Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 15 Feb 2013, 17:03

Asta cautam Clucian....perfect! Asa intram dintr-o zona de speculatii in zona tehnica a culturii de PAulownia!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 17 Feb 2013, 09:24

In legatura cu capacitatea melifera a celorlalte soiuri de Paulownia, as zice ca si acestea sunt melifere dar intr-o proportie mai mica,
aici ma refer la Paulownia Elongata sau Paulownia Fortunei.
Dintre toate soiurile de Paulownia cel care a fost studiat la noi este Paulownia Tomentosa deoarece este mai rezistent la clima
noastra si a putut fi studiata capacitatea melifera. Soiul de Paulownia care infloreste cel mai repede de la crestere este
Paulownia Tomentosa prin anul 3 sau 4 iar cel mai tarziu e Paulownia Fortunei in anul 5 sau 6, pentru Romania eu as zice chiar anul 7 (daca ar trece cu bine iarna).

Hibridul asa de mult laudat Paulownia Cotevisa, este o combinatie intre Paulownia Elongata si Paulownia Fortunei,(conform http://www.cotevisa.com )
aceste doua soiuri de Paulownia au inflorire tarzie, iar conform planului dupa 3 ani sunt taiati asa ca nu o sa apucam sa vedem flori de la acesti arbori.
Eu incerc sa încurajez raspandirea lui Paulownia Tomentosa, este numai in avantajul nostru.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde nicu has » 17 Feb 2013, 19:53

buna ma poate ajuta cineva si pe mine cu cateva seminte paulwnia
multumesc
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 04 Mar 2013, 16:43

Salut! Am plantat Paulowniile dupa ce le-am lasat 12 ore in apa...de la suprafata cum pluteau intial au ajuns pe fundul vasului. Le am pus pe pamant umezit in abundenta! Am acoperit cu folie...a aparut acel efect de sera...acum ma intreb....cat de des ar trebui udate? Nu de alta dar am folosit niste recipiente ecologice dintr-un carton presat in forma de paharute...si riscul ar fi altul! Cat despre lumina...nu a, folosit-o deoarece am ceva rezerve la chestia asta - fara sa vreau imi audc aminte niste experimente MInciuriniste- si sincer nu imi dau seama cat de adevarate au fost...creteri de productie...etc, etc. Pe de alte parte nu stiu pe bune daca lumina asta artificiala care modifica un mod natural de germinare are ceva bun!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 04 Mar 2013, 22:44

Daca ai procedat asa trebuie sa ai multa rabdare pana vezi ca incoltesc. Lumina pentru Paulownia este cel mai mai mare factor de crestere.
De udat trebuie sa uzi in acest caz zilnic, dar prin aspersiune sau stropire la suprafata. Semintele sper ca NU le-ai îngropat.

Toti spun ( Huxley. A. The New RHS Dictionary of Gardening. 1992. ) ca semintele de Paulownia tomentosa cer lumina pentru a germina.
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?Lat ... +tomentosa
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 04 Mar 2013, 22:47

OK...multumesc mult Clucian...O sa ma gandesc si la asa o solutie...dar nu sutn mereu acasa...si e cam nosol cu lumina lasata aprinsa...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde happy » 04 Mar 2013, 23:25

delorin I scrie:OK...multumesc mult Clucian...O sa ma gandesc si la asa o solutie...dar nu sutn mereu acasa...si e cam nosol cu lumina lasata aprinsa...

Fara lumina nu germineaza semintele de paulownia.Sau s-ar putea sa iti rasara ceva modificate genetic,poate si un soi nou de paulownia! :lol:
Avatar utilizator
happy
 
Mesaje: 29
Membru din: 27 Dec 2012, 22:51
Localitate: slobozia

Re: Paulownia

Mesajde LUCIAN AVRAM » 04 Mar 2013, 23:44

happy scrie:
delorin I scrie:OK...multumesc mult Clucian...O sa ma gandesc si la asa o solutie...dar nu sutn mereu acasa...si e cam nosol cu lumina lasata aprinsa...

Fara lumina nu germineaza semintele de paulownia.Sau s-ar putea sa iti rasara ceva modificate genetic,poate si un soi nou de paulownia! :lol:



cate ore pe zi trebuie sa aiba lumina ? 12h/zi , sunt suficiente ?
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Paulownia

Mesajde MyBees » 04 Mar 2013, 23:57

Delorin I, daca ajungi prin Militari iti dau eu cateva zeci deja germinate, ca imi prisosesc. Doar sa fii pregatit sa le plantezi repede.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 04 Mar 2013, 23:59

MyBees scrie:Delorin I, daca ajungi prin Militari iti dau eu cateva zeci deja germinate, ca imi prisosesc. Doar sa fii pregatit sa le plantezi repede.



cand cum unde...:))
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde happy » 05 Mar 2013, 00:24

LUCIAN AVRAM scrie:
happy scrie:
delorin I scrie:OK...multumesc mult Clucian...O sa ma gandesc si la asa o solutie...dar nu sutn mereu acasa...si e cam nosol cu lumina lasata aprinsa...

Fara lumina nu germineaza semintele de paulownia.Sau s-ar putea sa iti rasara ceva modificate genetic,poate si un soi nou de paulownia! :lol:



cate ore pe zi trebuie sa aiba lumina ? 12h/zi , sunt suficiente ?

Atat le tin si eu,12 ore cu lampa de 15w.Stropite numai prin pulverizare nu altfel ca vor muri!
Avatar utilizator
happy
 
Mesaje: 29
Membru din: 27 Dec 2012, 22:51
Localitate: slobozia

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 05 Mar 2013, 00:41

Puteti sa lasati si 12 ore pe zi lumina aprinsa daca deranjeaza pe cineva, si noaptea sa fie stinsa, dimineata o aprindeti din nou dar cu conditia ca acest episod sa il repeti minim 7 zile.
Va povestesc cum procedez eu, pentru cantitati mai mici am pus un pahar transparent la o veioza cu bec economic aprins non-stop timp de 7 zile. Semintele se vad ca incep sa incolteasca incepand cu ziua a 5-a, si le mai pastrez asa pana in ziua a 7-a cel tarziu ziua a 8-a daca nu am timp sa le pun la locul definitiv.

Pentru a germina o cantitate mai mare de seminte problema devine deja migala de "chinez batran" tocmai ce am mutat vreo 180 de seminte germinate si am zis ca nu mai termin. As propune ca semintele sa fie deja puse pe niste alveole sau rasadnita definitiva udate de cel putin 2 ori pe zi si tinut minim 12 ore pe zi o sursa de lumina un neon sau veioza aprinsa peste aceste seminte.
Atasez niste poze de exemplu.
Fişiere ataşate
Selection_012.jpeg
exemplu seminte germinate, alveole.
Selection_014.jpeg
seminte germinate, imaginezati cum e sa le culegi pe fiecare
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde horia_ch » 06 Mar 2013, 12:31

delorin I scrie:OK...multumesc mult Clucian...O sa ma gandesc si la asa o solutie...dar nu sutn mereu acasa...si e cam nosol cu lumina lasata aprinsa...

Priza cu temporizator. Una dintr-asta ieftină te scoate din multe necazuri...
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Paulownia

Mesajde conufanica » 06 Mar 2013, 22:18

S-ami opresti si mie cativa puieti pentru primavara!
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: Paulownia

Mesajde State » 06 Mar 2013, 22:26

Exista pe piata niste lampi speciale pentru cresterea florilor si a plantelor. Ati incercat ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Paulownia

Mesajde LUCIAN AVRAM » 06 Mar 2013, 22:38

pune un link , sunt interesat :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron