Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Facelia

Mesajde ovidiu_78 » 10 Iun 2012, 14:39

eu am de gind sa insamantez nu 2 arii ci 40!!!!!!si am numai 2 stupi ca unul nu a iesit din iarna si acuma vreau sa divizez pe cei doi,deci daca ajuta Dumnezeu voi avea 4,si doar cu 4 la 40 ari,apoi tu cu multe familii la 2 ari.... :lol:
noi incepatorii incercam,iar de parut rau sigur nu imi va parea,si prin simplu motiv ca imi gunoiaza pamantul e un avantaj enorm,si natural inca,deci...vom vedea si vom posta ce si cum
si pana atunci va doresc culesuri bogate la toti,din ceea ce mai este de cules
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 10 Iun 2012, 14:53

MyBees scrie:Cristi, parerea mea de incepator: Ai gresit din start si gresesti in continuare daca astepti productie de miere de la "2 arii"

Rezultatele mele le-am pus langa ale altora care au semanat mai mult decat mine, unii chiar hectare si care au tras exacta aceeasi concluzie ca mine. Eu nu m-am asteptat sa extrag, dar m-am asteptat sa-mi implineasca asteptarile vis-a-vis de ceea ce se spune despre ea, ca da foarte mult la hectar, nu mai stiu exact dar cred ca spre 1000 de kg.
Dragilor, eu am discutat mai mult ironic cu voi. si ma bucur ca intelegeti glumele mele si imi mai aruncati cate una inapoi.
In final, vreau sa va mai spun doar atat: mai vorbim peste 2-3 ani (despre facelia). Speram sa fim tot pe aici. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 10 Iun 2012, 15:04

Cand va vad pe voi, ca vreti sa va imbogatiti baza melifera, imi aduc aminte de mine, care in urma cu vreo 4-5 ani visam sa plantez tei pe toate santurile satului meu. N-am mai apucat, ca intre timp m-am mutat intr-un sat, unde la 1,5 km incepe padurea de tei. Sper sa pot sa raman mai departe aici, ca zilele astea am aflat ca banca vine si da afara pe proprietari (rezultatul faptului ca in Roamnia duduit economia pe vremea lui Tariceanu) si trebuie sa-mi caut si eu alt loc. Pacat, ca era un loc ideal...
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde clucian » 11 Iun 2012, 07:41

In legatura cu productia de miere care poate sa o scoata albinele de la un hectar sunt multe variante de productie.
Una zice asa, In conditii foarte bune este de 600 - 1000 kg / ha DAR in conditii mai putin favorabile este de 300 - 600 kg / ha.

Discutii au mai fost pe forumuri in leagtura cu acesta planta. Dar o concluzie exacta se lasa asteptata inca.

Acum se pune intrebare, Daca albinele cerceteaza florile cu ce se aleg de aici ? Oare umbla asa aiurea ? Daca nu ati mancat miere de facelia sunteti multumiti ca nu mai sunteti nevoiti sa le dati sirop ? In rame ati observat ceva ?

O alta intrebare care ma iscodeste: Sunteti sigur 100% ca este Phacelia tanacetifolia ceeea ce cultivati ? Pentru ca mai exista Phacelia Congesta (asta e mai mult furajera) care asta se zice ca produce doar 100 kg / ha. Aici e intrebarea.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 11 Iun 2012, 08:32

Asa, de curiozitate, cine a semanat facelia mai mult de 2 ani la rand? Ca odata am semanat multi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde ovidiu_78 » 11 Iun 2012, 09:31

eu am cumparat samanta de la o firma din oradea si mi-au oferit si certificat de calitate al semintei,vom vedea,eu nici anul trecut nu am luat miere de la ei,nici anul acesta nu m-am grabit sa extrag,desi puteam si pot inca si acuma citeva rame bune sa storc,dar nu ma intereseaza,ca apoi sa le dau sirop,am timp si de miere,sa fie puternice,sa ne inmultim si apoi mai vedem
cu bine la toti :) ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Facelia

Mesajde nicu has » 24 Iun 2012, 11:07

buna si eu am primit ceva seminte de la un prieten si intentionez la primavar sa plantez si asa este fan si nu il cosesc intrebarea este trebuie semanat an de an???
multumesc
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Facelia

Mesajde nicu has » 24 Iun 2012, 11:24

se poate aduna samanta din floare respectiva pa a avea pt anul urmator sau cam este treaba ?
multumesc
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 24 Iun 2012, 13:05

Trebuie semanata in fiecare an, dar mai apar si surprize.
Zilele trecute am fost prin gradina lu tata, unde am semanat acum vreo 5-6 ani facelia. si, spre mirearea mea am vazut o planta de facelia, in locul unde semanasem.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde nicu has » 24 Iun 2012, 14:01

multumesc dle Cristian-vidican
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Facelia

Mesajde liviu1965 » 29 Iun 2012, 22:37

Din cate stiu, este o planta perena
Deci samanta.... e un aport in plus
Ce ma deranjeaza e ca e culcata la pamant , dupa ceva vantoase....
Mai vorbim la primavara....

Perena = iese din radacina.Ce iese din samanta cazuta pe pamant.....sunt plante noi la primavara

Cristi, poate ajungi prin Iasi la primavara.... sa bem o bere/suc/vin/etc. la un colt de facelia....plin de albina
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Facelia

Mesajde delorin I » 19 Oct 2012, 10:57

Salut! Are cineva din acest grup seminte de facelia de vanzare? Sau imi puteti recomanda o sursa demna de incredere in afara de anunturile de pe net, de unde te poti alege cu orice alta samanta decat ce comanzi? M-ar interesa si alte plante melifere, sau poate chiar un magazin de arbori, arbusti sau plante melifere, desi ma indoiesc ca exista la noi aceasta specializare! Evodia am gasit undeva la o firma serioasa doar ca inca nu le au adus la magazin fiind arborii inca in vegetatie!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Facelia

Mesajde MyBees » 22 Oct 2012, 01:27

cristi_vidican scrie:
MyBees scrie:Cristi, parerea mea de incepator: Ai gresit din start si gresesti in continuare daca astepti productie de miere de la "2 arii"


Rezultatele mele le-am pus langa ale altora care au semanat mai mult decat mine, unii chiar hectare si care au tras exacta aceeasi concluzie ca mine.



Cristi, te salut.

Si cel care merge la acele hectare cu cateva sute de familii, sa zicem sase, face aceeasi greseala :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 22 Oct 2012, 07:24

MyBees scrie:Cristi, te salut.
Si cel care merge la acele hectare cu cateva sute de familii, sa zicem sase, face aceeasi greseala :)

Păi ce producții se zvonesc că dă facelia? Înmulțește cu 30 de ha, apoi împarte la câte sute vrei. Tot e ceva.
Sunt curios ce concluzii au tras cei care au avut facelia anul acesta?
Cine mai seamănă și anul viitor?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde emi_coman » 07 Ian 2013, 13:54

Cine a plantat facelia anul trecut, au fost multumiti? sau e o mare teapa?
Ar fi bine sa ne spuneti experientele dvs. de anul trecut. Care este pro/contra.
emi_coman
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Aug 2012, 10:22

Re: Facelia

Mesajde kiloz » 07 Ian 2013, 21:17

clucian scrie:In legatura cu productia de miere care poate sa o scoata albinele de la un hectar sunt multe variante de productie.
Una zice asa, In conditii foarte bune este de 600 - 1000 kg / ha DAR in conditii mai putin favorabile este de 300 - 600 kg / ha.

Productia de miere sau de nectar? ca diferenta mare. Si alta chestiune pe care pierdeti de sub vedere ,perioada de inflorire -30- de zile. 1000/600:30=? sau 600/300:30=? Si de aici puteti socoti incarcarea pe hectar.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori