Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde almasel » 22 Apr 2014, 19:07

inca
Fişiere ataşate
10173816_754163171285325_2815284209528216340_n.jpg
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Paulownia

Mesajde davcosti » 23 Apr 2014, 13:37

Ieri am văzut și eu o Paulownia înflorită la București!
Fişiere ataşate
Paulownia.jpg
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Paulownia

Mesajde almasel » 23 Apr 2014, 18:42

din cate imi dau seama este vorba de elongata, nu (flori albe)?
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 29 Apr 2014, 22:34

@ almasel, ai dreptate ce a pus userul davcosti este Paulownia Elongata. Ce a pus userul almasel este P. Tomentosa.

Am facut un video cu Paulownia Tomentosa înflorit în Bucuresti. Este super si daca va uitati atent se vad si albine.

https://www.youtube.com/watch?v=AS8COXKeNC4
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 05 Mai 2014, 11:00

Salut! Venind dinspre tara Moldovei catre Bucuresti, la intrarea in Rm Sarat, in incinta unitatii militare, am remarcat vreo 9 PAulownia Tormentosa infloriti care luminau efectiv cladirile cenusii ale acelei unitati! In concluzie PAULOWNIA nu se suprapune peste inflorirea salcamului, ba chiar infloreste intr-un gol de cules care mi-a produs deja ca paguba pierderea a 3 roiuri ramase in stationar! Cred ca putem posta aceasta locatie si pe harta bazei meliferem chiar daca se afla in incinta unei unitati militare!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 27 Iun 2014, 17:53

Salut! Pentru clucian! Este Paulownia Cherestea sau nu o teapta? Fara flori, fara nu stiu ce...nu face decat umbra...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde TDI » 27 Iun 2014, 18:05

Paulovnia este un gen de 6 – 17 specii (funcție de autoritatea taxonomică) de plante din familia monogenerică Paulowniaceae, înrudită și uneori inclusă în familia Scrophulariaceae. Este nativă în China, Laos și Vietnam și foarte cultivată în alte părți din Asia de Est, mai ales în Japonia și Coreea. (...)Genul, numit inițial pavlovnia dar care acum este scris paulownia, a fost numit în onoarea reginei Anna Pavlovna a Olandei (1795–1865), fiica țarului Pavel I al Rusiei. Din acelasi motiv mai este numit și ”arborele prințesei”.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Paulovnia
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 03 Iul 2014, 20:45

Pentru delorin I având în vedere schimbarile climatice din ultimi cativa ani eu cred ca este o soluție ( daca cultivi Paulownia pentru 6 sau 7 ani ).
Subiectul cu Paulownia pentru cherestea dupa 3 sau 4 ani eu îl consider deocamdată o țeapa având în vedere perioada vegetativa de la noi.
La toamna o sa ajung sper pe la Matca să vad cum sta treaba cu Paulownia dupa 3 ani de creștere.
Pentru apicultura nu aduce nici un aport deoarece Paulownia începe sa înflorească deabia dupa 3 ani de crestere iar serios se vede deabia dupa 5 sau 6 ani de crestere aportul melifer.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde unincepator » 03 Iul 2014, 20:46

TDI scrie:
Paulovnia este un gen de 6 – 17 specii (funcție de autoritatea taxonomică) de plante din familia monogenerică Paulowniaceae, înrudită și uneori inclusă în familia Scrophulariaceae. Este nativă în China, Laos și Vietnam și foarte cultivată în alte părți din Asia de Est, mai ales în Japonia și Coreea. (...)Genul, numit inițial pavlovnia dar care acum este scris paulownia, a fost numit în onoarea reginei Anna Pavlovna a Olandei (1795–1865), fiica țarului Pavel I al Rusiei. Din acelasi motiv mai este numit și ”arborele prințesei”.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Paulovnia

pana la urma este sau nu melifer,vreo varietate?de paulvonia?.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 03 Iul 2014, 21:32

PAi despre ce a fost topicul asta pana acum? Lucian multumesc! O sa revin cu un telefon in aceste zile!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 04 Iul 2014, 17:00

Usor usor lucrurile se mișca. Am vorbit cu cativa oameni care vor sa puna Paulownia doar pentru scop melifer. Deocamdata doar testeaza.
Din ce în ce mai mult Paulownia devine un arblore local / banal care poti sa îl vezi în aproape orice localitate peste cativa ani.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde delorin I » 04 Iul 2014, 18:17

Eu am descoperit la mine in varf de munte...unde Paulownia mea evolueaza destul de greu- de altfel i-am facut niste poze dar nu le am la Bucuresti, cineva are deja o sera unde multiplica Paulownia de vreo 3 ani! NU m-am asteptat la asa ceva! Da, e clar se schimba mult lucrurile!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 17 Aug 2014, 19:25

Mai am de asteptat pana in primavara lui 2015 si voi mai bifa o reusita.....paulowniile mele (doar 2 exemplare) au format deja inflorescente pentru inflorirea din 2015. Sper ca inghetul nu le va afecta, insa asta ramane de vazut tinand cont ca anul trecut nu a fost iarna in zona mea (asemenea iernilor din aii trecuti).
Voi atasa o fotografie cu evolutia unor paulownii din primavara lui 2012 si pana in prezent :D .
Pentru cei ce vor sa vada fotografiile la o claritate mai buna pot accesa link-ul urmator:
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/Paulownia_2014

P.S : Astept parerile dvs si in specia celor ce spuneau ca paulownia (obtinuta din seminte) infloreste doar dupa al 5-lea an in conditiile climatice si pedologice ale Romaniei. In cazul meu aceasta teorie = 0. (M-am convins din propria-mi experienta).

Bafta tuturor! :D
Fişiere ataşate
paulownia.jpg
Fotografia de deasupra e realizata pe 15-07-2012, ele de dedesubt fiind din 13-08-2014:D
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Paulownia

Mesajde valy » 17 Aug 2014, 19:33

in 2012 am luat si eu de la tine doi puieti de 8 cm, unul a decedat datorita fancurierului .cel deal doilea are acum 3metri si ceva si tot mai creste.regret ca am fost neincrezator si am luat doar doi insa in toamna voi aduna seminte (am gasit cativa Tomentosa in oras).mult succes si iernare usoara .
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 18 Aug 2014, 21:52

Foarte frumos IonutMioveni au crescut arbori. Se vede ca ai renutat sa îi mai cureti si astepti florile.

Deci sa fie clar Paulownia Tomentosa începe sa înfloreasca cu anul 3, dar Elongata dupa anul 4 de crestere.
Va pun un link cu un film proaspat (16 august 2014 ) cu Paulownia Tomentosa si apicultura în judetul Vrancea:
https://www.youtube.com/watch?v=jjJSHttqGGM
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 23 Aug 2014, 15:44

Valy,colegule, imi pare sincer rau pentru copacelul pe care "l-au rezolvat" cei de la FanCourier. Din pacate m.am convins de serviciile prestate de cei de la curierate rapide(in general) si nu sunt multumit.
Ma bucur sa aud ca totusi ai 50% sanse de reusita. Din toamna ai sansa sa incerci si cu semintele,mai bine spus din primavara anului urmator.
Iti doresc mult succes si iernare usoara si albinelor tale.

Am renuntat pentru ca am vrut sa vad ce se intampla.
Am 3 exemplare in fata casei care i-am curatat ,insa care am observat ca "au cam micsorat turatia motoarelor" cand vine vorba de cresterea in inaltime si nu stiu de ce?
Oare sa fie cantitatea de precipitatii foarte mare din primavara si pana acum ceva vreme?
Oare sa fie o cauza si formarea inflorescentelor in acest an?
Oare sa fie de vina temperaturile mai scazute din timpul anului in curs(un an ploios cu diferente mari de temperatura intre zi si noapte)?
Sa fie oare un cumul de factori?

Frumoase rezultate a obtinut domnul din videoclip pana la acest moment.(tinand cont de faptul ca plantele au beneficiat si beneficiaza de irigatii).

:D
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori