Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde alt stupar » 23 Iul 2011, 10:28

Vorbeam ieri la telefon cu un fecior de prin Zalau, e cu BDF-urile tocmai prin Constanta.
Pe maxim de secretie a avut cantar de 8 kile / zi, plus inca alte cateva zile cu 6 kg.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde MTK » 23 Iul 2011, 14:02

Ieri dupa ce am pus pozele am fost in camp la albine si am scuturat rama sa vad daca baga ceva cules, a curs din rama ca si cum ai arunca/turna cu paharul de multi ani nu am mai vazut asa ceva la floare. Sa dea Dumnezeu sa tina inca 3-4 zile asa.
MTK
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2011, 05:26
Localitate: Arad

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde ANITEI » 24 Iul 2011, 00:58

Buna MTK! Pe unde in Arad mai este asa floare ca eu am fost langa Horia si s/a terminat de o saptamana ? Mersi!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde proapi » 24 Iul 2011, 09:31

Daca mierea este galbena spre portocaliu, capaceala si tot ce e crescut cu ceara e la fel atunci fl. soarelui a dat. Eu totusi nu cred.
Dupa mine este o poliflora din flora spontana datorata ploilor din perioada teiului.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde MTK » 24 Iul 2011, 13:28

ANITEI scrie:Buna MTK! Pe unde in Arad mai este asa floare ca eu am fost langa Horia si s/a terminat de o saptamana ? Mersi!

Eu sunt in Santana, cand am ajuns eu saptamana trecuta erau parcele unde floarea era in toi, dar mai erau si parcele in care inca nu era deschisa floarea, daca o sa merg astazi o sa fac niste poze sa va faceti o idee. Am postat si niste poze pe cealata pagina cu floarea soarelui acelea au fost facute in data de 16.07.2011
proapi scrie:Daca mierea este galbena spre portocaliu, capaceala si tot ce e crescut cu ceara e la fel atunci fl. soarelui a dat. Eu totusi nu cred.
Dupa mine este o poliflora din flora spontana datorata ploilor din perioada teiului.

Pacat ca nu am avut aparatul la mine sa fac un filmulet, mierea era un galben deschis foarte lichida/transparenta cules proaspat, nu inteleg la ce capaceala va referiti daca mierea curgea din rama la o simpla scuturare.
MTK
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2011, 05:26
Localitate: Arad

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde cristi_vidican » 24 Iul 2011, 14:56

lucky5strike scrie:Anul asta, cine a avut familii in regula, tarla cat de cat melifera si mai ales, norocul sa prinda suprapuse cele 10-15 zile bune peste infloritul in plin (5-15 iulie, cazul meu)... a tras bine, bine de tot.

Cine nu... i-a curs polen din rama.

Cam asa cu apicultura.

De ce parca FS da bine intr-o anumita perioada, iar apoi, chiar daca mai sunt parcele care infloresc, nu mai da nectar?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde Adrian Galofteanu » 24 Iul 2011, 15:01

La noi la Bacau floarea soarelui, frumoasa, vremea bunisoara dar nectar ioc! De altfel in zona noastra foarte rar FS da nectar. Anul asta am sperat sa fie unul bun pentru ca a fost o vreme propice, dar.......

La o familie buna cantarul de control sta la +1 Kg de mai bine de o saptamana. Ceea ce este mai grav este ca(cel putin asa am eu senzatia!) albina este atrasa de floarea soarelui cu care pierde vremea si nu culege la camp. Campul este bun vremea buna si in stupi bate vantul a paguba...incat ma rog sa se termine floarea poate incepe si albina mea sa adune ceva......

Cum se sta la FS prin alte zone din Moldova?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde liviu1965 » 24 Iul 2011, 15:04

Daca nu are o anumita temperatura, planta (floarea) nu genereaza nectar
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde lexa » 24 Iul 2011, 15:40

Zic stuparii cu experienta ca daca e cald , asa ca zilele trecute 35 -36 grade, si mai cade si cate o ploita usoara , de preferat noaptea , secretia de nectar la FS e maxima. La noi asa a fost si a fost bine , multumim domnului.
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde lucky5strike » 30 Iul 2011, 08:51

cristi_vidican scrie:De ce parca FS da bine intr-o anumita perioada, iar apoi, chiar daca mai sunt parcele care infloresc, nu mai da nectar?


Parerea mea: doar primele lanuri inflorite dau bine, restul mai putin. Eu nu prea am tras de la floare care sa se deschida dupa 15 iulie, de exemplu.

Conditii bune pentru floare ar fi astea:
- ploi inainte de inflorit, dar nu in timpul infloritului... orice ploaie in cules strica; daca e tare, aduce racoare, daca e stropeala, poate fi acida... vant poate fi, dar moderat. Cat sa nu impiedice albina. Mai racoreste aerul.
- ziua cu 35 grade maxima, noaptea sa nu scada sub 18. Adica zile si nopti, succesiv, caldura... dimineata se mai depune roua, dar asta nu dauneaza.
- solul sa nu fie rosiatec, nici nisipos.
- 1-2 familii la ha...

Cu unele diferente, astea se aplica si la alte culesuri...

Mai scrieti si voi ceilalti...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde gica » 30 Iul 2011, 10:44

Ca sa stiti si voi si sa tineti minte:
- inflorire cat mai timpurie
- ploaie zdravana cand are maciulia cat pumnul,
- caldura cand este inflorita,
- dupa Sf Ilie nu mai da aproape nimic iar dupa 1 august deloc,
- Incepand cu 100 de metri altitudine secretia incepe sa scada,pe la 200 de metri altitudine te duci degeaba.
In zona Olteniei nu s-a facut cine stie ce miere la nord de Craiova decat foarte rar.Am patit-o si mai stiu si de la altii.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde lucky5strike » 30 Iul 2011, 17:05

Nici nu au cum sa faca!

Multi se posteaza la margine de lan fara sa discute cu proprietarul culturii. Se instaleaza, stau... si asteapta... daca acum 5 ani a dat... daca anul trecut a dat... va da si anul asta... In conditiile astea, zau, mai bine stai acasa si tragi bilete la loto. Alteori, un fermier pacatos te duce cu vorba... tu stai sa-i faci polenizare... cat te rabda.

Daca ai nimerit soiul nepotrivit, cu cat iti dai seama si o tulesti mai repede, cu atat mai bine.

Apropo, sezonul asta... 2012, a cam inceput pe aici dupa 20 iulie.

Grija la butoaie, zor la fumigatii!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde popageorgian » 30 Iul 2011, 22:29

eu nu am facut nimic la F S un lan de 50 ha s-a trecut iar altul de cca 60 ha acum a inceput sa infloreasca 27-07 si are floarea foarte mica si nu baga deloc!
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Aug 2011, 18:33

hai sa va spun una buna cu floarea soarelui 2011 !!! am ajuns la floare cand era deja inflorita . suprafata 150 ha. nu am vazut un cules extraordinar !!! la cele 150 ha floarea a trecut , a inflorit un alt lan de 300 ha . mai departe de unde le-am avut ( cam 1 km ) . aici am vazut cules adevarat !!! la anul promit ca voi avea cantar !!!
alaltaieri noapte am vazut mai bine floarea la care albinele au cules mai bine . plina de buruieni !!!
la o privire mai atenta mi-am dat seama ca buruienile erau marea majoritate LOBODE !!!
din cate stiu eu floarea soarelui s-a modificatat genetic PENTRU A PUTEA FI TRATATA SI CU IERBICID PENTRU FRUNZA LATA !!!
in primul lan unde au cules ale mele NU au fost buruieni , in al doilea lan desi era mai departe ERAU buruieni !!!
parerea mea este ca INTRADEVAR floarea soarelui modificata genetic DA PUTIN NECTAR !!!
ca a dat bine in al doilea lan mi-a confirmat si prietenul meu : 17 kg la cantar !!! eu zic ca la 17 kg ESTE UN CULES BUN !!!
ce ziceti fratilor ??? astept cu nerabdare PARERI !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Floarea soarelui, 2011

Mesajde ciptheman » 08 Aug 2011, 20:09

la mine au fost 26kg media, cu toti hibrizii astia nu m asteptam la asa ceva dar a mers bine
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Floarea-soarelui/2012

Mesajde lucky5strike » 20 Mai 2012, 12:26

Ce parere aveti?

Anul asta pare sa avem suprafete mai consistente la dispozitie. Azi am vazut chiar un lan cu inaltimea de un cot, iar altul langa cu inaltimea de o palma, probabil pe rapita intoarsa! Deci, posibilitate de inflorire in trepte, sanse de cules prelung!

Familiile clar vor fi in forma, fiindca, din discutii cu multi colegi, apogeul lor anul asta cam dupa 10 iunie pica.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori