Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Facelia

Mesajde Neafiliatul » 24 Mai 2016, 18:08

cristi_vidican scrie:Întrebare de sondare...
Există cineva care a semănat mai multi ani facelia?

Întrebare şi constatări foarte pertinente.Toţi suntem tentaţi să cultivăm cu facelia 1-2 hectare în fiecare lună de vară,pentru a avea asigurat un cules continuu,mai ales având în vedere producţiile preconizate.Să admitem că facem acest lucru.
Până acum vreo 20 de ani era destul de tentant şi poate realizabil. Acum nu cred că mai este posibil. De ce? Să admitem că am semănat 2 hectare cu facelia,terenul fiind la marginea unei localităţi.Dacă stupina noastră este în centrul localităţii (cca 2 km.),cu măsurile de rigoare va trebui să mutăm stupii acolo.Dar aici vor avea acces şi albinele celor din localitate.Din nou să admitem că putem suporta o astfel de încărcătură. Ce ne facem însă cu haiducii din ziua de astăzi,când ne vom trezi cu 10 paviloane cu albine lângă lanul nostru sau în imediata apropiere? De vorbă bună sau din bun simţ nu va pleca nimeni,iar prevedere legală pentru îndepărtat nu există.Cu ce ne vom alege? Cu cheltuielile ocazionate de arat,discuit,semănat,cu nervi consumaţi.În concluzie,nu se merită semănarea unor suprafeţe mari,atractive şi pentru alţii,ci doar a unor suprafeţe mici,izolate,aşa cum a precizat şi Cristian Ioniţă.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Facelia

Mesajde unincepator » 30 Mai 2016, 21:30

Daca cunoaste cineva un erbicid pentru facelia,mai ales postemergent?.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Facelia

Mesajde stefanmadalin » 30 Mai 2016, 21:43

Cu ce buruieni te confrunti?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Facelia

Mesajde stefanmadalin » 30 Mai 2016, 21:44

Cu ce buruieni te confrunti?
Parca herbicidele nu faceau bini la albini, acum ne-am trezit si noi in cealalta barca?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Facelia

Mesajde unincepator » 31 Mai 2016, 15:08

Nu stiu fac bine,fac rau,la albine,dar buruienile,sigur nu fac bine la nici o cultura de plante.Ma confrunt cu;tataneasa foarte multa urmata de holbura,palamida si ceva mohor.Daca stiti cu ce ma potajuta,varog sa-mi spuneti si eu va multumesc foartemult.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Facelia

Mesajde stefanmadalin » 31 Mai 2016, 15:23

Nu prea ai ce sa le face buruienilor cu frunza lata(palamida, volbura, tataneasa...)
Am vazut o cultura ce avea stir si era erbicidata cu Lontrel. Stirul ajunsese mai mare ca facelia. Ma tem ca nu prea sunt produse omologate pentru buruienile ce le ai tu.

Mohorul/costreiul poate fii combatut prin aplicarea unui erbicid pe baza de quizalofop-p-etil/butil/metil....propaquizafop/cicloxidin....ai mai multe substante. Dar niciuna nu este omologata pentru facelia.

Poti privii partea buna a paharului, toate buruienile tale fac flori frumoase dadatoare de polen sau nectar. Exceptand mohorul.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Facelia

Mesajde unincepator » 31 Mai 2016, 16:34

stefanmadalin scrie:Nu prea ai ce sa le face buruienilor cu frunza lata(palamida, volbura, tataneasa...)
Am vazut o cultura ce avea stir si era erbicidata cu Lontrel. Stirul ajunsese mai mare ca facelia. Ma tem ca nu prea sunt produse omologate pentru buruienile ce le ai tu.

Mohorul/costreiul poate fii combatut prin aplicarea unui erbicid pe baza de quizalofop-p-etil/butil/metil....propaquizafop/cicloxidin....ai mai multe substante. Dar niciuna nu este omologata pentru facelia.

Poti privii partea buna a paharului, toate buruienile tale fac flori frumoase dadatoare de polen sau nectar. Exceptand mohorul.

DA, multumesc de raspuns,dar totusi mai antreb,NICI anainte de semanat nu avem un erbicid?.Multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Facelia

Mesajde stefanmadalin » 31 Mai 2016, 22:24

Se pare ca in preemergenta(inainte de semanat-imediat dupa semanat) exista erbicide peliculare. Dar inca odata nu gasesc nimic omologat, doar recomandarea celor de la eurohonig: Dual gold (s-metolaclor).
Or mai merge si alte erbicide ce se aplica la culturi cu frunza lata(soia/floarea soarelui) dar nu este omologare: Galigan(oxifluoerfen), Surdone(metribuzin), Frontier forte(dimtenamid). Dar ele au in spectru si buruieni cu frunza lata, asa ca nu stii daca iti ia si facelia sau nu.

Sa nu uitam de banalul glifosat, pe care-l poti da fie inainte de semanat, fie cu cateva luni inainte sa cureti locul.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Facelia

Mesajde mellis » 31 Mai 2016, 23:04

Ce apicultor pune facelia pt albine si o stropește?!?!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Facelia

Mesajde stefanmadalin » 31 Mai 2016, 23:13

Cand oi pune si tu si oi vedeaua napadita de buruieni, incepi sa cauti soluti.
Sa nu credeti ca potentialul acela melifer estimat v amai fii acelasi in conditii de imburuienare.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Facelia

Mesajde unincepator » 03 Iun 2016, 15:09

mellis scrie:Ce apicultor pune facelia pt albine si o stropește?!?!

Tocmai asta antrebam,sa pot trata de buruieni daca se poate anainte de semanat.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27


Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 25 Aug 2016, 16:44

A mai semănat cineva facelia anul acesta?
Va mai semăna și la anu?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde stefanmadalin » 25 Aug 2016, 17:56

Ca sa faci ceva (ce vrei tu), nu e de ajuns doar sa o semeni. ...si facelia nu imbogateste niciun sol in substante nutritive, ci doar le face mai accesibile pentru culturile urmatoare....ca daca n-are de unde sa scoata=nu scoate nimic. Nici portofelul nu se umple de bani singur.

Exceptie facand bineinteles simbioza cu bacteriile fixatoare de azot....dar azotul nu este "substante".
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Facelia

Mesajde bogdangepe » 08 Mar 2017, 23:26

A semanat cineva mecanizat Facelia? Din ce am vazut distanta intre randuri poate fi 40-60 cm, dar si 12-15 cm. Cum este mai bine? Din ce am inteles nu trebuie s fie prea deasa. Pozele puse pe forum nu prea par a fi facelia pusa pe rand.
bogdangepe
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Iun 2016, 18:46

Re: Facelia

Mesajde mihaistupar » 09 Mar 2017, 09:38

15 cm e bine
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori