Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Apr 2015, 08:49

Nea Vasile , cred ca ai dreptate !!! Lastarii ai plecat chiar de langa punctul de altoire !!!
Soiul altoit mai are pana infloreste !!!
Asa ca ... 1-0 pentru nea Vasile !!!
Ma duc sa caut foarfeca !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde MIHAI BALS » 03 Apr 2015, 00:50

alt stupar scrie:deci ploile si vremea rea in timpul infloririi fructiferilor este regula, nicidecum exceptia.
Sigur ca noua, ca stupari, ne rade inima cand avem >15* cap-coada in prun-cires-cais, insa asta mai rar si atunci cand se intampla de obicei se compenseaza cu perioade reci mai tarziu, in rapita-salcam, cand... ne doare !
Toate la locul lor !

super baiat!
optimist impatimit.
asteptam decontul.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde alt stupar » 03 Apr 2015, 08:39

MIHAI BALS scrie:super baiat!
optimist impatimit.
asteptam decontul.

super remarca ! Asteapta... !!!

p.s... iete ca-nflori si un scaiete in vremea fructiferilor ! :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde vilceanu.sorin » 04 Mai 2015, 18:42

Salut. Cei care se pricep,ce boala este? Cu ce se trateaza? Acela este un cires de 3 ani, dar mai sunt afectati si meri.Va multumesc!
Fişiere ataşate
IMG_20150504_181846.jpg
vilceanu.sorin
 
Mesaje: 75
Membru din: 26 Dec 2014, 11:34
Localitate: tg jiu gorj

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 09 Mai 2015, 20:35

S-ar putea sa fie PADUCHELE LANOS !!!
Destul de greu cu el !!!
Intrebi la magazinele fitosanitare !!!
Tratament cu insecticid !!!
Sper sa nu ma fi inselat !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde puiusake » 02 Iul 2015, 21:43

Va salut. Va rog sa-mi spuneti cateva soiuri de piersic rezistente la basicarea frunzelor, daca exista asa ceva. Am gasit undeva descrierea soiului Amalia, care ar fi rezistent la boli, ger si seceta , iar pe un forum cineva lauda calitatile acestui soi ,dar se plangea ca l-ar afecta basicarea. Nu mai stiu ce sa cred. Imi doresc mult un piersic dar care sa nu fie afectat de basicare. Am mai citit despre soiurile Triumf, Congres ca ar fi rezistente la boli, dar as vrea sa stiu care e rezistent la basicare. Ma puteti ajuta?
puiusake
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Iul 2015, 21:14

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Iul 2015, 01:09

La basicare este foarte bun SCORE !!! FUNGICID SISTEMIC !!!
Altul mai bun nu am gasit inca !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Liviu Sarbu » 11 Sep 2015, 09:12

Mai bine iti asumi existenta acestei boli si plantezi piersicii in functie de calitatea fructelor. Basicarea frunzelor ataca piersicii primavara si la inceputul verii. Dupa ce da caldura dispare. Cu patru stropiri tii boala sub control.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde B.K » 22 Oct 2015, 09:05

Mai rar soi de piersic care sa nu sufere de basicare , insa se poate tine sub control bola. Intra-adevar soiul Amalia este un soi foarte bun , la fel si Red Heaven.
In alta ordine de idei , de curand mi-am achizitionat o scula profesionala :D :D
Fişiere ataşate
IMG_1112.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde proapis13 » 29 Dec 2015, 21:43

Am in jur de 30 de gutui semi-salbatici la servici,majoritatea nu rodesc,
ma intreseaza sa aflu ce soi de pomi fructiferi sa-i altoiesc ?!?!?!?!...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde nae » 29 Dec 2015, 21:56

Gutui, mosmon ...,asemanator ca sambure = din teorie :)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde neculai.luca » 18 Ian 2016, 13:58

B.K scrie:In alta ordine de idei , de curand mi-am achizitionat o scula profesionala :D :D


Vă salut iubitorilor de pomi fructiferi ( și de albine) !
Și la mulți ani !
Am și eu lângă casă un teren în pantă denivelată unde cresc spontan mai multe specii de arbori și arbuști .
Adică : stejar, carpen, salcie plângătoare, castan comestibil secular (în suferință, pe moarte cam 90% !, parcă se extinde cancerul și la măr),nuci, alun, loză (salcie căprească), arin ș.a.
E și o zonă de fâneață unde, după 1990, am plantat ceva pruni și meri.
Solul nu e deloc fertil dar pun iarna gunoi de grajd (păsări) la pomi și primăvara sap în jurul lor cu hârlețul de la trunchi până la exteriorul coroanei.
Merii i-am altoit eu în despicătură și mi-au reușit aproape 100%. Pe portaltoi sălbatic cu soiuri locale (un fel de Ionatan, London Pepping, Parmen, Citrom, Cormoș),unele nici nu știu sigur cum se numesc. Dar sunt soiuri locale, gustoase, mai adaptate la zonă. Eu nu mai am, dar era foarte răspândit aici soiul Șovar.
În afară de dat cu var tulpina primăvara n-am făcut până acum vreo-un tratament.
Nici vecinii nu fac și m-am bucurat pentru albine !
Dar nici nu rodesc grozav, de multe ori fructele cad înainte de maturitate.
La prun am înțeles că-i atacă în fiecare an viespea sâmburelui, n-am mai făcut palincă din 2005 !
Dintr-un măr London Pepping mai bătrân culegeam toamna cam 15 coșuri, acum abia un coș, restul cad începând din vară. Parcă e atacat și de rapăn , o să mai citesc cu ce se tratează.
Fac mențiunea că din aprilie anul trecut sunt pensionar (anticipat, cu penalizare maximă !) și mă gândesc că voi putea dedica și pomilor ceva timp. :?:
Acum aș vrea să vă întreb :
1. Ce foarfece mai lung (bun și ieftin :D ) aș putea folosi de pe scară pentru coroanele unde mâna nu ajunge ?
Menționez încă odată, terenul este în pantă, nici scara nu stă prea bine.
Am văzut la Dedeman ceva foarfece telescopică, made în Spania, pentru o singură mână. Costă aprox. 200 lei, ați folosit așa ceva ?
2. De câțiva ani se tot extinde în zonă (am văzut de la Cluj la Baia Mare !) o boală asemănătoare lichenilor, galben-verzui și cenușiu . Sunt livezi abandonate decimate ! Prun, măr, păr, chiar și nucul e atacat !
Mai ales la prun, în perioadele umede din sezonul rece ”înflorește” lichenul, doar ramurile tinere încă nu-s atinse.
Se poate trata cu ceva eficient această boală ?
Mulțumesc anticipat de eventualele răspunsuri.

S-auzim numai de bine !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde cristi_vidican » 18 Ian 2016, 15:21

@ neculai.luca,
Bine ați revenit printre noi. La mulți ani și o pensie cât mai lungă și sănătoasă.
Nu sunt expert în pomi, dar am și eu această pasiune.
Pentru sfaturi îl întreb pe Liviu Sârbu, cel care a început acest subiect. Un om priceput și cu multă experiență practică.

La el am văzut o scară care v-ar ajuta și pe dumneavoastră în teren accidentat.
E o scară din fier, cum ar fi scara dublă, doar o parte nu are zapi, ci doar un picior lung, simetric cu partea cu zapi, prin la mijloc de zapul de sus.
Are astfel 3 puncte de sprijin, nu 4 și e foarte practică.

Dacă vreți să începeți cu tratamentele, cele fundamentale trebuie date toamna târziu și primăvara devreme, până de deschid mugurii: îmbăierile cu cupru și ulei horticol (pentru boli și dăunători).
Asta v-ar mai ajuta.
În rest, dacă vreți rezultate, va trebui să intrați pe o schemă de tratament pentru bolile cu care vă confruntați.
Și trebuie dat preventiv, nu după ce a apărut.

Fiind începător și eu fac greșeala asta. Zic: lasă că pomul e sănătos, nu-l stropesc. Apoi dă boala și tratamentul e dat târziu de multe ori.

Numa bine
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde neculai.luca » 18 Ian 2016, 16:43

Bine v-am regăsit Cristi.
Mulțumesc de urarea cu pensia.
Noi cu penalizările, politicienii cu specialele...
Mă mulțumesc să fim sănătoși.

Să știi că mi-am și scos la imprimantă schema lui Liviu Sârbu (editată de tine ), sper s-o și aplic.
Voi mai răsfoi subiectul acesta.

S-auzim numai de bine !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde cristi_vidican » 18 Ian 2016, 17:21

Liviu zice că schema lui de tratament e mai aerisită, dar eu o aerisesc și mai mult.
Adică dau mai puțin și cu rezultate.
Totul e să cunoști pomul, boala și cum reacționează.
Am observat că sunt momente cheie în tratament care nu trebuie ratate.
Atunci trebuie să fii călare pe pom
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde B.K » 19 Ian 2016, 16:47

Ca si foarfeca de inaltime , exita de la Fiskars o foarfeca care face toti banii....costa in jur de 300 lei la Dedeman. Daca aveti ceva mai multi pomi se merita investitia.

Aici : http://www.dedeman.ro/ro/gradina/scule- ... skars.html
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori