Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 05 Apr 2011, 21:42

Deschid acest topic in speranta ca vom impartasi informatii legate de acest copac Paulownia, un copac ce prinde radacini foarte repede si adanci in Romania , multi mai multi romani dorind din curizitate,din dragoste pentru natura , din placere etc. sa planteze ori sa detina aceasta planta in gradina proprie.
Informatii legate de provenienta copacului, caracteristicile sale (crestere rapida,sensibilitate la frig,indepartarea tantarilor,dimensiuni frunze) si inca cateva le gasim foarte usor cu un singur click prin intermediul prietenului GOAgle..Gugle...vorba lu' Vanghelie.
Vreau sa fac referire la experienta proprie a celor ce detin astfel de plante si ceea ce au observat ei de-a lungul timpului in care au crescut cu grija atat ei cat si Paulownia.
Va multumesc pentru intelegere :D


P.S: Eu din 2010 de cand am albinutele am gasit informatii pe vechiul forum legate de acest copac si asa am reusit sa fac rost de seminte de la domnul C-tin Gheorghita ,caruia tin sa-i multumesc.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Paulownia

Mesajde trantor » 07 Apr 2011, 10:53

Arata bine copacul asta!
Ce ma mira: am gasit pe google explicatii (la pct. 4 inlatura insectele , iar la pct. 7 florile sunt f.apreciate de albine). Nu stiu care este adevarul , dar il vreau daca se poate direct copacel !
Ai o sursa?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 07 Apr 2011, 15:40

Dati click daca doriti pe link-ul de la semnatura mea si acolo printre albume veti gasi si un album "Paulownia"...sunt cateva poze cu viitoare paulownii sper eu. :lol:
Asta numai daca voi avea noroc la transvazare in alte recipiente cand vor creste de 5-6 cm...acum sunt cateva si la 3 cm :D
Daca va fi o reusita dintr-atatea plantute se va gasi cu siguranta unul si pt dvs. :) [b]PROMIT SOLEMN!
Va salut!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 30 Mai 2011, 14:39

Este "foarte tare" acest acest arbore. Am cautat pe net informatii despre el si iata ce am gasit, va inpartasesc si voua.

Poate sa ajunga pana la 25 m inaltime.

Paulownia se remarca de asemenea prin cresterea sa foarte rapida de circa 3 metri pe an in primi ani precum si prin frunzele sale foarte mari ce pot atinge 60 cm in diametru. Datorita perisorilor existenti pe partea inferioara a frunzelor si a petiolului, arborele este un bun absorbant al zgomotelor.

Creste foarte rapid putand umbri o zona in timp record.

Frunzele au marimea unei urechi de elefant.

Productia la hectar este in jur de 700 KG miere

Lemnul sau este foarte usor asemanator celui de baga, se usuca rapid fara sa se crape sau deformeze

Florile sant foarte apreciate de albine pentru productia de miere.

Frunzele sale se pot folosi cu succes pentru furajarea animalelor.

Valoarea comerciala a lemnului este comparabila cu cea a celui de nuc.

Se adapteaza foarte bine in mediul citadin plin de praf si noxe.

Infloreste din aprilie pana in mai

Muguri floriferi si lujeri nelemnificati degera in timpul ierni daca temperaturile ajung la -25 grade celsius

Newlyn_montage01.jpg
Cat de mari pot fi fisierele
regeneration_montage.jpg
Regenerare


Nu suporta Unbrirea, in primi ani sensibila la inghet

Sursa: http://paulownia.info
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde realbeckham » 08 Iul 2011, 14:05

Buna, eu mi-am cumparat anul acesta paulownia si chiar sunt multumit de ea. Va pot spune ca sursa situl de pe care am luat contact cu propietarul. http://www.teba.ro/Paulownia.htm nr de telefon 0744-308839. Am cumparat planta in mai, livrarea se face prin fancurier, costuri 40Ron planta + transportul (in functie de distanta). Livrarea se face din Judetul Dambovita din apropiere de Ploiesti. Eu sunt din Arad si am mai plat 38 Ron la transport. In rest pot sa va spun ca Doamna cu care am vorbit a fost super ok si mi dat toate detaliile despre plantare si ingrijire in primii ani. Daca aveti intrebari va stau la dispozitie. Apropo am o intrebare.... De unde pot face rost de matca caucaziana?
Mersi si o zi buna.
Avatar utilizator
realbeckham
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Iul 2011, 13:54

Re: Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 11 Iul 2011, 16:45

Domnule realbeckham daca doriti va pot oferi eu Paulownia Tamentosa la pretul de 25 Ron + taxele aferente transportului care sunt suportate de cumparator.Dar la inceputul anului viitor deoarece plantele pe care le am sunt destul de micute la momentul actual.Am plantat si eu de curiozitate ca experiment 11 paulownii si toate s-au prins ...acum ramane de vazut daca reusesc sa le trec peste iarna.
:mrgreen: ...Va salut!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Paulownia

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Iul 2011, 18:30

realbeckham scrie:Buna, eu mi-am cumparat anul acesta paulownia si chiar sunt multumit de ea. Va pot spune ca sursa situl de pe care am luat contact cu propietarul. http://www.teba.ro/Paulownia.htm nr de telefon 0744-308839. Am cumparat planta in mai, livrarea se face prin fancurier, costuri 40Ron planta + transportul (in functie de distanta). Livrarea se face din Judetul Dambovita din apropiere de Ploiesti. Eu sunt din Arad si am mai plat 38 Ron la transport. In rest pot sa va spun ca Doamna cu care am vorbit a fost super ok si mi dat toate detaliile despre plantare si ingrijire in primii ani. Daca aveti intrebari va stau la dispozitie. Apropo am o intrebare.... De unde pot face rost de matca caucaziana?
Mersi si o zi buna.


nu stiu daca este o idee buna cu matca caucaziana ! nu stiu daca merg la noi in zona si sa stii ca sunt putini adepti care vor altfel de albine decat cea locala care este cel mai bine adaptata conditiilor de mediu !!!
cum crezi tu !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 19 Iul 2011, 23:27

Una dintre paulowniile mele si in acelasi timp cea mai mare dintre ele :mrgreen:
Pentru anul viitor am de gand sa plantez paulownii albe .... :P
Fişiere ataşate
paulownia.jpg
:D
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Paulownia

Mesajde EN_ » 19 Aug 2011, 16:55

Paulownia si evodia...
Fişiere ataşate
IMG_0112.JPG
Evodia, in al treilea an...
Paulownia.jpeg
Paulownia, in al patrulea an...
EN_
 
Mesaje: 41
Membru din: 24 Feb 2011, 10:48
Localitate: Craiova

Re: Paulownia

Mesajde echo » 31 Aug 2011, 08:28

Anul trecut am luat seminte de Paulownia de la cineva de pe site, dar nu mai stiu de la cine din pacate.
Am obtinut 5 "copacei" care acum sunt cam 3 m inaltime, si imi plac nespus, nu atat in prisma potentialului melifer, cat asa ca si copaci si as vrea sa ii mai inmultesc.

Intrebare - are cineva seminte ?? daca da, doresc sa cumpar sau schimb cu alte seminte (ghizdel, facelia, trifoi, sparceta) MP
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 31 Aug 2011, 14:07

Seminte nu promit dar daca am timp....si voi reusi sa strang pot da la schimb seminte de paulownia tamentosa pentru facelia,sparceta,ghizdel...ce-o fi.
Dar nu promit pana nu fac rost.Cand voi obtine semintele va voi contacta printr-un mesaj privat d-le echo
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 31 Aug 2011, 14:16

echo scrie:Anul trecut am luat seminte de Paulownia de la cineva de pe site, dar nu mai stiu de la cine din pacate.
Am obtinut 5 "copacei" care acum sunt cam 3 m inaltime, si imi plac nespus, nu atat in prisma potentialului melifer, cat asa ca si copaci si as vrea sa ii mai inmultesc.

Intrebare - are cineva seminte ?? daca da, doresc sa cumpar sau schimb cu alte seminte (ghizdel, facelia, trifoi, sparceta) MP


Imediat ce iese productia de seminte de Paulownia pe anul asta promit sa trimit celor care sunt doritori. Deocamdata fructele sunt verzi, asa ca mai aveti ............putintica rabdare.

P.S. Ieri am adunat seminte de otetar galben - cel care infloreste in iunie-iulie. Daca exista doritori si pentru asa ceva........sa pofteasca.
Ultima oară modificat de Mircea77 pe 01 Sep 2011, 20:23, modificat 1 dată în total.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde echo » 01 Sep 2011, 18:24

Mersi,
astept, sigur ca oricum sunt pentru la anul...
oferta mea de schimb e valabila.

Despre otetarul galben, nu prea stiu nimic, dati ceva detalii (eventual in topic separat). Tehnologia de cultura, e cea mai importanta.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde pin » 19 Sep 2011, 15:06

Am luat si eu 4 de la doamna din Dambovita. Foarte amabila. Mi i-a adus in Bucuresti personal fiindca a avut treaba aici. Pozele sunt la 30 iunie cand i-am plantat si la 4 septembrie pentru comparatie. Cel care avea un metru la plantare s-a dezvoltat cel mai putin. Sa vedem cum se vor comporta peste iarna.
Fişiere ataşate
paulonia2.JPG
30.06 si 04.09.2011
paulonia.JPG
30.06 si 04.09.2011
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde MyBees » 20 Sep 2011, 01:31

Mircea77 scrie:Imediat ce iese productia de seminte de Paulownia pe anul asta promit sa trimit celor care sunt doritori. Deocamdata fructele sunt verzi, asa ca mai aveti ............putintica rabdare.

P.S. Ieri am adunat seminte de otetar galben - cel care infloreste in iunie-iulie. Daca exista doritori si pentru asa ceva........sa pofteasca.


ma trec si eu pe lista ta?
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Paulownia

Mesajde Mircea77 » 20 Sep 2011, 07:41

MyBees scrie:ma trec si eu pe lista ta?


Nicio problema. Cand am "marfa" o sa anunt. Am vazut ca esti din Bucuresti.............gasim o modalitate :mrgreen:
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori