Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 22 Sep 2013, 23:01

Cu multa placere. Ma bucur ca le merge bine. Sa nu uitati sa le tundeti la cca. 2 cm peste partea lemnoasa. Astfel devin mai dese si capata aspectul de arici si inflorirea este mai abundenta. Acuma este prea tarziu pentru tuns, dar la primavara ar fi bine sa le tundeti.

Toate bune.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde balasbebe » 23 Sep 2013, 07:09

Se poate folosi si tulpina, sau numai floarea?
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde sorinmob » 23 Sep 2013, 20:48

sa inteleg ca numai trebuie tunse acum in toamna ? e care credeam ca acum trebuie.am mai pus si eu 4 acum.le-am luat de la un florar .daras vrea sa mai iau vreo 50 der nu sstiu de unde.toti pe net Tocmai. ro cam 5 care i-am contactat, nu raspundla telefon sau nu au.;
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde sorinmob » 23 Sep 2013, 20:57

asta e din kaufland de anul trecut
Fişiere ataşate
IMG_20130825_173554 (Copy).jpg
lavanda de 2 ani
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde sorinmob » 23 Sep 2013, 20:59

asta e de anul asta pusa
Fişiere ataşate
IMG_20130825_173545 (Copy).jpg
lavanda 2013
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 24 Sep 2013, 13:31

Sorinmob ai in Valcea producator de lavandina...are vreo 3000 metri cultivati! Daca vrei iti dau numarul de telefon! Eu am luat de la el cand a venit in piata in Valcea sub Terasa! Acum in toamna o sa vanda cu 2 sau 3 lei radacina! dar sa nu le cumperi pe toate...poate mai vreau si eu! :)! (Nu stiu de ce am avut impresia ca sorinmob e din Valcea! Scuze daca am gresit! Oricum acei oameni din VAlcea trimit si prin curier! )
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde sorinmob » 24 Sep 2013, 21:28

l-am gasit azi am vb cu el 2 lei buc.merg duminica la el.e la 5 km.de mine si eu caut ca nebunu la cluj,mures.asta e .cine spunea ca informatia e cea mai scumpa.multumesc.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde sorinmob » 24 Sep 2013, 21:28

l-am gasit azi am vb cu el 2 lei buc.merg duminica la el.e la 5 km.de mine si eu caut ca nebunu la cluj,mures.asta e .cine spunea ca informatia e cea mai scumpa.multumesc.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 25 Sep 2013, 08:32

:) Succes...sper sa mai cumpar si eu de la ei! DEci am retinut bine ca esti din Valcea!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 25 Sep 2013, 23:47

balasbebe scrie:Se poate folosi si tulpina, sau numai floarea?


La ce sa se foloseasca?
Eu tund lavanda numai dupa ce nu mai este vizitata de albina. Buchetele de lavanda le usuc intr-o magazie intunecoasa si cand sunt uscate scutur spicele si raman cu tulpinile. Eu folosesc tulpinile uscate in afumatoare cand inspectez stupii. Cu florile uscate scuturate fac o distilare cu abur intr-un alambic si obtin apa de lavanda si ulei esential de lavanda pe care il folosesc in sapunul natural pe care il fac in casa.
Dupa cum vedeti se pot face multe lucruri cu lavanda.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 25 Sep 2013, 23:52

sorinmob scrie:sa inteleg ca numai trebuie tunse acum in toamna ? e care credeam ca acum trebuie.am mai pus si eu 4 acum.le-am luat de la un florar .daras vrea sa mai iau vreo 50 der nu sstiu de unde.toti pe net Tocmai. ro cam 5 care i-am contactat, nu raspundla telefon sau nu au.;


Se recomanda a se tunde lavanda pana la sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie pentru ca lateralele care se dezvolta sa aiba timp sa se fortifice si sa reziste peste iarna. Cel putin asa am citit si am respectat aceasta regula.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde balasbebe » 26 Sep 2013, 06:45

Tulpina de lavanda are un miros destul de aromat. Flori nu prea au fost asa ca poate este buna si tulpina pentru aroma pe care o emana.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde MyBees » 26 Sep 2013, 10:25

Cristina-Irina scrie:Cu multa placere. Ma bucur ca le merge bine. Sa nu uitati sa le tundeti la cca. 2 cm peste partea lemnoasa. Astfel devin mai dese si capata aspectul de arici si inflorirea este mai abundenta. Acuma este prea tarziu pentru tuns, dar la primavara ar fi bine sa le tundeti.

Toate bune.


Nu am apucat sa le tund. Le-am pus destul de tarziu, dupa transplantare au stagnat putin si acum, asa cum spuneti, este tarziu pentru tuns.

Pot fi ajutate cumva sa treaca peste iarna? Acoperite cu ceva, paie, frunzis, etc? Sau se descurca si fara ajutorul meu?

Multumesc inca o data.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 27 Sep 2013, 01:15

Nu trebuie invelite cu nimic. Orice materie organica tine multa umezeala si prin degradare face ca pamantul sa devina acid. Lavandelor nu le place prea multa umezeala si nici sol acid. Ele rezista peste iarna fara probleme. Eu nu le-am acoperit niciodata si au trecut cu bine si acea iarna cu ploaia inghetata cand toata gradina era imbracata in gheata.

O seara buna.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde sorinmob » 29 Sep 2013, 17:02

delorin I scrie::) Succes...sper sa mai cumpar si eu de la ei! DEci am retinut bine ca esti din Valcea!

am fost la cel cu lavanda dar nu mi-a placut ce am vazut respectiv butasii-ff urati- si cred ca ii ia de undeva dintr-o cultura abandonata.cred eu. privind cultura mi-a placut ce are dar o tine pentru butasi.asta e mai caut in alta parte vreau vre 20-30 buc. pt.toamna asta .
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde MyBees » 29 Sep 2013, 23:45

Eu am luat anul trecut de la institut de la Fundulea, la un pret de 1.5 sau 2 lei, nu mai stiu sigur, oricum foarte ieftin.

Am plantat vreo 50 de plante si am pus la butasit vreo 500... Din pacate terenul a stat inundat ceva vreme si au murit toate iar cele puse la butasit necesitau udare zilnica si nefiind zilnic acolo(nici instalatie) nu am reusit nimic.

Deocamdata, pana rezolv cu apa, mi-am scos din minte si lavanda pe teren mai mare. Sper insa ca in primvara sa fiu pregatit.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori