Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 06 Feb 2013, 01:42

Bravo pngflorin alea parca sunt sfaturile mele.
Eu as adauga ca mult mai greu este de controlat lumina. Daca te apuci acum o sa vezi ca creste pana la un punct apoi stagneaza sau creste mai incet deoarece nu au lumina suficienta. Asta e parerea mea din ce am experimentat cu Paulownia.
Un document foarte bun de citit despre Paulownia. http://idl-bnc.idrc.ca/dspace/bitstream ... /71235.pdf Este un raport (fisier PDF) scris in Engleza de China Forest....
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde pngflorin » 06 Feb 2013, 09:10

oK.
06.02.2013.
Pasul 1 : am primit semintele, 200-300 buc de la Mircea 77.
Pasul 2 : am luat un 2 borcane de 0.8 kg, unul de plastic si celalant de sticla, in care am pus apa calduta cam 300 g.
Pasul 3: am pus in mod aprox egal semintele in borcane.
Pasul 4: noaptea ii las sub un bec, iar ziua la ferestra.
Pasul 5 : temp casei este in jur de 20-23 grade C.
14.02.2013.
Dupa 8 zile, le pun in pahare de plastic cu pamant de flori , cam 2-3 in fiecare pahar.

orice sfat e binevenit.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Paulownia

Mesajde eugen. » 06 Feb 2013, 09:28

eu am urmat pasi de aici :
http://paulowniatomentosa.blogspot.ro/
Totul e Ok. Fiind Toma.... nu le am pus pe toate sa nu ratez.... acum am luat o de la capat :)))
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Paulownia

Mesajde pngflorin » 06 Feb 2013, 09:35

eugen. scrie:eu am urmat pasi de aici :
http://paulowniatomentosa.blogspot.ro/
Totul e Ok. Fiind Toma.... nu le am pus pe toate sa nu ratez.... acum am luat o de la capat :)))



da, e clar si la obiect.

Intrebare : unde gasesc cofrag din acela de plastic?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Paulownia

Mesajde marco » 06 Feb 2013, 12:41

Cofragul acela de plastic se gaseste in cutiile cu bomboane de ciocolata!
Sunt si cofrage speciale pe care le gasesti la magazinele cu specific agricol!
marco
 
Mesaje: 7
Membru din: 03 Iun 2011, 09:20

Re: Paulownia

Mesajde pngflorin » 07 Feb 2013, 09:02

Ce se intampla daca pe perioada germinarii , temperatura apei din borcane variaza intre 18-24 grade c ???
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 07 Feb 2013, 10:31

In principiu n-ar trebui sa aiba niciun fel de urmari. Doar pozitive in sensul ca germineaza.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde cosmin2013 » 14 Feb 2013, 12:10

Daca doreste cineva Paulownia la mine tocmai au rasarit si am mutat plantutele in alveole, in cateva zile vor avea dimensinea de 3-5 cm. :)
cosmin2013
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Feb 2013, 12:02

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 14 Feb 2013, 13:37

Ok! Am ajuns la plantari...intrebarea este cum aflam ce plantam de fapt? Cum stim ca plantam paulownia tormentosa- specia apicola si nu Elongata sau mai stiu eu ce! Mircea...ce parere ai?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 14 Feb 2013, 14:09

delorin I scrie:Ok! Am ajuns la plantari...intrebarea este cum aflam ce plantam de fapt? Cum stim ca plantam paulownia tormentosa- specia apicola si nu Elongata sau mai stiu eu ce! Mircea...ce parere ai?

Pai este foarte simplu pentru mine pentru ca stiu copacul din care le-am recoltat. Daca ai cumparat semintele de la neica "X" si nu-ti da si o "garantie" pentru soiul din care face parte, n-ai de unde sa stii. Este ca la piata: cumperi rasad dar nu stii ce-ai luat pana nu se face mare.
N-am vazut pana acum seminte de Elongata dar presupun ca sunt aproape identice. Si chiar daca ar exista diferente, cred ca sunt greu de descoperit datorita marimii semintelor. Eu unul nu am microscop acasa :lol:
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 14 Feb 2013, 14:12

Eu am lupa...stiu de unde am luat semintele..o parte sunt de la Tulcea, restul din Parcul Circului! Dar nu stiu ce specie sunt! Sa ma risc? Pana si titlul forumului e unul generic. Dar specia melifera este Paulownia Tormentosa- Arborele Printesei! Unde putem gasi detalii tehnice astfel incat sa nu riscam sa plantam specii forestiere in locul celor melifere si eventual sa mai asteptam si ceva ani?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 14 Feb 2013, 14:32

In principiu (deci nu sunt sigur 100%), in Romania, a fost aclimatizata Tomentosa. Cercetarile au inceput in 1984 si s-au incheiat in 1986. Si numai pentru Tomentosa !!! Poate ca au mai existat exemplare din alte soiuri aduse de "aiurea".
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 14 Feb 2013, 14:45

Te cred...problema este ca trebuie sa dam topicului asta si o descriere cu fotografii sau fara a acestei specii aclimatizate...Dar o descriere cu detalii minutioase de la frunze, inflorescenta, seminte si pana la coroana - caci in mod evident hibridul la mare moda acum la noi atinge 12 metri in 3 ani deci are si coroana in mod natural altfel. Tormentosa nu este asa! Deci o sa pun semnitele fara mila!:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde joohny » 14 Feb 2013, 18:16

Va salut.Cine poate sa-mi dea si mie niste seminte de P. si cam cit m-ar costa?
Sau poate are cineva ceva plantute?Astept un raspuns cit mai repede.Multumesc anticipat.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Paulownia

Mesajde kamy » 14 Feb 2013, 18:21

Depinde daca e in plantatie din cauza inghesuielii se ridica in varful dejetelor sa vaza soarele peste ceilalti,incep sa nu se lase unul la altul si cresc toti arborii mai inalti,daca e razlet aia ie.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 14 Feb 2013, 23:43

Salutare,

cei care cunoasteti arbori de Paulownia nu recoltati seminte din arborii de Paulownia care au rani datorate gerului.
Un link de incredere ca sursa despre paulownia si diferenta dintre soiuri vedeti la China Forest Academy
http://idl-bnc.idrc.ca/dspace/bitstream ... /71235.pdf
Este in lb engleza.
Cine nu doreste sa rasfoiasca atasez doua prinscreen din manual cu diferenta dintre seminte.

P.S. Comentariile sunt invers la poze, le-am incurcat.
Fişiere ataşate
Selection_009.jpeg
seminte Paulownia Fortunei
Selection_008.jpeg
seminte Paulownia Elongata si Tomentosa
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori