Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde cmg_george » 03 Apr 2013, 13:53

Multumesc mult pentru informatie. Mai analizez problema pentru ca am in gand ca pe viitor sa-mi fac gardul cu fundatie din beton si in cazul asta daca plantez Paulownia nu vad decat probleme
cmg_george
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Apr 2013, 13:16

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 13 Apr 2013, 11:48

Nu prea am avut rezultate cu PAulownia...este inca in stationare. Din ce am pastrat la Bucuresti 3/4 au disparut! Ori pamantul nu a fost bun, un ph nepotrivit asa cum a spus Clucian desi culmea a fost special pentru incoltirea plantelor, ori asa zisele pahare ecologice din carton au un efect negativ. Oricum nu pastreaza apa. O vreme le am udat prin pulverizare...degeaba. Oricum cred ca le am ucis si din cauza metanului ars in bucatarie care se depoziteaza in partea superioara a incaperii. Prea multa caldura, vase necorespunzatoare care nu au pastrat umiditatea...etc! De pilda din cultura de salcam japonez- desi am avut seminte selectionate puse in pahare- nu a rasarit nici macar UNA! Pe cand in cutii de plastic - culmea am avut rezultate bune!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 13 Apr 2013, 22:49

Paulownia este pretentioasa la sol, chiar daca zice ca e pentru rasaduri cel mai probail are ph acid intre 5 si 6.5
Am testat anul trecut mai multe tipuri de substrat si cele mai bune rezultate am avut cu FloraSol ph intre 6 si 7 dar sa stii ca substratul de la FloraSol este foarte afanat.
Nu am germinat pana acum salcam japonez asa ca nu an experienta cu el.
In legatura cu ghivecele folosesc si de plastic si de carton/ tuba si am vazut ca in cele de tuba / carton au o crestere mai lenta fata de cele din plastic. Asa ca am ramas pe pahare / ghivece din plastic.
poti sa imi spui de temperatura ce variatii are acolo unde ai avut puietii de Paulownia?
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 13 Apr 2013, 23:14

Aici bucataria este mutata pe balcon...BAlconul este inchis cu termopan...variatile sunt mari! Dar dupa o anume noapte cand a stat aragazul mai mult deschis au aratat ca si cum ar fi fost arse....Cand nu sunt aici temperatura este peste 15 GRADE! aPOI ESTE MAI CALD...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 15 Apr 2013, 13:06

În cazul asta se pare ca ai afumat puieti de Paulownia. Dacă nu e prea grav se poate sa își revina.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 22 Apr 2013, 13:41

A înflorit Paulownia Elongata în Bucuresti. Vezi poze atasate. ( Poze facute cu telefonul 5 MP, retusate pentru stuparitul )
Paulownia Tomantosa urmează dupa Elongata.
Fişiere ataşate
Selection_014.jpeg
Paulownia Elongata 2
Selection_013.jpeg
Paulownia Elongata
Ultima oară modificat de clucian pe 22 Apr 2013, 15:03, modificat 1 dată în total.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 22 Apr 2013, 13:45

Deci acea Paulownia cu flori albe ...este Elongata! Si eu aveam o dilema! Am trecut intamplator ieri prin zona Racovita si am vazut ca inflorise...si nu imi dadeam seama de ce sunt florile albe! Acolo la biserica despre care discutam anterior!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 22 Apr 2013, 15:00

Paulownia cu flori ALBE este Paulownia Fortunei.
Paulownia cu flori între albe si albastru, ( nu stiu nuanta de culoare exact ) este Paulownia Elongata.
Paulownia cu violet / albastre ( pe acolo bate nuanta ) este Paulownia Tomentosa.

Dacă o sa mergi sa îl vezi o sa vezi că nu sunt albe florile.

Ordinea în care înfloresc este: P. Fortunei apoi P. Elongata apoi P. Tomentosa.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde davcosti » 25 Apr 2013, 22:47

Sunt câțiva Paulownia și-n Grădina Botanică la Grozăvești - am fost astăzi și i-am văzut.
Chiar aveau și scoici de la semințe ,dar erau scuturate,de astă toamnă și până acum,
poate dacă nu uit o voi monitoriza la toamnă,să văd dacă por culege semințe...
Fişiere ataşate
fotogr10.jpg
fotogr12.jpg
fotogr11.jpg
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 26 Apr 2013, 10:44

Cel din poze este un arbore de Paulownia Elongata. De saptamana viitoare înfloreste și Paulownia Tomentosa.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde MCristi » 27 Apr 2013, 13:36

Buna ziua... Sunt interesat in achizitionarea acetui copac. Doresc sa il plantez in fata casei, Bucuresti, deci stradal pentru umbra si frumusete. Am vazut in cartier, Sector 4, cum arata si infloreste si m-a impresionat. Nu stiu multe cele despre plantare si etc... dar invat repede.
De unde pot lua acesti copaci?? Cei care vand ... aveti aici un client serios. Doresc exemplare ceva mai dezvoltate cu rata de reusita cat mai mare.
Va multumesc
Cristian
0743008556
MCristi
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Apr 2013, 13:26

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 27 Apr 2013, 16:18

Am descoperit inca un exemplar de Paulownia dupa flori pe linia tramvaiului 1, la jumatatea drumului intre Piata muncii si sensul giratoriu de la Baba Novac! Amplasarea mai exacta- in fata sediului bancii Transilvania! E o mica straduta perpenticulara pe bulevard si in dreptul ei chiar pe bulevard acesrt copac! Are crengile prea sus pentru a fi luate seminte sau flori! Culoarea florilor- o nuanta de albastru, un fel de lila sau liliachiu! Il voi aseza in curand pe harta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde pin » 30 Apr 2013, 10:41

Am vazut si eu unul intre academia militara si gradina botanica pe partea dreapta (mai aproape de academie)
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde davcosti » 03 Mai 2013, 18:07

A înflorit și Paulownia Tomentosa-La ieșire,Metrou Grozăvești,fostul restaurant "Salamandra acum Refugio!"
Fişiere ataşate
paulow10.jpg
Vremea învață pe cei care n-au dascăl.
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Paulownia

Mesajde pin » 03 Mai 2013, 19:28

Azi am vazut un salcam plin de floare pe Prelungirea Ghencea. Daca Paulownia infloreste odata cu salcamul nu cred ca mai e asa interesanta.
Fişiere ataşate
salcam2013mai3.jpg
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde danipowsoft » 05 Iun 2013, 15:48

Poate sa imi trimita si mie cineva niste seminte de Paulownia prin posta?
Eu am avut (am si citeva Paulownii de 2 ani) si le-am dat, si acum un prieten (care imi face cutiile pentru stupi ) vrea si el si eu nu mai am
Sunt din Targu Jiu
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori