Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde delorin I » 28 Mai 2014, 18:24

Bun venit pe forum! Daca ai fi urmarit atent ai fi vazut ca pe forumul vechi subiectul gladita a fost excelent tratat de catre un coleg candva activ combra! Pentru mine a fost printre primele citite! Cat depsre cat da...nu stiu ce sa spun! Gladita este cam izolata nu sunt suprafete mari, cel putin din ce stiu eu! Dar cu siguranta nu e cu nimic mai prejos decat amorfa!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde teinegru64 » 28 Mai 2014, 19:14

nicholas886 scrie:salutare tuturor,
am o mare nelamurire cu privire la gladita si alte surse de cules alternative..toti intreaba de modul de plantare crestere, etc dar nu am vazut nicio referile la vreun cules la gladita , de cantitate la ha, rentabilitate, daca a fost cineva in pastoral la gladita..etc etc..nu se discuta nimic despre alt fel de culesuri decat, rapita-salcam-tei-floare..dece?..
...
in sud, trend-ul la inpaduriri nu mai e salcamul..e gladita sau salcioara..sunt plantatii care au mai bine de 5 ani, si care au floare..nu se orienteaza nimeni oare catre ele?..

...
cred ca viitorul apiculturii e diversificarea culesului, nu sa ne plangem ca nu a dat salcamul, etc..

Asta intrebare nu face decat sa puna sare pe rana.Salcamul nu prea a dat...... :D cat este nu il pot extrage deoarece nu e capacit.Gladita si salcioara este in toi...furtisag este ... eu stiu o vorba ,,cu o floare nu se face primavara".E bine ca ai in zona, plantatii ...zeci de ha. cu asemenea arbori.Te asteptam cu noutati.Pana acum eu ii ziceam ...cules de intretinere.Ar fi aiurea sa ne plangem in fiecare zi...nu a dat leusteanul,ceapa,castravetii,scorusul ,afinul ,murul ,etc.....Ar citi guvernantii si probabil ne vor plange de mila.Avem si noi demnitate.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde nicholas886 » 29 Mai 2014, 23:11

de asta bateam moneda cu diversificarea culesurilor..nu da un pom, poate da celalalt..distanta intre cele 4 mari culesuri e imensa raportata la o viata de albina..am stupii in Dobrogea..tata in oltenia(sud)...incerc experimentul asta..
Oicum , clima la noi s-a dus pe apa sambetei, primavara lunga , capricioasa , cu nopti foarte reci si multa burnita, vara se instaleaza rapid cu seceta si temperauri extreme, toamna mai lunga dar cu uscatura, si tot asa..perioadele de cules se intersecteaza cu cele mai proaste perioada ale anotimpului, etc. de ci va trebui sa ne adaptam si noi..
..
dupa 2 zile, rezultate noi..
1. Cules la gladita, aprox 20 ha, eu 5 stupi de productie, multi nu am , dar ceilalti i-am divizat pentru binele lor...albinele sunt roi pe copaci...
sunt 2 tipuri, parca intentionat asezati,..unii cu motul mai mare, dar doar cu pistil, deci polen, si ceilalti cu motul mai mic dar cu un fel de inflorescente, deci miere..ambii foarte vizitati..
pana acum:
stup 1= 3 rame 1/2 pline ochi , miere alb-verzuie, si mult mult polen in cuib , de-as avea colectoare as face treaba
stup 2= 7 rame 1/2 pline, aceiasi miere.. a inceput bine capacirea
stup 3= 4 rame 1/2
stup 4= 3-4 rame 1/2, aproape pline..
stup 5, deloc, ca a fost mai mic(avantajul ca nu mi-a roit)
cuibul cu miere suficienta si foarte mult polen..
Amintesc ca atat au bagat in aproximatv 5 zile de cand s-a terminat salcamul si a inceput gladita..cred ca mai are linistit inca 5 zile daca nu mai mult, dar se anunta vreme nasoala..
pana acum e bine si asa avand in vedere ca la salcam a fost mult mai rau(doar un stup cu ceva miere, in rest saracie si multe botci, a trebuit sa slabesc stupii sa nu-mi plece..)..eu sunt multumit..
Eu de anul trecut mi-am dat seama de potential, dupa ce mierea mea de salcam avea niste tendinte verzulii la soare, si avea un gust ciudat..se corcise cu gladita..
.......................
Tata, la salcam cules cu minus, nici o lingura, dar acum mi-a spus ca salcioara incepe sa dea..au urcat ceva miere in cat, nu pot zice cu exactitate el are mai multi, dar oricum zice ca si anul asta trage miere de acolo...avantajul e ca raman stupi putini in zona, pentru ca lumea pleaca de la salcam, si salcioara ramane..:D,,
.......
In zona constantei, salcioara in cantitati mari e prezenta mai ales pe canalul dunare-marea neagra, canal midia navodari, etc..foarte multa pe ambele maluri ale canalului..anul trecut a inflorit dupa gladita, dar nu am fost inspirat..anul asta din pacate e inflorit concomitent..
gladita in schimb mai putina, dar, oriunde vedeti niste puieti care seamana bine cu salcamul de la departare, dar au coaja neteda la tulpina si tepi mari, acolo e..sau , prin paduri mai salbatice, une vedeti arbori asemanatori salcamului dar de vreo 30-50 m inaltime, tot gladita e..
....
Mai e si putin tei pe-aici asa ca o voi trage dupa tei ca oricum mierea asta se vinde ca poliflora, cei de la apicola CT nu au auzit decat de miere de salcam si tei in rest pentru ei toata e poliflora...ciudat , ca miere poliflora chiar as vrea sa fac(adevarata poliflora de faneata, ierburi si flori de camp, dar nu se mai face asa ceva)
Oricum, o rugaminte daca aflati prin constanta unde s-a plantat coriandru sau cimbrisort, dati un semn..
nicholas886
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iun 2012, 18:42

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde nicholas886 » 01 Iun 2014, 16:07

vin cu noi amanunte..stupul care avea 7 rame pline in cat, atunci pentru siguranta mea(la rapita am mai lasat unul cu catul plin, si dupa 2 saptamani am mai gasit decat cat-ul..si..vreo 5 rame de albine..:D) am luat toate ramele cu miere si le-am pus la un altul care e mic si nu avea nimic in cat, si i-am dat rame goale + foite la crescut..
Azi..dupa 4 zile, 2 din 3 crescute+ miere pe el, in total + 5 rame pline ochi de miere...deci am vreo 2 kg la zi pe plus..

In ceilalti stupi s-a mai adaugat cate 1-2 rame 1/2 ...deci, pot spune cu mana pe inima , ca gladita(roscov) e melifera bine...
Prost ca ieri a plouat, azi, desi innorat alergau foarte bine..daca tine vremea pe vineri extrag..(pana in tei) desi ziceam ca mai las..
..........
nicholas886
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iun 2012, 18:42

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde talex » 01 Iun 2014, 17:25

la noi i se spune "salcam ghimpos"
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde clucian » 21 Iun 2014, 08:04

Pentru cine nu stie:

Gladita, Gleditsia triacanthos are o pondere melifera mijlocie ofera nectar și polen ( 0.1 - 0.2 mg nectar pe floare ) cu o pondere de 250 kg / ha.

https://www.youtube.com/watch?v=3FkCT-nvwmU
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Anterior

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron