Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Otetarul galben

Mesajde Bambucha » 02 Aug 2012, 22:19

Koelreuteria paniculata (otetarul galben), dupa forma, coroana si perioada de inflorire cred ca despre el este vorba. Se poate intalni in iulie prin parcuri si gradini ale oraselor, dar destul de des si prin padurici mici la campie. Prefera solurile mai nisipoase, iubeste caldura si nu este foarte rezistent la ger. Ce stiti despre el?
Foarte vizitat de albine si o adevarata sursa de polen in lunile toride ale verii iulie-august.
Fişiere ataşate
SAM_20711.JPG
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Otetarul galben

Mesajde redoo » 02 Aug 2012, 23:07

Am unu chiar in curtea firmei....era mai vizitat de albine la inceputul infloririi.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Otetarul galben

Mesajde augustin » 02 Aug 2012, 23:43

E valoros. Are valoare melifera, da mult polen, creste relativ repede.
Creste foarte bine in plantatii asociate cu plante cu inflorire timpurie (salcie, alun, corn) dar infloreste mai tarziu.
Lemnul nu e foarte valoros (moale si cu noduri) insa desenul natural face toate paralele
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Otetarul galben

Mesajde Liviu Sarbu » 03 Aug 2012, 09:01

Pomul din fotografie seamana mai mult cu sophora japonica ( salcamul japonez ). Perioada de inflorire: luna iulie pana la inceputul lunii august. Albinele il viziteaza, dar nu par chiar enteziasmate. Parca ar spune " amu, daca-i musai ..."
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Otetarul galben

Mesajde Bambucha » 03 Aug 2012, 16:12

Intr-adevar daca stam mai bine si privim de la departare sunt 2 arbori foarte asemanatori. De aproape frunza de la primul copac aduce mai mult a salcam si inclin sa va dau dreptate, n-as zice insa ca albinele nu par entuziasmate din contra isi manifesta un interes deosebit. Pentru luna august-septembrie in sudul tarii astfel de mici plantatii pe langa vatra ar fi mana cereasca la capitolul polen.

Otetarul galben
Imagine
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Otetarul galben

Mesajde Liviu Sarbu » 03 Aug 2012, 16:36

Frunza de sophora seamana mult cu cea de salcam, floarea de asemenea, in timp ce frunza de otetar seamana cu cea de paltin, cu care si este inrudit. Stiu ca s-a incercat plantarea de sophora in regim silvic, dar nu au fost multumiti de rezultate. Nu inteleg de ce, pentru ca in Oradea sunt foarte multi astfel de arbori, majoritatea destul de batrani si par foarte rezistenti. Pentru albine sunt interesanti pentru ca infloresc intr-o perioada in care nu prea este cules.Mie mi s-a parut ca albinele ii viziteaza fara entuziasm, mai mult din lipsa de altceva. Culeg insa si nectar si polen, asa ca ar prinde bine plantarea cat mai multor astfel de arbori. Otetar galben nu tin minte sa fi vazut prin Oradea.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Otetarul galben

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 07:10

De unde am putea achizitiona cativa arbusti de acest tip?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Otetarul galben

Mesajde clucian » 23 Oct 2012, 16:36

Bambucha scrie:Intr-adevar daca stam mai bine si privim de la departare sunt 2 arbori foarte asemanatori. De aproape frunza de la primul copac aduce mai mult a salcam si inclin sa va dau dreptate, n-as zice insa ca albinele nu par entuziasmate din contra isi manifesta un interes deosebit. Pentru luna august-septembrie in sudul tarii astfel de mici plantatii pe langa vatra ar fi mana cereasca la capitolul polen.

Otetarul galben
Imagine


Dupa cum zice si linkul acela nu e OTETAR Galben, denumirea latina koelreuteria paniculata pe romaneste Clocotis.
Toamna face niste seminte negre in urmatorul velis ca in poza atasata.
Fişiere ataşate
blazenboom.JPG
koelreuteria paniculata seminte
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori