Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde almasel » 05 Ian 2014, 13:16

Ma inscriu si eu in lista doritorilor de seminte de gladita. Poate sa imi trimita si mie cineva cateva seminte?
De asemenea, sunt in cautare de seminte/ rizomi de ceara albinei... are cineva?
Pe de alta parte, colegul MyBees mi-a promis niste rizomi de amorfa, asteptam timp frumos pentru a-I primi de la el, respectiv a-I planta.
Daca tot va cer ceva, pot si eu sa va ofer ceva! Mai am ceva seminte de paulownia (tomentosa) si otetar rosu, ambele culese de mine din Lugoj. Daca doreste careva seminte, va rog sa imi transmiteti.
Schimbul de seminte/ rizomi/ puieti intre stupari poate fi o modalitate simpla de a imbunatati baza melifera. Haideti sa ne ajutam reciproc astfel incat sa imbunatatim cat de mult putem fiecare dintre noi baza melifera!
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde florinapi » 05 Ian 2014, 14:54

Gasesti seminte de gladita la Lugoj,cand urci pe Dealul viilor pe partea dreapta prin garduri,sau la gradina robilor,linga Timis,ieu am scos puieti de acolo.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde almasel » 05 Ian 2014, 15:13

florinapi scrie:Gasesti seminte de gladita la Lugoj,cand urci pe Dealul viilor pe partea dreapta prin garduri,sau la gradina robilor,linga Timis,ieu am scos puieti de acolo.



O sa merg zilele viitoare in Dealul Viilor sa caut!
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde delorin I » 06 Ian 2014, 01:05

Din ce am citit prin alte locuri pentru a inmulti gladita este suficient sa un butas fara radacini in pamant! va cerste ceva cu mai putini tepi, dar va vegeta mai repede! Eu am gasit un loc cu copaci mici de 1-2 metri crescuti deja si condamnati la taiere...doar ca nu am unde sa-i plantez!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde stefanmadalin » 06 Ian 2014, 01:10

Radacina nu se va dezvolta pivotant si va face ca arborele sa fie slab inradacinat .
Este regula la inmultirea prin butasire. Doar din samanta se dezvolta sistem radicular pivotant.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde delorin I » 06 Ian 2014, 01:23

In cati ani??? Reluam discutia de la japonez?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde MyBees » 06 Ian 2014, 03:48

almasel scrie:Pe de alta parte, colegul MyBees mi-a promis niste rizomi de amorfa, asteptam timp frumos pentru a-I primi de la el, respectiv a-I planta.

Iti trimit si cateva pastai de gladita

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde almasel » 12 Ian 2014, 20:10

MyBees scrie:
almasel scrie:Pe de alta parte, colegul MyBees mi-a promis niste rizomi de amorfa, asteptam timp frumos pentru a-I primi de la el, respectiv a-I planta.

Iti trimit si cateva pastai de gladita

Spor!


Multumesc frumos, MyBees, mai inainte ti-am trimis si mess privat.
Gladita am gasit si pe Dealul Viilor vineri, am cules cateva pastai, bineinteles dupa ce am luat intepaturile de rigoare! O sa le pun la germinat pe luna viitoare.
Mai ramane sa primesc amorfa de la tine si sa gasesc pe undeva ceara albinei, iar pentru anul asta mi-am facut "planul"!
Multumesc inca o data pentru ajutor.
Pe de alta parte, mai am cam un pumn de seminte de paulownia si otetar rosu, daca doreste careva sa ma contacteze!
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde Closcutz » 12 Ian 2014, 20:13

O chestie interesanta e ca semintele de gladita se pun la inmuiat in apa fiarta ca sa sparga embrionul coaja mai usor. Sa va documentati in prealabil.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde almasel » 12 Ian 2014, 20:43

Closcutz scrie:O chestie interesanta e ca semintele de gladita se pun la inmuiat in apa fiarta ca sa sparga embrionul coaja mai usor. Sa va documentati in prealabil.

Am facut "proba" cu 5 seminte, le-am oparit si le-am lasat in apa de vineri. In seara asta le-am verifiat si sunt umflate deja.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde MyBees » 13 Ian 2014, 22:47

@almasel. Au plecat azi catre tine, maine le primesti. Din pacate doar 5 sau 6 puieti. Mi-as fi dorit sa iti trimit mai multi si mai mari insa am reusit sa rup cazmaua(una din aia rabatabila) si a trebuit sa ma multumesc cu astia. Sa le cresti mari si sa iti multumesti albinele.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde stefanmadalin » 14 Ian 2014, 18:47

Astazi am luat si eu pastai de langa clubul Player.( dinspre agronomie spre kisselef pe stanga).
Care vreti sunt acolo , storiste cum se zice.
Voi cum decorticati semintele , ca eu m-am umplut tot de chestie deaia lipicioasa?
Am mai reperat un pom vizavi de Scoala Iancului(52). Este plin, la un vant dau o fuga pe la el.
La noi in zona i se spune roscov.
Cu ocazia asta mi-am adus aminte de copilarie cand ca ''dulce'' lingeam pastaile.....
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde almasel » 14 Ian 2014, 19:15

MyBees scrie:@almasel. Au plecat azi catre tine, maine le primesti. Din pacate doar 5 sau 6 puieti. Mi-as fi dorit sa iti trimit mai multi si mai mari insa am reusit sa rup cazmaua(una din aia rabatabila) si a trebuit sa ma multumesc cu astia. Sa le cresti mari si sa iti multumesti albinele.

Spor!


Astazi am primit coletul. Iti multumesc foarte mult. Daca vreodata pot sa te ajut cu ceva te rog sa nu eziti sa ma contactezi.
Daca ne-om intalni vreodata, dau eu un suc/bere/cafea sau ce doresti tu in contul cazmalei rupte!
Iti multumesc din suflet.
Numai bine!
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde eucondruz » 19 Ian 2014, 23:10

Pentru a fi sigur de germinare e bine ca recoltarea semintelor sa se faca toamna ,pana la inghet. Cum pana acum nu au fost geruri mari cred ca va fi in regula .
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde State » 21 Ian 2014, 23:13

Astazi am fost in deplasare si pe drum am zarit foarte multe pastai. M-am oprit si am cules o sacosa. :lol:
Cine doreste , ii pot trimite prin Posta(nu pretind absolut nimic).
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: seminte de Glădiţă (Gladitsia Triachantos).

Mesajde nicholas886 » 28 Mai 2014, 18:20

salutare tuturor,
am o mare nelamurire cu privire la gladita si alte surse de cules alternative..toti intreaba de modul de plantare crestere, etc dar nu am vazut nicio referile la vreun cules la gladita , de cantitate la ha, rentabilitate, daca a fost cineva in pastoral la gladita..etc etc..nu se discuta nimic despre alt fel de culesuri decat, rapita-salcam-tei-floare..dece?..
...
in sud, trend-ul la inpaduriri nu mai e salcamul..e gladita sau salcioara..sunt plantatii care au mai bine de 5 ani, si care au floare..nu se orienteaza nimeni oare catre ele?..
fac o paralela cu salcioara, in sudul doljului, unde apare in lizierele padurilor de salcam, se face miere, si se face bine..nu da salcamul, se umple cat-ul de la salcioara, spun asta deoarece taica-meu in fiecare an a lasat stupii dupa salcam la salcioara si nu i-a parut rau....
...
despre gladita in schimb nu stiu prea multe, doar ca anul asta de exemplu, dupa salcam=0 , a inflorit gladita, si se cunoaste la cantar un plus bunicel(sa nu zic de 4-5 rame cat 1/2 pline) ceea ce ma face sa cred ca are un potential mare..
...
dar...raman la intrebare..dece nu se discuta deloc?..nu a fost nimeni curios?..
acelasi lucru si despre coriandru, mustar, paducel, castan, toate melifere, toate cu potential mai mare decat floarea soarelui de exemplu..dar nimeni nu incearca..
...
cred ca viitorul apiculturii e diversificarea culesului, nu sa ne plangem ca nu a dat salcamul, etc..
nicholas886
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Iun 2012, 18:42

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori