Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Busuioc

Mesajde mary77 » 19 Iun 2012, 17:29

Despre aceasta planta ce se stie?http://www.youtube.com/watch?v=b7vnNeub7XY
mary77
 

Re: Busuioc

Mesajde clucian » 19 Iun 2012, 22:13

intrebarea e, Ce fel de busuioc e acela ?

Variante:
- busuioc de miriste, infloreste iulie - septtembrie, si ofera intre 120 - 150 kg / ha ( Stachys annua L.)
- busuioc de balta, inflorestte iulie - septembrie si ofera intre 100 - 180 kg / ha (Stachys palustris L.)
- busuioc salbatic, infloreste iunie - iulie si ofera intre 90 - 200 kg / ha (Prunella vulgaris L.)

Eu cred ca e busuioc salbatic.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Busuioc

Mesajde mary77 » 19 Iun 2012, 22:46

E busuioc normal cel care se foloseste de preoti ,ideea erea ce calitati are . Anul trecut am avut in curte, unde am albinele ,cateva sute de fire si ciudat a fost ca una din famili a avut o rama cu o aroma deosebita , nu mai intalnisem asa ceva pana atunci m-am gandit ca ar putea fi de la acel busuioc , acea rama fusese capacita cam in perioada cand busuiocul a fost inflorit.Acel filmulet e facut azi pe la ora 17 la 31-32 de grade se pare ca erea foarte atractiv pentru albine.
mary77
 

Re: Busuioc

Mesajde augustin » 19 Iun 2012, 22:57

Aroma chiar ca e deosebita, intradevar fanetele cu busuioc dau o miere care nu se vinde (cei care cunosc, stiu de ce) :P
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori