atat ca alte plante... destul de slabut ca planta melifera... daca ii cureti si in ingrijesti poti avea rezultate cu ei....altfel- eu am cativa goji acasa in munte...iar aici unde am coborat cu stupii sotia are propriile ei plante.... e greu sa -i cureti sa i pastezi curati fara insecticide si ierbicide! Apoi pasarile campului- ma refer aici la ciori - au descoperit in fructe o delicatesa....Sincer foarte posibil ca eu sa fi iesit din faza goji... :lol: (partea buna, poate singura- am inceput sa strecor printre ei alte plante melifere si acum, daca voi ramane cu stupina in camp, desi sunt motive de rezerva....am introdus ceva plante noi pentru al meu paradis! Printre altele si Amelanchier lamarchi sau arborele de stafide...)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde unincepator » 08 Aug 2015, 17:59

delorin I scrie:E mult de spus despre goji...e vizitat de albine dar nu atat ca alte plante... destul de slabut ca planta melifera... daca ii cureti si in ingrijesti poti avea rezultate cu ei....altfel- eu am cativa goji acasa in munte...iar aici unde am coborat cu stupii sotia are propriile ei plante.... e greu sa -i cureti sa i pastezi curati fara insecticide si ierbicide! Apoi pasarile campului- ma refer aici la ciori - au descoperit in fructe o delicatesa....Sincer foarte posibil ca eu sa fi iesit din faza goji... :lol: (partea buna, poate singura- am inceput sa strecor printre ei alte plante melifere si acum, daca voi ramane cu stupina in camp, desi sunt motive de rezerva....am introdus ceva plante noi pentru al meu paradis! Printre altele si Amelanchier lamarchi sau arborele de stafide...)

Va multumesc de raspuns,dar voiam ceva despre lucrari de antretinere.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde delorin I » 09 Aug 2015, 11:11

Exista un forum dedicat....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde unincepator » 15 Sep 2019, 17:49

proapis13 scrie:Cred ca o astfel de gradina si stupina vrei sa-ti faci nu??..sursa de inspiratie
salve :D

bunaziua d-nu proapis,va rog sa-mi spuneti daca florile ce le aveti in fata stupilor sunt anuale sauperene.va multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Gradina mea- paradis al albinelor!

Mesajde ignatov andrei » 04 Noi 2019, 19:22

unincepator scrie:
proapis13 scrie:Cred ca o astfel de gradina si stupina vrei sa-ti faci nu??..sursa de inspiratie
salve :D

bunaziua d-nu proapis,va rog sa-mi spuneti daca florile ce le aveti in fata stupilor sunt anuale sauperene.va multumesc.


Pe proapis13 il gasesti pe facebook. MARINA MARIAN e numele.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori