Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Salcia

Mesajde mihaistupar » 11 Feb 2013, 19:36

hai ca imediat infloreste salcia. ce frumos bazaie prima zi. la mine salcia reprezinta prima sursa de cules dupa curatire
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Salcia

Mesajde mihaistupar » 11 Feb 2013, 19:37

adica... mai e cam o luna buna, da noi asteptam...
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Salcia

Mesajde yokoz777 » 08 Mar 2013, 13:33

la mine in Constanta salcia (aceea cu muguri gri ce infloreste pe ramura ca niste ciucuri,nu ii cunosc denumirea exacta) este aproape de inflorire.Acum sper sa prind si vreme buna caci in cateva zile cred ca infloreste si se anunta vreme cu ceva ploi..sper sa nu fie ca anul trecut cand la majoritatea culesurilor am prins vreme urata,insprecial la salcam.Daca albinele aduc polen ar ajuta o stimulare cu sirop la aceasta data? in conditiile in care noaptea avem temperaturi cu plus bineinteles.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Salcia

Mesajde lucky5strike » 08 Mar 2013, 22:17

proapis13 scrie:Salcia capreasca nici macar nu are frunza ca salcia comuna
si creste si pina la 10m inaltime unde are umiditate in sol - am eu in apropierea tupinei
salve :D


Din pacate, eu n-am sortul asta!

Proapis, salcia ta banuiesc ca merge inmultita prin butasire? Creste la fel de repede ca si cea comuna in aceleeasi conditii?

PS: da-mi si mie semn cand se deschide pe acolo, sa fac o comparatie...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Salcia

Mesajde cobi » 09 Mar 2013, 10:54

Orice salcie merge prin butasire; important sa fie un loc umed; a se vedea mai mult de-a lungul luncilor.

Salcia capreasca (salix caprea) in sud se mai numeste si catină, a nu se confunda cu, Cătină albă (Hippophaë rhamnoides). Are acelasi areal ca si salcia alba si salcia plesnitoare. A nu se uita ca genul Salix cuprinde salcii unisexuat dioice, mai pe romaneste unele exemplare (indivizi) infloresc, altele nu :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Salcia

Mesajde lucky5strike » 09 Mar 2013, 21:56

Mersi, cobi!

Dar nu pricep, iau doua ramurele de acelasi an si le pun in mal, langa apa. Una e posibil a inflori la maturitate, iar alta e posibil sa dezvolte una care nu?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Salcia

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2013, 22:00

Salciile se prind si in august daca locul balteste
E nevoie doar de 1 nod in afara si 3 in solul mocirlos
Daca are apa suficienta in al treilea an e ca pe mina
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Salcia

Mesajde lucky5strike » 09 Mar 2013, 22:20

Interesant!

Va intreb fiindca salcie capreasca neaosa n-am, decat cateva exemplare de hipermarket (la astea se deschid in cateva zile matisorii). Am doar salcie alba si rachita, iar astea-s mai tarzii, defel.
Proapis, multumesc frumos. Cu prima ocazie cand pun mana pe niste nuiele din astea, fac experimentul.

Da de stire cand se deschide, sa-mi fac niste calcule!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Salcia

Mesajde kio » 10 Mar 2013, 13:31

Salcia capreasca, spre deosebire de celelalte salcii, nu prea se inmulteste prin butasi. Am incercat acum 2 ani cu lastari de toate varstele si marimile si nimic!
Chiar nu stiu cum as putea prasi astfel de salcie pe langa casa.
Anul trecut am gasit pe malul apei una mai mica si am mutat-o acasa.
Avatar utilizator
kio
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Apr 2011, 08:17
Localitate: Fieni

Re: Salcia

Mesajde mihaistupar » 11 Mar 2013, 22:49

tai cu drujba niste pari cam de 4 cm diametru, ii ascuti in capat, iei un ciocan si ii bati cam 40 de cm in pamant. afara sa ramana cam tot atat. spor la treaba. se prind si ai si gard de gard
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Salcia

Mesajde bostina constantin » 13 Mar 2013, 11:35

Am plantat si eu trei salcii [bete], cu catva ani in urma, s-au prins toate.
Cu cateva zile in urma am plantat un soi de salcie creata :P , iar aseara am infipt niste bete de salcie, care face beldii pt lanti de gard. La cca 40m de mica mea stupina [in drum] este o salcie enorma si cel cu casa de langa ea zicea ca o taie ca sa protejeze un nuc, are voie :?:
As dori sa stiu cum se numesc aceste soiuri, in poza e soiul plantat cu catva ani in urma.
Fişiere ataşate
DSC02965 (Medium).JPG
una din cele trei sacii din gradina
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Salcia

Mesajde nvirgil » 13 Mar 2013, 11:58

In Timisoara salcia este deja inflorita,partea dinspre sud este intens vizitata de albine (se deschide mai reopede )
nvirgil
 
Mesaje: 49
Membru din: 08 Ian 2013, 00:39
Localitate: Timisoara

Re: Salcia

Mesajde horia_ch » 13 Mar 2013, 17:12

Salcia căpreasca e o salcie mai... încăpăţânată. Nu se înmulţeşte prin butaşi. Din păcate. Dacă crede cineva că a reuşit să înmulţească salcia asta prin butaşi... sunt mari şanse ca acea salcie să fie, în cel mai bun caz, doar un hibrid de căprească. Mai probabil, însa, să fie zălog (seamănă la frunză, cat de cat). Da-i bun şi ăsta!
Toate sălciile căpreşti înfloresc! Doar că unele sunt femele altele sunt masculi. Florile plantelor femele dau doar nectar, cele mascule dau şi polen (şi cum pe noi ne interesează primăvara mai ales polenul...).
Salcia căprească refuză locurile umede (mlăştinoase), preferând terenurile în pantă. Poate fi zărită uşor de la distanţă, primăvara, la înflorire, în alunişuri, spre exemplu (înflorirea bogată - galben aprins - o trădează pe fondul culorii cenuşii a desişului neînfrunzit).
bostina constantin: Salcia ta este salcie plângătoare (curgătoare). Înfloreşte târziu (printre ultimele sălcii), de aceea personal o consider de o valoare mai scăzută.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Salcia

Mesajde bostina constantin » 14 Mar 2013, 10:34

Multumesc Horia :)
Am vazut azi dimineata ca deja a iesit motisorul si-i gata sa infloreasca.
Am spus mai sus ca am mai plantat doua soiuri de salcie, unul cu crengile ondulate si cealalt, la maturitate daca o retezi la o anumita inaltime cresc niste prajini [beldii] lungi [din care noi faceam lanti pt gard], la care vreau sa aflu denumirea, pentru a sti puterea melifera.
Sanatate sa fie :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Salcia

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2013, 22:22

Horia, ai dreptate!

Eu am cateva salcii capresti de hipermarket, si la astea trag albinele mai ceva ca de pe alun. Cum sta treaba: am incercat cu 20 de nuiele de salcie cu matisori; reusita - 0%. Si cu inca atatea de salcie comuna; reusita - 100%.

Azi mi-a confirmat cineva ca ar trebui sa incerc cu lemn mai gros, asa ca ramane sa verific ce zicea mihaistupar!

:!:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Salcia

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2013, 22:24

As avea rugamintea, cine are salcie capreasca spontana si cunoaste tehnica in amanunt de inmultire, sa-mi scrie aici sau pe privat.

Daca poate sa-mi trimita si cativa butasi, ca as dori sa prind si eu soiul asta, sigur nu raman dator!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori