Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Trifoiul

Mesajde MyBees » 06 Dec 2012, 23:06

Eu as pune(de fapt am pus, in aceeasi situatie ca tine) trifoi alb.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Trifoiul

Mesajde Leon » 06 Dec 2012, 23:24

In zona mea(lunca Muresului) am vazut trifoi alb inflorit saptamana tracuta, am vazut si albine cu polen. Au fost doua zile cu tamperaturi de 13-16 grade,acum s-a instalat iarna.
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: Trifoiul

Mesajde coc » 07 Dec 2012, 14:19

..si esti multumit, nu?
nu stiam exact vroiam sa impusc 2 iepuri sa fie si pt albine si sa nu creasca nici buruieni.
coc
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Dec 2012, 15:50

Re: Trifoiul

Mesajde doruuu » 20 Ian 2013, 23:15

A iesit destul de bine pe toata suprafata. Nu prea a apucat sa infloreasca ( cateva floricele pe ici pe colo ) si in iulie a venit seceta. S-a cam stins dar pe la sfarsitul lui septembrie , dupa o ploaie , a inceput sa rasara din nou. Am inteles ca abia in al 2 - lea an infloreste cu adevarat.
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Trifoiul

Mesajde bostina constantin » 29 Mar 2013, 13:03

Acum mi-a adus si mie un coleg seminte de trifoi alb, punga de 500g 18 lei la Dedeman.
Eu as fi dorit punga intreaga dar el a considerat ca e suficient 250g de fiecare si am dat-o in doua ;)
Fişiere ataşate
DSC02999 (Medium).JPG
seminte de trifoi alb
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Trifoiul

Mesajde mirceahvn » 30 Mar 2013, 11:23

Cine vrea trifoi alb si este din Bucuresti gaseste la Rosetti unde intoarce autobuzul 311 la Agrocapa pe colt pe partea unde intoarce autobuzul ,pret per kg 32 lei samanta certificata .Este si la pliculete mai mici .multa sanatate!
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

Re: Trifoiul

Mesajde redoo » 30 Mar 2013, 17:13

lucerna ajuta cu ceva? am ceva culturi pe langa albine,dar nu am prea vazut albina prin lucerna
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Trifoiul

Mesajde ovidiu_78 » 30 Mar 2013, 19:17

e foarte buna si lucerna,numai daca nu e a ta,ai sanse mari sa nu te folosesti de ea,caci de obicei nu se lasa pana sa infloreasca,si se coseste :(
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Trifoiul

Mesajde MyBees » 30 Iul 2013, 12:30

Am o intrebare pentru cine are trifoi alb si il foloseste si pentru animale.

Daca cosesc acum(in cateva zile) trifoiul alb mai infloreste o data in acest sezon?

Trifoiul meu deja nu mai are flori, doar foarte putine si as vrea sa incerc o regenerare. Am un vecin care are animale si as putea sa il las sa il coseasca. Insa daca nu mai infloreste prefer sa il pastrez pe loc.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Trifoiul

Mesajde Trantorul@ » 30 Iul 2013, 14:34

De cate ori il cosesti de atatea ori infloreste numa apa sa aiba .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Trifoiul

Mesajde davcosti » 30 Iul 2013, 16:59

Am și eu amestecat prin livadă, pe lângă stupi și când am fost era mare bătăie pe Trifoi,dar e cam rar. Eram curios dacă cosesc și greblu iarba, să arunc prin livadă vreo două kg. de sămânță de trifoi alb,fără să sap. Se poate prinde ceva din sămânță, măcar 25% ? Poate mai am noroc și de-o ploaie...Mă gândeam, dacă a încercat cineva să-l regenereze fără să sape tot din nou?
Fişiere ataşate
Prin livadă.jpg
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Trifoiul

Mesajde pin » 30 Iul 2013, 21:12

Mie mi-a aparut natural in livada trifoi si e mai rezistent decat gazonul. Se regenereaza si infloreste si dupa ce il tund.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trifoiul

Mesajde pin » 30 Iul 2013, 21:15

davcosti scrie:Am și eu amestecat prin livadă, pe lângă stupi și când am fost era mare bătăie pe Trifoi,dar e cam rar. Eram curios dacă cosesc și greblu iarba, să arunc prin livadă vreo două kg. de sămânță de trifoi alb,fără să sap. Se poate prinde ceva din sămânță, măcar 25% ? Poate mai am noroc și de-o ploaie...Mă gândeam, dacă a încercat cineva să-l regenereze fără să sape tot din nou?


Trifoiul se intinde ca si capsunii prin stolonare din ce am observat eu. Nu e nevoie sa lasi samanta sa se scuture. Poti sa-l tunzi ca oricum nu mai scapi de el
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trifoiul

Mesajde atty_AR » 26 Iul 2014, 23:40

Salutare! A iernat cineva cu miere de trifoi rosu ''lucerna'' ? Am stupii pe un lan mare de 30 de hectare, totul e inflorit de cateva zile si cara albinele la greu, ieri am avut plus 1 kg si azi 2,3 kg . Proprietarul tot asteapta vremea buna ca sa-l taie si sper ca mai asteapta cateva zile :D
Am tot citit pe internet si scria undeva ca se cristalizeaza repede cu cristale mari.
A iernat cineva cu mierea de trifoi? Mentionez ca am si miere de f soarelui in cuib.
atty_AR
 
Mesaje: 73
Membru din: 13 Iun 2012, 09:39
Localitate: socodor jud. Arad

Re: Trifoiul

Mesajde GBC » 14 Apr 2015, 23:28

liviu1965 scrie:Samanta am cumparat de la magazin specializat ( in Iasi e cel din spate de la hala ) . Am mai vazut si la Bricolaj dar era mult mai scump.

Pe unde e magazinul ala? Cum se numeste? Nu-mi amintesc sa-l fi vazut.
GBC
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Apr 2015, 23:22

Re: Trifoiul

Mesajde icXu » 15 Apr 2015, 01:28

Trifoiul alb de obicei se considera sinonim cu cel pitic, dar trifoiul alb este este de trei feluri: silvestris, intermediar si giganteum ; cel pitic fiind silvestris.
Am cumparat trifoi alb pitic de la raionul de gazon din Dedeman si a fost ok pentru gazonul din curte, dar pentu gazonul din fata portii am cumparat de la magazinul agro din cartier tot trifoi alb care nu a mai fost ok pentru ca fost furajer, si ai iesti ceva asemanator lucernei.
Avatar utilizator
icXu
 
Mesaje: 127
Membru din: 21 Ian 2014, 19:25

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori