Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mimosa

Mesajde delorin I » 01 Dec 2012, 00:27

Astazi am recoltat cateva pastai de Alnizia sau arbore persan de matase. Din ce am gasit postat voi spuneti - clucian in md special, ca nu ar fi melifer. Cum de ceva vreme am incetat sa folosesc doar editia romna a Wikipediei...postez linkul articolului in engleza cu acest subiect, unde scrie negru pe alb ca acest arbore ar fi bun pentru polen si nectar!

http://en.wikipedia.org/wiki/Albizia_julibrissin
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde delorin I » 01 Dec 2012, 00:28

Extrag partea relevanta din text...inca nu am aflat si alte date...

Other uses

The seeds are used as a food for livestock and by wildlife, and the sweet-scented flowers are a good nectar source for honeybees and butterflies.

A. julibrissin has been found to possess antidepressant effects in mice, most likely mediated through 5-HT1A receptors.[4] In traditional Chinese medicine Albizzia jublibrissin (合歡花 He Huan Hua) is used to nourish the heart and calm the spirit.[5][6][7]
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde delorin I » 01 Dec 2012, 00:34

Cum am fost provocat de un mesaj pus pe celalat site de ceva vreme de clucian. am incaput si eu sa sap...inlimbi straine ca sa gasesc in romaneste:)



Avantajele introducerii în cultură a speciilor Euodia hupehensis, Albizia julibrissin, Paulownia tomentosa sunt bine cunoscute prin producţia foarte mare de miere şi prin perioadele lungi de înflorire, care acoperă nevoia de cules a albinelor, în special în perioada de vară şi început de toamnă, când înflorirea este săracă.

Sursa
http://www.icemtl.ro/10%20Dorosencu.pdf
pg. 3
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde kamy » 01 Dec 2012, 00:37

delorine daca wikipiedica aia a fost scrisa ca legea apiculturii inseamna ca nimic nu-i nou sub soare!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde delorin I » 01 Dec 2012, 00:38

pg. 2

În perioada următoare grădina botanică oferă condiţii optime pentru cules de nectar şi polen, enumerând în acest sens: teiul argintiu (Tilia tomentosa Moench), salcâmul japonez (Sophora japonica L.), sorbaria (Sorbaria sorbifolia (L.) A.Br.), spinul lui Cristos (Paliurus spina-christi Miller), măslinul dobrogean, arborele de miere (Euodia hupehensis Dode.), cruşânul, arborele de mătase (Albizia julibrissin Durazz.), sulfina galbenă (Melilotus officinalis Lam.), menta (Mentha piperita L.), lumânărica (Verbascum phlomoides L.), dumbăţul (Teucrium chamaedris L.), şovârvul (Origanum vulgare L.), nalba de grădină (Malva moschata L.), margaretele (Chrysanthemum leucanthemum L.), trandafirul de Siria (Hibiscus syriacus L.), liliacul de vară (Buddleja davidii Franch.), salvia de grădină (Salvia officinalis L.), penstemonul (Penstemon heterophyllum Lindl.), pufuleţii (Ageratum houstonianum Miller), rujii ( Rudbeckia laciniata L.), iuca (Yucca filamentosa L.) şi altele.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde kamy » 01 Dec 2012, 18:10

delorine unde gasesc puieti din respectivu arbore de matase, sant foarte interesat m-a cam cucerit anu trecut in dobrogea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde proapi » 01 Dec 2012, 19:12

Este un arbore foarte frumos la timpul infloririi, chiar exotic pentru noi, insa nu cred ca este vizitat de albina...eu cel putin nu am aceasta observatie.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde delorin I » 01 Dec 2012, 21:56

kamy scrie:delorine unde gasesc puieti din respectivu arbore de matase, sant foarte interesat m-a cam cucerit anu trecut in dobrogea!



Tocmai am facut rost de cateva pastai coapte...am vreo 20...dar au semintele verzi! Cum fa rost de mai multe...iti trimit...dar se apre ca e inca devreme pentru el! Daca esti in Bucuresti....exista unul la una din intrarile in parcul IOR, am pus pwe harta amplasamentul...si inca unul cel putin in fata primariei sector 3! DAr...asa cum am spus ...semitne inca verzi! Ai sesizat ca a fost vizitat de alnine? Cam in ce periaoda?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde delorin I » 01 Dec 2012, 21:58

proapi scrie:Este un arbore foarte frumos la timpul infloririi, chiar exotic pentru noi, insa nu cred ca este vizitat de albina...eu cel putin nu am aceasta observatie.



Daca te referi la albinele din Bucresti....care nu prea sunt...foarte probabil....avem nevoie de stirile cuiva care are in curte! Din moment ce este totusi trecut in acestghid melifer din zona TUlcei si in enciclopedia wikipedia de limba engleza...ceva ceva trebuie sa fie! Dar or fi ani buni si ani mai putin buni!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde kamy » 01 Dec 2012, 22:19

nu stiu daca e vizitat de albine da pe mine m-a cucerit!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde clucian » 02 Dec 2012, 23:10

Sunt deacord cu proapi. Acest arbore este încadrat la plante melifere FARA pondere apicola. Are aceasi pondere apicola cu Nucul ( Juglans Regia ).

În schimb este frumos atunci cand înfloreste.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde kamy » 03 Dec 2012, 19:50

E mortal,anu trecut a facut florile mai mari,sant 2 in spatele pietei in efo nord,ma uitam la ei de parca eram vrajit.dar anu asta n-au fost atat de reusite florile!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde mirceahvn » 07 Feb 2013, 20:09

Albizia este copac melifer ,am vazut deseori albine in el ,iar in ultima editie "Arbori si arbusti meliferi' a fost inclus ca arbore melifer pe langa ceilalti care deja ii stim.
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde kamy » 18 Mar 2013, 21:15

Ehei fratilor,azi in oradea m-apusei pe cules pastai de matase,este un arbore in fata la crisul si unu pe eminescu langa interbroker,peste drum.care aveti habar trebuie oparit sa crape coaja la fel ca samanta de salcam?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde IonutMioveni » 19 Mar 2013, 00:21

Saltare kami!
Eu unu din cate am incercat nu am fost nevoit sa le fac nimic semintelor de arbore de matase.
Pur si simplu le-am tinut in apa la tem camerei intr-un vas transparent pana cand am obsv ca incep sa germineze.
Atunci le-am luat si le-am pus in pamant...ce-i drept cam deverem..prea devreme si din cauza lipsei de lumina plantele au facut aproape 10 cm dupa care incet incet s.au dus pe apa sambetei. Asta cred eu c.ar fi auza....ii aveam prin decembrie in pahare la dim asta.
Poate alta e cauza.
Numai bine!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Arborele de matase - Albizia julibrissin- Albizia sau Mi

Mesajde kamy » 19 Mar 2013, 07:27

Multam fain ionut raman dator cu o bere, (fara alcool)!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori