Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 08 Sep 2014, 15:19

Eu merg pe dezvoltarea unei coroane cât mai înalte de tip conic
astfel încat să am si masa lemnoasă si cât mai multe inflorescente în viitor.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde comi » 24 Noi 2014, 21:22

Si eu m-am ,,scos,,niste prieteni au plantat in aceasta toamna 5 hectare de acesti copaci
Peste 3 ani cand infloresc acesti copaci am timp sa-mi fac stupii ,,beton,,de la mine pina la plantatie in jut de 800m
Dar pot sai pun direct in plantatie si scad uzura albinelor
E bine cateodata sa ai prieteni nu?
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 10 Dec 2014, 09:27

Este foarte bine să prieteni ! Excelenta sursa melifera ai aproape.
Daca este cu Paulownia Tomentosa sau hibrid care are la baza și Paulownia Tomentosa o sa ai foarte multe flori exact suprapuse pe perioada rapiței.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde comi » 10 Dec 2014, 21:02

Inca nu stiu daca sunt hibrizi sa alceva .Stiu numai ca ii vor taia dupa 6-7 ani pt cherestea dar voi afla acum de sarbatori!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Paulownia

Mesajde pin » 16 Dec 2014, 14:31

Peste trei ani nu prea infloresc. Eu I-am plantat in 2011. Va spun anul viitor daca infloresc (pana acum n-au inflorit) dar coroana nu e dezvoltata atat de mult incat sa aiba albinele un cules puternic.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Paulownia

Mesajde comi » 16 Dec 2014, 23:55

Au instalatie de irigare prin picatura la sol numai buna pt zona noastra din sudul tarii .
In primul si secundul an este foarte buna pt puieti .
Si din 5 ha tot o inflori un ha in anul 3 de vegetetie stupi buni sa am atunci !
Dar om trai si vom vedea ce va fi atunci!
Speranta moare ultima!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Paulownia

Mesajde araddaniel » 20 Dec 2014, 22:42

realbeckham scrie:Buna, eu mi-am cumparat anul acesta paulownia si chiar sunt multumit de ea. Va pot spune ca sursa situl de pe care am luat contact cu propietarul. http://www.teba.ro/Paulownia.htm nr de telefon 0744-308839. Am cumparat planta in mai, livrarea se face prin fancurier, costuri 40Ron planta + transportul (in functie de distanta). Livrarea se face din Judetul Dambovita din apropiere de Ploiesti. Eu sunt din Arad si am mai plat 38 Ron la transport. In rest pot sa va spun ca Doamna cu care am vorbit a fost super ok si mi dat toate detaliile despre plantare si ingrijire in primii ani. Daca aveti intrebari va stau la dispozitie. Apropo am o intrebare.... De unde pot face rost de matca caucaziana?
Mersi si o zi buna.



in arad poti gasi la 2 euro planta de 1.5 m

daca vrei scri-mi si iti spun de unde sa cumperi
araddaniel
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Iul 2012, 14:21

Re: Paulownia

Mesajde araddaniel » 20 Dec 2014, 22:45

MyBees scrie:
Mircea77 scrie:Imediat ce iese productia de seminte de Paulownia pe anul asta promit sa trimit celor care sunt doritori. Deocamdata fructele sunt verzi, asa ca mai aveti ............putintica rabdare.

P.S. Ieri am adunat seminte de otetar galben - cel care infloreste in iunie-iulie. Daca exista doritori si pentru asa ceva........sa pofteasca.


ma trec si eu pe lista ta?



ai flori pe pomii tai?din ce an au facut flori?
araddaniel
 
Mesaje: 7
Membru din: 08 Iul 2012, 14:21

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 22 Dec 2014, 22:32

Paulownia mea plantata in luna mai din butas de 1 an cu radacina. Acum are 2,10 m. Cele plantate din samanta au pana la 1 m.
Fişiere ataşate
P1100571.JPG
P1100564.JPG
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 22 Dec 2014, 22:32

x
Fişiere ataşate
P1100568.JPG
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 08 Ian 2015, 23:07

Saluare și la multi Ani în noul an !

@ gabimihai indiferent ca e pus din seminte sau butasi în primavara trebuie sa îi tai de jos si sa lasi cel mai viguros lastar daca vrei sa îti creasca drept și frumos.
Sfatul Meu !
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Paulownia

Mesajde BotaPaul » 21 Feb 2015, 00:11

care dintre specii e cea mai benefica pentru apicultura ? m-ar interesa sa plantez si eu , poate chiar pe o suprafata mai mare daca din cate am citit se chiar merita pe cum se lauda unii.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 24 Feb 2015, 17:56

Pentru apicultura cea mai indicata este Paulownia Tomentosa.

Sfatul meu sa faci o plantatie mixta cu Paulownia Elongata și Paulownia Tomentosa pentru o perioada de înflorire cat mai mare.
Acoperi o perioada mai mare cu florile de la Paulownia Elongata ( începand cu 15 apr) apoi cu Paulownia Tomentosa ( dupa 25 apr ).
De preferat sa nu folosesti hibrizi pentru apicultura si sa mergi cu Tomentosa si Elongata.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde thomas » 03 Mar 2015, 11:01

Am avut cateva seminte de Paulownia Elongata si dupa plantare au rasarit toate. Caldura min 20*, lumina 16h/zi, apa prin picurare la 2 zile.
Au crescut pana la 3-4 cm dupa care au inceput sa se ofilesca si sa se intinda pe pamantul rasadnitei..
Care sa fie cauza?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 19 Mar 2015, 17:08

@ thomas
Cel mai frecvent problema e cauzata de aciditatea pamantului, prea multa apa dar în cel mai multe cazuri este vorba despre un pamant acid.
Cea mai buna combinatie pentru paulownia [ turba 1/3, cu pamant 1/3, plus perlit/vermiculit 1/3 ].
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde IonutMioveni » 29 Mar 2015, 17:35

Asa arata paulowniile mele, relativ recent :D
Cred/sper ca d'abia le asteapta albinutele!
Fişiere ataşate
paw.jpg
pa.jpg
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori