Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde ovidiu_78 » 30 Aug 2012, 09:54

Am văzut un documentar pe discovery,la începutul anului,era vb despre lemn,zicea acolo ca noi ,adică întreaga umanitate,nu putem consuma atita lemn pe cit se produce,si zicea ca se dezvolta cu 50% mai mult lemn decit îl intrebuintam noi,si făcea comparatii cu fibra lemnului,ca sunt mai mari intervalele dintre cercuri ceea ce înseamnă o creștere mult mai mare fata de acum citiva zeci de ani,dar...si o rezistența mai scăzută a materialului lemnos,căci un material ce are acele cercuri mai apropiate e mai rezistent decit unul ce le are mai distante
Referitor la secatuirea pământului cu acești arbori...nu prea cred,indiferent ca se vrea sa se planteze la noi in romania,la multe hectare cum ar fi posibila irigarea?!?si multe altele,eu cred ca se vrea acest proiect din alte motive,e ieftin terenul la noi,e accesibil orcui,culmea e ca e si sunt bune terenurile noastre,este o investiție pe citiva ani,deci de ce sa își ocupe ei terenurile de la ei cu așa ceva?!? Cind pot scoate profit cu ele,si asta acasa la ei
In concluzie nu sunt prosti nemtii astia,oare noi am putea sa mergem sa Facem la fel la ei?!?nu prea cred,nici de am avea banii necesari....deci inca romania e o tara a nimanui

Numai bine
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 01 Sep 2012, 18:23

Ce pot sa comentez / adaug in legatura cu radacinile de Paulownia, cresc mult in lateral si pot ridica bordurile si aleile. Am vazut lucrul asta personal.

Este o planta invaziva daca mediul inconsurator ii permite ( temperatura necesara iarna ) sa se inmulteasca. Am vazut prin asta prin Bucuresti unde iarna e mult mai cald, multi lastari de Paulownia pe langa copaci de Paulownia de 5 si 10 ani la aproximativ 5 si 20 de metri de cel mai batran Paulownia.

Nu mai udati Paulownia acum toamna, lasati-l sa isi lemnifice tulpina, altfel va ramane verde pana vine zapada.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde Mioara » 12 Noi 2012, 11:37

Mai este valabila oferta cu semintele de Paulownia? As vrea sa pot sa ii plantez in februarie - martie pe marginea baltii de pescuit. Am vazuyt si am citit ce ati postat pana acum si as vrea sa incerc. Cu multumiri anticipate pentru ajutor.
Mioara
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Noi 2012, 09:57

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 12 Noi 2012, 23:47

Ai PM ( mesaj privat ).
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 29 Noi 2012, 00:10

Caut puieti de Paulownia..:))...ce am vazut aici in pozele voastre indica o mare bogatie de seminte...din aArcul Circului am luat 2 inflorescente..cu multe capsule...din cateva zeci daca am gasit seminte in 3 si culmea....nu foarte multe...ori au apucat sa se scuture..ori nu stiu ce sa cred...Oricum am mai cumparat de la cineva din Tulcea un pliculet....dar parca un copac de 1 sau 2 ani...tot as planta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 29 Noi 2012, 00:24

Seminte acum slabe sanse sa mai gasesti. Cele care sunt deschise au cazut deja semintele.
Puieti de Paulownia slabe sanse sa mai gasesti la cineva. Eu mai am doar unul la ghiveci asa cum vezi in albumul meu (din semnatura), restul de puieti de Paulownia au fost dati.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde flavian » 01 Ian 2013, 16:25

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva seminte de paulownia sau evodia, rog un mesaj pe PM. Sunt din Brasov, daca este cineva din zona, daca nu atunci platesc fancurierul. As avea nevoie de 10-20 seminte pentru cativa pomisori de proba.

Multumesc.
Avatar utilizator
flavian
 
Mesaje: 66
Membru din: 14 Apr 2011, 11:09
Localitate: Brasov

Re: Paulownia

Mesajde flavian » 07 Ian 2013, 18:49

Am gasit intre timp seminte de Paulownia.

Multumiri si lui gigiploesteanu pentru semintele de evodia.
Avatar utilizator
flavian
 
Mesaje: 66
Membru din: 14 Apr 2011, 11:09
Localitate: Brasov

Re: Paulownia

Mesajde marco68 » 12 Ian 2013, 11:34

Buna ziua tuturor,
am descoperit si eu discutiile si pozele voastre cu acesti doi pomi, paulownia, si evodia, intru si eu pe lista la primit seminte, am mult teren sus la munte la bunici ramas (revenirea naturii in toata splendoarea ei, satele muntilor apuseni care dispar), pentru inceput pe aici pe linga casa , si cind voi avea mai multi , acolo .
Multumesc celor care pot ajuta si impartii aceste seminte.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Paulownia

Mesajde eugen. » 14 Ian 2013, 15:20

Astazi mi au sosit 600 de seminte de Paulownia tomentosa, 50 de seminte de Paulownia elongata, 50 de seminte de Goji si 3 seminte de mimosa pudica ( contra cost !)........ Astept sfaturi pentru a face pasi urmatori.... :!:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 16 Ian 2013, 00:08

Salut,

Eu zic sa te apuci de germinat pe la sfarsitul lui februarie inceputul lui martie. De ce ? In maxim 2 luni puietii de Paulownia se fac numai bun de pus in pamant numai ca luna aprilie nu e cea mai indicata de pus paulownia in gradina, e prea crud. Noapte mai sunt temperaturi cu 0 sau chiar minus. In luna mai pe dupa 15 e numai bine. Parerea Mea.

Se ia una bucata pahar de stica transparent / sau de plastic caseola, se pun un lot de maxim 100 de seminte in apa iar acesta se pune sub o veioza pentru a avea lumina. Temperatura optima de germinare este in jur de 25 de grade Celsius. Dupa aproximati 7 zile unle seminte incep sa incolteasca acestea cu o scobitoare sau penseta se presara pe noul ghiveci de sera / apartament aici avem grija sa avem 20 de grade temp, minim 15 grade C. Cele care nu au germinat in maxim 10 zile se arunca. Samanta germinata se pune la suprafata nu se ingroapa. Se mentine substratul de pamant umed. ATENTIE sa nu rupeti embrionul germinat. Pamantul de flori pe care il recomand eu este cel de FloraSol, eu cu acesta am avut cele mai bune rezultate. Daca nu mai ai rabdare cel mai devreme e bine sa incepi la inceputul luni Feb. Spor la treaba.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde MyBees » 16 Ian 2013, 00:18

Clucian, bine ca te-am prins :)

Eu aveam intentia sa apelez la cineva care se ocupa cu gradinaritul(legumicultura). Am la tara o asemenea comunitate care isi fac rasadurile atat pentru vanzare cat si pentru culturile proprii. Ei folosesc niste "rasadnite" acoperite cu folie, deloca ratoase dar se pare ca utile, pe un strat de paman, gunoi de grajd, nisip... ma rog, un amestec pe care il stiu ei. Eu in Bucuresti nu am un loc potrivit unde sa plasez jardinierele, si m-am gandit la aceasta alterativa. Am zis sa apelez la cineva care stie cand sa le ude, sa aeriseasca, etc...

Pe scurt, intrebarea ar fi, crezi ca este potrivita si cresterea rasadurilor astfel? Ar fi mai bine sa le pun eu in jardiniere si pe acestea sa le duc sa le plaseze sub folie in rasadinitele respective?

Multumesc anticipat
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 16 Ian 2013, 14:09

Salut Marian.

Hai ca te lamuresc eu care este treaba cu acele rasadnite. Ele sunt realizate in felul urmator:
Primul strat (cel care vine direct pe pamant) este format din gunoi de grajd "proaspat", adica acel gunoi ce a abia a fost curatit de la coada vacii sau calului. Stratul asta are o grosime variabila (dupa cum il trazneste pe om prin cap) incepand de la 30 cm pana 50 cm.
Al doilea strat este format din gunoiul putrezit, care a stat cel putin 1 an (cel mai bine 2) sub cerul liber. Stratul poate avea o grosime de 10-15 cm.
Optional se poate pune si un al treilea strat de pamant obisnuit (din gradina), gros de cativa centimetri.

Stratul 1 are rolul de "generator de caldura" in sensul ca descompunerea gunoiului este insotita de degajarea unei cantitati considerabile de caldura.
Stratul 2 are rolul de "pat germinativ".
Stratul 3 are rolul de a fixa mai usor semintele pe patul germinativ.

Parerea mea ar fi ca, decat sa pui jardinierele peste asa ceva, mai bine le plantezi in rasadnita.
Daca intentionezi sa plantezi si evodia printre plantele in cauza, iti dau un sfat: atentie mare ca evodia este foarte sensibila la radacini in sensul ca nu sufera prea bine operatiunile de transvazare, mai ales cand planta este mica. Ca sa fii sigur: ori o pui in paharele de plastic, ori o pui direct in gradina si o raresti prin eliminarea celor necorespunzatoare.

Sa ai spor ;)
Ultima oară modificat de Mircea77 pe 16 Ian 2013, 15:50, modificat 1 dată în total.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 16 Ian 2013, 14:51

@MyBees

Daca ai rasadnita, sau poti sa faci rost de un spatiu intr-o rasadnita pentru Paulownia este Ok. Numai ca distanta dintre randurile de puieti de Paulownia sa fie de 15 cm pe rand si între randuri. De ce distanta asa mare ? Odata ce s-a prins paulownia face frunzele foarte mari si nu cred ca ti-ai dori sa înceapa sa se autoelimine puietii între ei, sa se acopere unul pe altul.
Germinarea poti sa o faci direct in rasadnita.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 16 Ian 2013, 15:48

Lucian, din experienta proprie, iti spun ca nu este nevoie de 15 cm intre puietii de Paulownia (vorbim aici despre rasadnita).
Am observat ca puietii nu se elimina chiar daca sunt 4-5 unii langa altii si nu depasesc 6-7 cm inaltime.
Spre deosebire de Evodia, Paulownia nu are nicio problema cu radacinile rupte, deranjate etc. Din punctul asta de vedere este super OK.
In momentul in care ajung la aceasta inaltime se transvazeaza pe alta pozitie unde trebuie sa aiba cam 30 cm intre ei pentru ca, din momentul in care caldura depaseste 10-15 grade noaptea si puietii sunt udati constant, cresterea este considerabila (apropo de dimensiunea frunzelor).
Ca sa ai un termen de comparatie: de la momentul transvazarii in luna Aprilie si dimensiune de 8-10 cm, pana la sfarsitul lunii August, cresterea a fost de 1,2 metri !!!
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde kamy » 21 Ian 2013, 08:49

bai fra,care-mi infinseserati in cap ideea asta cu pau(w)lina voastra ca nu mai am liniste de ea?
m-ar interesa seminte de turmentata cat de multe si cat de ieftine nu sant pretentios nu?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori