Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji)

Mesajde delorin I » 05 Noi 2012, 15:51

Lycium halimifolium- sau gardurarita noastra, catina de gard pentru altii
plant in family Solanaceae; may contain a glycoalkaloid and cause convulsions and sudden death; called also matrimony vine.
http://medical-dictionary.thefreedictio ... limifolium


Lycium barbarum =goji


Se stie ca Gardurarita este un bun melifer, inca nu stiu nimic despre Goji ca melifer! Dupa o penultima editie a Manualului apicultorului am crezut ca Gardurarita si Goji sunt tot una si ma gandeam ca chestie minunata. Se pare ca nu e asa, ca si manualul apicultorului poate trata superficial problemele. Chiar daca pe net exista o confuzie, in buna parte motivata de interesul comercial al celor ce cresc goji, afacere chiar rentabila(tocmai am facut comanda de seminte de goji si am dat si peste un producator de goji- arbust, cu care am vorbit la telefon)se pare ca gardurarita noastra este altceva si nu este chiar comestibila! Intr-un dictionar de pe net, am evitat sa mai caut in romaneste, se confirma ca Gardurarita noastra este toxica consumata sau consumata in cantitati mari! Acum ma intreb ce voi primi ca seminte...:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde bostina constantin » 05 Noi 2012, 16:06

delorin I scrie: Acum ma intreb ce voi primi ca seminte...:)
]

Daca te gandesti la mine, iata ce vei primi :)
Fişiere ataşate
DSC02536 (Small).JPG
legate dupa fasonare
DSC02535 (Small).JPG
la fasonare
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde delorin I » 05 Noi 2012, 16:11

Acelea sunt pentru mine? :)) Eu deja facusem comanda de seminte de goji...Buna si gardurarita...In mod clar o sa stiu sa fac diferenta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde bostina constantin » 05 Noi 2012, 16:42

Asa arata livada [unde am stupii] asta primavara-vara. Florile alea galbene, nu stiu cum le zice, dar sunt foarte frecventate de albine :)
Fişiere ataşate
DSC01561 (Small).JPG
DSC01564 (Small).JPG
DSC01586 (Small).JPG
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde delorin I » 05 Noi 2012, 16:53

frumos..eu unul nu imi dau seama ce flori sunt! Au seminte..:)?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde panshe85 » 06 Noi 2012, 11:52

va salut domnule bostina!
acei butasi corespund plantei din prima poza? daca da.....ce sa va dau si eu la schimb pe cati va?.....de doi ani incerc sa prind din ramuri de planta...dar nu prea le merge , nu se dezvolta si sunt ''anemice'' :D
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde bostina constantin » 06 Noi 2012, 13:13

Delorin 1; nu stiu daca fac seminte, cred ca da, in schimb au radacini foarte ramificate si subtiri.

Panshe 85;
nu corespund, planta din poza la noi i se zice popular, Palma Maicii Domnului, infloreste cred ca toata vara, are un miros placut si e vizitata des de albine. Daca ai lujere [daca nu, gasesti prin vecini-e ;) ], fa un sant, pui lujerul culcat,acoperi cu pamant, lasi doar varful afara. Daca gasesti tufa mai mare cauta la baza ei si vei gasi cu radacini.Nu cred ca are rost sa irosesti banii pe transport.
Butasii din poza sunt de gardurarita, am atasat doua poze pt identificare, si o poza care arata cat de cautata e floarea de ceapa.
ps daca imi mai zici domn nu-ti mai trimit nimic :lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
DSC01588 (Small).JPG
alta
DSC01590 (Small).JPG
gardurarita
DSC01666 (Small).JPG
floare de ceapa
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde panshe85 » 06 Noi 2012, 14:04

HE HE....eram si eu cu periuta :P....asa am facut cu mana maicii domului, dar in 2 ani de cand am pus primele joarde, cel mai ''bun'' exemplar, nu s a intins mai mult decat inaltimea gardului (pana in 2 metrii) si grosimea joardelor(2) nu depaseste 0,5 cm in diametru....de udat le am udat...daca ar fi solul de vina...cred ca nu s ar ''face'' nici celelalte plante...perseveram si toamna asta cu alt lot :lol:
aveti cumva glicina, nu am vazut pe la nimeni in zona mea(craiova), e agatatoare si face flori albastrui ca cele de salcam,tare mi as dori asa ceva in curte ?
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde bostina constantin » 06 Noi 2012, 14:22

Nu stiam care este glicina, am intrat pe google si am vazut poza, superba :o Nu am, dar o sa fac niste sapaturi, ce-a iesi vom vedea. :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde delorin I » 20 Noi 2012, 23:53

Nea Costica....gardurarita este la locul ei....plantata deja...am cumparat si ceva seminte de goji..acum astept un arbust de Gojy de la un prieten care l-a luat de la TG MUres. Aici pe langa Bucuresti..e asa o mica - mare diferenta de cost! :) Glicina o fi melifera? NU de alta dar stiu pe cineva care are in curte....eu unul sincer nu am vazut-o pe nicaieri luata in evidenta apicola!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde redoo » 30 Mar 2013, 14:53

bostina constantin scrie:Asa arata livada [unde am stupii] asta primavara-vara. Florile alea galbene, nu stiu cum le zice, dar sunt foarte frecventate de albine :)


florile galbene se numesc solidago,sau sanziana de gradina ;)
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde clucian » 31 Mar 2013, 00:30

delorin I scrie: ... Glicina o fi melifera? NU de alta dar stiu pe cineva care are in curte....eu unul sincer nu am vazut-o pe nicaieri luata in evidenta apicola!

Glicina Nu prea este asa melifera, este mai mult ornamentala, ofera maxim 4 sau 5 kg / ha miere.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde mpurcarea » 29 Aug 2014, 15:21

Conform Wikipedia goji este tot una cu gardurarita, cele doua denumiri stiintifice sunt sinonime. Mai exista un tip de goji, anume Lycium chinense, care sunt mai subtirele. Apartin familiei solanacee, ca si rosiile sau cartoful. Studiind putin pe net observam, ca de obicei, ca parerile sunt impartite. De exemplu acest articol spune sa ne ferim de orice solanacee in general: http://thehealthcoach1.com/?p=2368. Aici explica pe larg problemele ce pot fi cauzate de solanacee: http://www.westonaprice.org/health-topics/nightshades/ si aici se refera la aplicatiile/contraindicatiile solanaceelor in diferite afectiuni: http://www.pkdiet.com/diet_goji.php

Cred ca adavarul este undeva la mijloc si secretul e in moderatie.
mpurcarea
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Aug 2014, 14:56

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde delorin I » 04 Sep 2014, 12:39

Clar este diferenta intre Goji si gardurarita! Acum o spun din perspectiva cultivatorului ambelor plante! Gardurarita este amara! Are fructe lungi iar goji este dulce si rotunde- desi anul trecut, primul an de cultivare a fost amarui! Oricum arbustul de goji cumparat anul trecut spre deosebire de achizitiile de anul acesta, a crescut urias, ba chiar mai mare decat gardurarita, specie aclimatizata!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde cantemir » 04 Sep 2014, 13:13

delorin I scrie:... Gardurarita este amara! Are fructe lungi iar goji este dulce si rotunde...

Inainte de orice comentariu, sa citim intai aici:

http://tcpermaculture.blogspot.ro/2011/ ... berry.html
Si aici:
http://www.horticultorul.ro/arbori-arbu ... rdurarita/
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Lycium halimifolium(Gardurarita) - Lycium barbarum (Goji

Mesajde Doru89 » 04 Sep 2014, 13:42

bostina constantin scrie:Asa arata livada [unde am stupii] asta primavara-vara. Florile alea galbene, nu stiu cum le zice, dar sunt foarte frecventate de albine :)


Acele cu alb cu galben se numeste mana maici domnului se imulteste simplu tai o bucata o pui in apa pana face radacini si o pui in pamant creste ca stil iedera iarna de protejeaza invelit vrejul in colofan sau ceva de genu am avut una imensa gasita la gunoi data dar a murit cam dupa 10 ani nu stiu dece acum am un fir mic,nu stiu daca o viziteza albinele nu am dat prea multa atentie atunci prea tanar :))
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori