Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Liviu Sarbu » 07 Dec 2014, 13:59

Daca iti faci zeama bordeleza acasa, musai sa folosesti sulfat de cupru si var, pentru ca daca stropesti cu alte produse pe baza de cupru atunci nu mai vorbim despre zeama bordeleza. Normal ca atunci trebuie sa respecti concentratiile prevazute in prospectele produselor respective. Se foloseste zeama bordeleza pentru ca este mult, mult mai ieftina decat celelalte produse si este foarte buna. Cand vorbim de o concentratie de 3% se intelege ca se pune piatra vanata in concentratie de 3% si se completeaza cu zeama de var pana se obtine un ph neutru.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Liviu Sarbu » 07 Dec 2014, 14:21

sapstel scrie:
BeeeK scrie:Intr-adevar stropirile de acum si cele din primavara cu substanta pe baza de cupru sunt extrem de importante si esentiale.

Perioada optima pentru stropirile pe baza de cupru este 20 Decembrie. Conditiile esentiale sunt ca frunzele sa fie cazute iar temperatura sa fie de peste 5 grade.Se pot folosi ca si substante Alcupral, Funguran sau Zeama bordeleza. Pentru livezile afectate de Foc bacterian se poate folosi Aliette sau Alette. Din pacate, cele doua substante mentionate mai sus sunt destul de scumpe.
Urmatoarea stropire este cea avand la baza un ulei horticol. Este recomandat Nuprid Oil sau Confidor Oil.Temperatura trebuie sa fie peste 5 grade.Perioada de aplicare, pana la faza de " urechiusa".

Perioada optima pentru stropirile cu zeama bordeleza este pana la sfarsitul lunii Noiembrie. In 20 Decembrie te pregatesti de Craciun. Chiar daca mai sunt frunze, stropesti ramurile printre acestea. in plus un atomizor iti arunca mare parte din frunze. Nu vad de ce ai stropi cu Aliette la sfarsitul toamnei. Aliette se absoarbe in planta prin frunze si intra in circulatie prin seva acestea, dar frunzele tocmai au cazut, sau sunt pe cale sa cada, iar circulatia prin seva este la nivel minim. Nu prea are rost sa stropesti in toamna cu ulei horticol. Daunatorii sunt bine ascunsi si au intrat deja in hibernare. Urmatoarea stropire aste in primavara tot cu zeama bordeleza si abia dupa aceasta se face stropirea cu uleiul horticol.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde B.K » 08 Dec 2014, 00:13

In afara de asta , pe 20 decembrie risti sa nu mai ai vreme optima pentru stropirea albastra.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde pin » 16 Dec 2014, 14:42

Anul asta vremea e perfecta pe 20 decembrie pentru stropiri.

De unde pot sa cumpar piatra vanata?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde B.K » 17 Dec 2014, 09:47

pin scrie:Anul asta vremea e perfecta pe 20 decembrie pentru stropiri.

De unde pot sa cumpar piatra vanata?


Piatra vanata gasesti pe net , sunt o multime de magazine online.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde IGI » 29 Dec 2014, 16:32

Multa sanatate domnul Liviu,
Pomii pe care i-am achizitionat de la dumneavoastra intra acum in al treilea an, sunt toti sanatosi, anul trecut unu din meri a facut fructe (am avut pe el 12 mere), anul acesta am avut 2 care au facut fructe, sunt foarte multumit de toti pomii pe care i-am cumparat de la dumneavoastra, va doresc multa sanatate si tot asa inainte.
Noi mai vorbim la telefon,m-ati ajutat foarte mult cu informatii si va multumesc mult, chiar asta e motivul pentru care am scris aici, sa afle toti colegi de pe forum ca sunteti un om de calitae.
Sarbatori fericite va doresc.
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde B.K » 24 Ian 2015, 16:52

[quote="ves.lucian.zabrani"][/quote]
Nea Lucica cand este cel mai bine de altoit si ce metoda ar fi mai indicata ptr un incepator ? Vreau sa altoiesc un mar.
Multumesc !1
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Ian 2015, 18:53

Eu zic in despicatura !!! Si faci in luna martie !!! Vezi ca am un film pe Youtube _ ALTOIREA IN DESPICATURA !!! Are vreo 190000 de vizualizari !!! Urmareste-l si mai vorbim !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde B.K » 25 Ian 2015, 20:43

Multumesc! :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde rocco76 » 25 Ian 2015, 22:57

ves.lucian.zabrani scrie:Eu zic in despicatura !!! Si faci in luna martie !!!Vezi ca am un film pe Youtube _ ALTOIREA IN DESPICATURA!!! Are vreo 190000 de vizualizari !!! Urmareste-l si mai vorbim !!!
:P :P :P

dupa ce am vizionat si eu filmuletul respectiv am incercat cu 3 peri altoiti in gutui si 9-10 pruni in speranta ca se vor prinde2-3 dar nu a fost asa
perii s-au prins toti iar dintre pruni mai putin doi. asa ca nea Luciane iti doresc sanatate maxima ..cum zice cineva :)
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Ian 2015, 23:01

Dupa ce iti " formezi mana " , sansele de prindere cresc mult !!! La 100 % este mai greu sa ne apropiem !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Donbazil » 06 Feb 2015, 01:41

Sal'tare!

Pentru cei interesati: cautati pe ceviz.biz si n-o sa va para rau....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde italianu » 06 Feb 2015, 11:32

ves.lucian.zabrani scrie:Eu zic in despicatura !!! Si faci in luna martie !!! Vezi ca am un film pe Youtube _ ALTOIREA IN DESPICATURA !!! Are vreo 190000 de vizualizari !!! Urmareste-l si mai vorbim !!!
:P :P :P



Luci ,nu ai spus cu ce ai altoit( mie mi se pareau meri, da nu-s sigur) ,si cum o reusit !
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde cobi » 06 Feb 2015, 12:58

Donbazil scrie:..cautati pe ceviz.biz si n-o sa va para rau....


De la turci? :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Feb 2015, 13:28

italianu scrie:
ves.lucian.zabrani scrie:



Luci ,nu ai spus cu ce ai altoit( mie mi se pareau meri, da nu-s sigur) ,si cum o reusit !


Marul din film nu se mai afla acolo unde l-am altoit !!!De prins s-a prins super !!! Un baiat harnic l-a dus acasa !!! Nu-l cunosc !!! Si pe deasupra , nici nu a lasat in locul pomului macar o bere !!!

:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde IonutMioveni » 30 Mar 2015, 21:42

Nici urma de activitate pe aici la inceput de sezon? In sudul tarii inteleg, nu s.au deschis pomii fructiferi pana acum 8-) , dar vestul tarii cum sta la acest capitol? :)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori