Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2013, 15:22

Balada lavandei...
Pacat ca in Romania nu avem asa ceva..
http://www.cotidianul.ro/balada-lavandei-187957/
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde ovidiu_78 » 21 Oct 2013, 00:45

cum nu aveti o pagina personala...va urez aici La multi ani !!! pt doamna cristina
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 21 Oct 2013, 22:59

ovidiu_78 scrie:cum nu aveti o pagina personala...va urez aici La multi ani !!! pt doamna cristina


Multumesc pentru urari. La Multi Ani cu sanatate pentru toata lumea.
Mi-am propus sa-mi fac o pagina personala, dar din lipsa de timp am amanat mereu. Poate reusesc in aceasta iarna.

Toate bune!
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde classical » 30 Dec 2013, 17:11

Buna ziua si La multi ani tuturor,

Am ajuns la acest forum cautand ceva mai amplu despre morfologia, respectiv descrierea botanica a lavandei. Vad ca aici sunteti un grup de profesionisti care stiti despre ce vorbiti.
Ma poate ajuta cineva cu niste link-uri sau ma puteti indruma catre niste titluri de carti care ar putea sa ma ajute sa realizez un referat serios pe aceasta tema, morfologia lavandei?
Ce am gasit pe net, chiar si in franceza sau engleza, e foarte putin sau n-am cautat eu bine. De aceea am nevoie de ajutorul dv, daca se poate.

Va multumesc si inca o data, Sarbatori cu bine tuturor membrilor!
classical
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Dec 2013, 16:52

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde zip2006 » 02 Ian 2014, 10:43

Va salut si "La multi ani " tuturor forumistilor.As vrea sa stiu daca in zona Moldovei are cineva cultivata lavanda si cum se comporta dupa iernare (daca nu ingheata).Daca merge ce soi are si de unde la luat ?? As vrea sa pun si eu dar as vrea sa pun seminte pe rinduri unde as gasi si sa fie de calitate soiurile alea frantuzesti.Va multumesc anticipat.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 02 Ian 2014, 13:35

In zona Moldovei, la Botosani mai exact CINEVA a plantat peste 5000 de fire cumparate din VAlcea! IN toamna s-a dat cu 2 lei firul...eu am cateva fire plantate...astept primavara pentru concluzii desi am pierdut cayteva fire inainte sa vina iarna!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde zip2006 » 02 Ian 2014, 14:42

Chestia e daca la -15 grade timp de o saptamina rezista dar fara zapada pentru ca la noi iernile sint geroase .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 02 Ian 2014, 14:46

LA noi unde? Si Moldova e plina de variatii si diversityati termice! NU as fi crezut pana anulasta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde zip2006 » 02 Ian 2014, 15:27

zona Romanului -Bacau.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 02 Ian 2014, 16:41

classical scrie:Buna ziua si La multi ani tuturor,

Am ajuns la acest forum cautand ceva mai amplu despre morfologia, respectiv descrierea botanica a lavandei. Vad ca aici sunteti un grup de profesionisti care stiti despre ce vorbiti.
Ma poate ajuta cineva cu niste link-uri sau ma puteti indruma catre niste titluri de carti care ar putea sa ma ajute sa realizez un referat serios pe aceasta tema, morfologia lavandei?
Ce am gasit pe net, chiar si in franceza sau engleza, e foarte putin sau n-am cautat eu bine. De aceea am nevoie de ajutorul dv, daca se poate.

Va multumesc si inca o data, Sarbatori cu bine tuturor membrilor!




Ai gasit? Iti recomand o carte pe care si eu o rasfoiesc acum- Botany in a day de Thomas J. Elpel! Tipul are si un portal pe net posibil sa afli multe si in afara cartii! De pilda si eu acum am aflat ca lavanda face parte din familia Lamiaceae sau Labiatae pe care tipul asta o defineste pragmatic drept familia mentei... (adaugam aici si roinita si urzica alba si multe altele) Sunt acolo cateva caracteristici generale ale familiei- morfologie cum zici tu:) ! Acum daca vrei mai mult decat noi amatorii, asteptam si noi rezultatul final de la tine! :lol:
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 03 Ian 2014, 11:30

classical scrie:Buna ziua si La multi ani tuturor,

Am ajuns la acest forum cautand ceva mai amplu despre morfologia, respectiv descrierea botanica a lavandei. Vad ca aici sunteti un grup de profesionisti care stiti despre ce vorbiti.
Ma poate ajuta cineva cu niste link-uri sau ma puteti indruma catre niste titluri de carti care ar putea sa ma ajute sa realizez un referat serios pe aceasta tema, morfologia lavandei?
Ce am gasit pe net, chiar si in franceza sau engleza, e foarte putin sau n-am cautat eu bine. De aceea am nevoie de ajutorul dv, daca se poate.

Va multumesc si inca o data, Sarbatori cu bine tuturor membrilor!


La Multi Ani cu sanatate si noroc, tie si tuturor membrilor forumului.

Referitor la intrebarea ta, profesionistii in domeniu considera cartea pe care ti-o recomand ca fiind 'biblia Lavandei': THE GENUS LAVANDULA de Tim Upson si Susyn Andrews. Eu am cumparat-o de pe amazon.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 03 Ian 2014, 11:46

zip2006 scrie:Chestia e daca la -15 grade timp de o saptamina rezista dar fara zapada pentru ca la noi iernile sint geroase .


Lavandula Angustifolia (levantica) este recomandata pentru zonele de tempertatura 5 -8, iar unele merg pana la zona 10. La fel si o parte din lavandine (Lavandula Intermedia), cum ar fi 'Grosso'. Rezista fara zapada pe ele pana la -15 grade Celsius, iar cu zapada pana la - 28 grade Celsius. Majoritatea teritoriului Romaniei se incadreaza la zona de temperatura 6 (temperaturi minime pana la -23 grade Celsius).

Toate bune!
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 04 Feb 2014, 21:44

Am gasit o specie noua de lavanda! E alba! Cei care o vand sunt din Slovenia! Nu ma pricep insa la banii lor! Si nici nu am gasit un convertor potrivit!
http://www.vrtnicentariva.hr/ArtDetalji ... rtikl=3346
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 09 Feb 2014, 21:10

delorin I scrie:Am gasit o specie noua de lavanda! E alba! Cei care o vand sunt din Slovenia! Nu ma pricep insa la banii lor! Si nici nu am gasit un convertor potrivit!
http://www.vrtnicentariva.hr/ArtDetalji ... rtikl=3346


1 Kuna Croata = 0,13 EUR
Exista mai multe varietati de lavanda alba, exista si lavanda roz.
Eu nu am Lavandula Angustifolia Alba, dar am L. a. Blue Mountain White si o lavandina "Edelweiss"
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 09 Feb 2014, 21:13

Floare de colt? O sa caut pe net poza speciei!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde comi » 12 Feb 2014, 22:09

Toate tipurile de lavanda mov,roza,alba le gasiti la Oradea la Sweet garden
www.sweetgarden.ro
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori