Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Insamantare evodia

Mesajde oltenasu » 27 Apr 2011, 20:07

Astazi, 27 aprilie, am insamantat seminte de evodia in doua "ghivece" provenite dintr-un pet de bere (prietenii stiu de ce). Am facut acest lucru dupa ce am pus in prealabil semintele la inmuiat in apa calda, timp de 12 ore. Am pus un strat de pamant de flori cam de 3 cm., apoi am presarat semintele si apoi le-am acoperit cu un strat de 1 cm de pamant. Le voi uda zilnic, cu o mica cantitate de apa.
'Ghivecele" le-am pus la lumina.
Sper sa revin cu poze dupa ce rasar.
oltenasu
 
Mesaje: 59
Membru din: 26 Apr 2011, 21:05
Localitate: Calarasi

Re: Insamantare evodia

Mesajde oltenasu » 28 Apr 2011, 11:02

Imagine0130.jpg
Imagine0129.jpg
oltenasu
 
Mesaje: 59
Membru din: 26 Apr 2011, 21:05
Localitate: Calarasi

Re: Insamantare evodia

Mesajde MyBees » 28 Apr 2011, 12:25

am insamantat si eu pe 25.03. Fara noroc. Dintr-un pliculet nu a iesit nimic si acum, dupa o luna de zile, deja mi-am luat gandul de la ele...
Bafta multa! Sper sa fii mai norocos.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Insamantare evodia

Mesajde horia_ch » 09 Mai 2011, 14:37

Nu arunca semanaturile! In noiembrie 2009 am semanat in niste mici jardiniere evodia. Jardinierele le-am tinut in casa, la caldura. Pana prin aprilie 2010 n-a rasarit nici macar un fir, moment in care m-am plictisit sa le tot ud fara rezultat. Au fost scoase pe balcon, asa cum erau, si au fost lasate neudate pana prin septembrie 2010, moment in care m-am hotarat ca intr-una din jardiniere sa plantez niste bulbi de crin de camera. I-am plantat simplu, fara sa rascolesc prea mult pamantul (semanatura), apoi am udat. Intr-o saptamana au rasarit o multime de evodii. Am reluat udarea si la a doua jardiniera, rasarirea producandu-se la fel de rapid si viguros.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori