Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 21 Ian 2013, 18:04

@kamy ai mesaj privat.

Later Edit: Mircea77 foarte bine punctat.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde happy » 22 Ian 2013, 00:25

As avea rugamintea ca un moderator sa stearga postarile din perioada martie-august 2012 care apar dupa postarile curente.La voi nu se intampla la fel sau calculatoru;l meu este beleuz? :o
Avatar utilizator
happy
 
Mesaje: 29
Membru din: 27 Dec 2012, 22:51
Localitate: slobozia

Re: Paulownia

Mesajde eugen. » 25 Ian 2013, 16:19

Au inceput sa rasara ;)
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Usa

Re: Paulownia

Mesajde pngflorin » 25 Ian 2013, 16:32

Salut, ma intereseaza sa cumpar si eu 10 puieti de tomentosa si 10 de elongata.
Daca e cineva de pe forum care vinde va rog mesaj, sau daca cineva stie cum pot sa gasesc.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Paulownia

Mesajde togoepetrica » 29 Ian 2013, 19:44

Va salut,am o Paulownia,plantat in luna mai 2012,a crescut foarte repede are peste 3,5m.Sunt curios sa vad daca iese cu bine din iarna.Astazi m-am uitat la ea si avea niste bobite in varf pe doua craci,am luat patru buc.si le-am semanat in cate un pahar de plastic,cu pamant de flori si nisip,ce credeti o sa iasa ceva?
togoepetrica
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2013, 14:35

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 29 Ian 2013, 20:17

@ togoepetrica
De unde esti ? In ce judet ca sa nu zic localitate al tarii ai plantat acea Paulownia de a crescut 3.5 m ? Stii ce tip de Paulownia ai ? ( Tomentosa, Elongata, hibrid ... )
Raspunsul la daca o sa treaca iarna este in functie de cel fel de Paulownia ai si in ce judet al tarii esti, sau care a fost cea mai rece temperatura la tine !?
Eu cred ca nu o sa iasa nimic din ce ai pus in paharele acelea de plastic, dat tu incerca poate demonstrezi contrariul.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde happy » 30 Ian 2013, 14:27

togoepetrica scrie:Va salut,am o Paulownia,plantat in luna mai 2012,a crescut foarte repede are peste 3,5m.Sunt curios sa vad daca iese cu bine din iarna.Astazi m-am uitat la ea si avea niste bobite in varf pe doua craci,am luat patru buc.si le-am semanat in cate un pahar de plastic,cu pamant de flori si nisip,ce credeti o sa iasa ceva?

Ai rupt mugurii florali :o Anul asta urma sa infloreasca.Si eu am facut la fel acum 5 ani,am semanat muguri nestiind cum arata semintele.Se mai intampla! ;)
Avatar utilizator
happy
 
Mesaje: 29
Membru din: 27 Dec 2012, 22:51
Localitate: slobozia

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 30 Ian 2013, 14:38

Tare de tot treaba cu ruperea mugurilor florali.
Ca sa raspund la intrebarea adresata de colegul nostru: o sa rasara niscai mucegai frumos :lol:
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia - sol ariglos.

Mesajde happy » 30 Ian 2013, 15:03

redoo scrie:Ce copac este acesta?

Domnilor moderatori,va rog sa stergeti aceste postari vechi sau asezatile acolo unde trebuie!!! :shock:
Avatar utilizator
happy
 
Mesaje: 29
Membru din: 27 Dec 2012, 22:51
Localitate: slobozia

Re: Paulownia

Mesajde togoepetrica » 31 Ian 2013, 17:35

Sunt din Giurgiu,si nu stiu ce fel de Paulownia este ca mi-a dat-o cineva care nici nu prea stia ce este o tinea de 6 luni impachetata in punga cu rumegus si era aproape uscata cand mi-a dat-o avea un mic lastar de max.1cm.am plantat-o la soare in gradina de flori aproape de apa cu un PET in cap in luna mai,s-a prins nu stiam ce este si a inceput sa creasca am mutat-o de acolo in alt loc a stagnat putin si apoi a inceput iar sa creasca,este langa un gard si seara faceam semn pe gard cat era ca inaltime si adoua zi dupa amiaza avea cu 7-10 cm mai mult,in toamna a inceput sa-i cada frunzele dupa ce a dat bruma si acum are 4 craci spre varf si am vazut bobitele acelea si am crezut ca sunt seminte nu mi-am dat seama ca sut muguri florali,ca nu a inflorit deloc.Acum astept primavara cu nerabdare sa vad ce face Paulica mea (asa o alint eu).Va multumesc pentru sfaturi le primesc cu placere,ca din greseli invata omul. !!!
togoepetrica
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2013, 14:35

Re: Paulownia

Mesajde pngflorin » 05 Feb 2013, 20:42

Mircea77 scrie:Dorule oare nu ti-am dat si brosura ?! Eu asa imi aduc aminte. Daca nu, spune-mi si ti-o trimit.
Dupa parerea mea, 1 cm este prea mult. Si eu am pus seminte in pahare saptamana trecuta, pe suprafata pamantului, avand grija la udat a.i. sa fie acoperite semintele de doar 1-2 mm de pamant.
Sunt seminte firave si din cauza asta trebuie acordata atentie mare germinarii.
Acum sper sa n-am dreptate, dar anul trecut am pus la fel ca tine si rezultatul a fost dezamagitor (n-au iesit decat 2 paulownii si la foarte mult timp dupa insamantare - 1 luna si ceva !!!!!).


D.Mircea, va amultumesc frumos pt seminte, cred ca sunt peste o suta, daca aveti si cateva sfaturi practice de plantat va rog sa ma ghidati.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 05 Feb 2013, 20:50

pngflorin scrie:D.Mircea, va amultumesc frumos pt seminte, cred ca sunt peste o suta, daca aveti si cateva sfaturi practice de plantat va rog sa ma ghidati.

Cu placere Florin. Punem pariu ca sunt mai multe ?! :lol:
Vezi ca ti-am trimis mesaj privat.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde pngflorin » 05 Feb 2013, 20:53

Mircea77 scrie:
pngflorin scrie:D.Mircea, va amultumesc frumos pt seminte, cred ca sunt peste o suta, daca aveti si cateva sfaturi practice de plantat va rog sa ma ghidati.

Cu placere Florin. Punem pariu ca sunt mai multe ?! :lol:
Vezi ca ti-am trimis mesaj privat.



Nu le-am numarat, am inceput imediat sa caut modalitatile de a trece la treaba.

Acum le-am numarat ( aproximativ) , avet dreptatea cred ca sunt in jur de 200-300 buc.
Ultima oară modificat de pngflorin pe 05 Feb 2013, 21:03, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Paulownia

Mesajde pngflorin » 05 Feb 2013, 20:56

Primul pas cand intri in posesia semintelor, este asta ??????

Se ia una bucata pahar de stica transparent / sau de plastic caseola, se pun un lot de maxim 100 de seminte in apa iar acesta se pune sub o veioza pentru a avea lumina. Temperatura optima de germinare este in jur de 25 de grade Celsius. Dupa aproximati 7 zile unle seminte incep sa incolteasca acestea cu o scobitoare sau penseta se presara pe noul ghiveci de sera / apartament aici avem grija sa avem 20 de grade temp, minim 15 grade C. Cele care nu au germinat in maxim 10 zile se arunca. Samanta germinata se pune la suprafata nu se ingroapa. Se mentine substratul de pamant umed. ATENTIE sa nu rupeti embrionul germinat. Pamantul de flori pe care il recomand eu este cel de FloraSol, eu cu acesta am avut cele mai bune rezultate. Daca nu mai ai rabdare cel mai devreme e bine sa incepi la inceputul luni Feb. Spor la treaba.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Paulownia

Mesajde State » 05 Feb 2013, 20:57

A plantat cineva Paulownia in zona montana ? Prea m'ati zapacit cu planta asta si as vrea sa pun si eu 2-3 seminte . :D
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 05 Feb 2013, 21:15

Florine, daca aplici ceea ce ti-am scris in mesaj este mult mai simplu.
Da, vei pierde un pic de timp pentru ca semintele trebuie manevrate cu penseta :lol:
Atentie mare insa: trebuie caldura si lumina naturala !!! Eu ti-as sugera sa ma astepti pentru ca Paulownia creste foarte repede iar acum este mai greu sa controlezi temperatura eficient.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori