Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Arbustul Hibiscus

Mesajde iadrian » 27 Iun 2012, 19:40

ce parere aveti despre aceast arbust care se gaseste in multe orase prin parcuri sub forma de gard viu
despre el am aflat mai multe de pe internet <Hibiscus, arbust de provenienta asiatica, poate ajunge in locurile sale de bastina chiar la 4 metri inaltime. Este unul dintre cei mai apreciati arbusti ornamentali gratie florilor colorate in alb, roz, lila cu striatii de rosu, simple sau batute. Are o perioada lunga de inflorire, iulie-septembrie>
sunt incepator in ale stuparitului si as vrea sa stiu daca hibiscusul are potential melifer ca sa i-mi fac un gard viu in jurul stupilor
iadrian
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2012, 19:28

Re: Arbustul Hibiscus

Mesajde iadrian » 03 Iul 2012, 11:34

Hibiscus syriacus


Aceasta specie de hibiscus este un arbust robust, cu crengi care cresc in sus, devenind gri-deschis si arcuindu-se cand imbatranesc. Frunzele sunt verzi-inchis cu trei lobi si margini adanc serate; se fac galbene-deschise inainte de a cadea, toamna. De la mijllocul verii, face flori mari, roz, cu un „ochi" mai inchis la culoare in centru, in forma de trompeta deschisa, fiecare cu o coloana de stamine.
iadrian
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2012, 19:28

Re: Arbustul Hibiscus

Mesajde pngflorin » 03 Iul 2012, 15:02

stiu ca da mult polen.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Arbustul Hibiscus

Mesajde clucian » 04 Iul 2012, 08:10

Hibiscus syriacus - Zamosita de Siria, este un arbust care ofera nectar si polen. Perioada de inflorire din iulie pana in septembrie. Ponderea de ha este de 50 kg / ha.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Arbustul Hibiscus

Mesajde iadrian » 04 Iul 2012, 09:01

clucian scrie:Hibiscus syriacus - Zamosita de Siria, este un arbust care ofera nectar si polen. Perioada de inflorire din iulie pana in septembrie. Ponderea de ha este de 50 kg / ha.

multumesc mult pentru informatii
in galati i-am vazut infloriti inca de pe la ineputul lunii iunie
iadrian
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2012, 19:28

Re: Arbustul Hibiscus

Mesajde clucian » 04 Iul 2012, 20:39

Cel care infloreste mai devreme din iunie ii zice Hibiscus trionum are aceasi pondere apicola.
Poze si descriere Hibiscus trionum
Poza si descriere Hibiscus syriacus
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Arbustul Hibiscus

Mesajde iadrian » 25 Iul 2012, 20:48

un link cu arbusti ce infloresc in perioada august septembrie
http://decostyle.mayra.ro/flori/arbori- ... rziu/1083/
iadrian
 
Mesaje: 7
Membru din: 27 Iun 2012, 19:28


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori