Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 02 Mar 2013, 14:58

Cum merge? Ati plantat ceva seminte de lavanda deja? Sau mergeti doar pe butasire?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 02 Mar 2013, 22:39

delorin I scrie:Cum merge? Ati plantat ceva seminte de lavanda deja? Sau mergeti doar pe butasire?


Merg numai pe butasire si pentru asta trebuie sa astept sa se mai incalzeasca. Trebuie ca in mini-sera sa fie cel putin 10 grade noaptea.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 02 Mar 2013, 22:43

delorin I scrie:Cum merge? Ati plantat ceva seminte de lavanda deja? Sau mergeti doar pe butasire?


Inca ceva. Te rog, nu ma mai lua cu dumneavoastra.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde iulian iasi » 13 Apr 2013, 20:36

Cristina-Irina scrie:Toate bune!

As dori si eu cativa butasi daca se poate ,iulian
iulian iasi
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Apr 2013, 21:04

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 14 Apr 2013, 00:28

Cu drag.
Saptamana viitoare voi pune butasii la inradacinat. Dureaza ceva timp pana devin plantute bune de plantat afara.
Oricum, se recomanda plantarea in aer liber in aprilie sau august. Sper sa fie suficient de dezvoltate pana la jumatatea lui iulie.

Toate bune!
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde ovidiu_78 » 22 Apr 2013, 23:26

Eu pot taia butasi din planta care o am?!?una mare e,si de unde e bine sa iau butasi?!
Va multumesc
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde hamham007 » 24 Apr 2013, 07:57

Buna Cristina,

am urmarit subiectul Lavanda &L, si ma gandesc la soacra mea , care se chinuie sa planteze la tara o Lavanda. daca iti este cu prisos 1 bucaat butas si fi incantat sa ii ofer soacrei in dar - de la ginere... :))
eu am tot incercat sa platez seminte si ..... dezastruos... nu vrea nimic....

multumesc
paul
Avatar utilizator
hamham007
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Sep 2011, 13:19
Localitate: Buc - Rm Valcea- Braila

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 24 Apr 2013, 22:42

ovidiu_78 scrie:Eu pot taia butasi din planta care o am?!?una mare e,si de unde e bine sa iau butasi?!
Va multumesc


Poti sa iei din varfurile care incep sa creasca o bucata de cca. 8-10 cm. Este bine ca butasul sa aiba si o parte semilemnoasa. Indepartezi toate frunzele de pe o portiune de cca. 5-6 cm, tai codita facand o taietura perpendiculara, astfel incat lungimea coditei (care intra in pamant) sa fie aproximativ egala cu partea infrunzita care ramane afara. Daca ai hormon de inradacinare lichid, inmoi codita in acesta, daca este praf, tavalesti codita in praful respectiv si dupa aceea o pui in pamant dupa ce largesti putin locul pentru a nu indeparta hormonul de inradacinare. Multi spun ca se poate si fara hormon de inradacinare. Butasii trebuie tinuti la o temperatura constanta, la lumina dar nu soare direct. Nu se acopera cu folie pentru ca putrezesc. Se poate pulveriza din cand in cand apa pe frunze. Pamantul trebuie sa fie umed tot timpul, dar nu imbibat cu apa.

Postez 2 fotografii cu butasii mei pusi la inradacinat. Sper sa faca radacini.
Fişiere ataşate
IMG_2482.jpg
Butasi Lavanda 2
IMG_2483.jpg
Butasi Lavanda 1
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 24 Apr 2013, 22:47

hamham007 scrie:Buna Cristina,

am urmarit subiectul Lavanda &L, si ma gandesc la soacra mea , care se chinuie sa planteze la tara o Lavanda. daca iti este cu prisos 1 bucaat butas si fi incantat sa ii ofer soacrei in dar - de la ginere... :))
eu am tot incercat sa platez seminte si ..... dezastruos... nu vrea nimic....

multumesc
paul


Buna Paul,

Daca formeaza radacini butasii pe care i-am pus ( am pus cca. 120 de bucati), iti dau cu drag pentru soacra ta.

Toate bune.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 25 Apr 2013, 05:54

Frumos...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde ovidiu_78 » 25 Apr 2013, 07:14

Multumesc frumos pt raspuns,asa voi face,dar fara acel lichid de inradacinare,caci nu am asa ceva
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Cristina-Irina » 25 Apr 2013, 10:42

ovidiu_78 scrie:Multumesc frumos pt raspuns,asa voi face,dar fara acel lichid de inradacinare,caci nu am asa ceva


Inca ceva. Amesteca pamantul cu cca. 1/3 nisip fin pentru rezultate mai bune sau foloseste pamant de rasaduri care se gaseste in comert si care contine deja nisip. Oricum, pamantul trebuie sa fie cat mai afanat.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde Petrut » 05 Mai 2013, 18:32

Buna ziua D-na Cristina,din intamplare am gasit acest tutorial si va spun ca de ceva timp studiez pe net despre culturile de plante aromatice ,visind la o afacere cu aceste plante si cu cultura de catina sau goji.Tot pe net am gasit oferte de rasaduri cu preturi ..sa zicem acceptabile dar nu imi pot permite momentan sa investesc atat de mult.Ideia este ca vreau pe o suparafata de 10ari pentru inceput sa infiintez plantatia.Rugamintea mea este daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi si rasaduri ce va fac prisosinta pentru ca in septembrie sa pot planta.Astept sa imi raspundeti indiferent de raspunsul d-voastra.VA multumesc!Adresa mea de email este firemanatomic@yahoo.com
Petrut
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mai 2012, 11:03

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde danyy » 06 Mai 2013, 10:08

pentru doritori 0745359840,nr.unui domn din cluj de la care am cumparat puiet de lavanda cu 5,5ron bucata
danyy
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Feb 2012, 11:57

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde delorin I » 06 Mai 2013, 10:13

danyy scrie:pentru doritori 0745359840,nr.unui domn din cluj de la care am cumparat puiet de lavanda cu 5,5ron bucata



:) Multumim domnule....ne vom gandi la oferta dumneavoastra!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lavanda si Lavandina

Mesajde aiten » 07 Mai 2013, 14:03

"Poti sa iei din varfurile care incep sa creasca o bucata de cca. 8-10 cm. Este bine ca butasul sa aiba si o parte semilemnoasa. Indepartezi toate frunzele de pe o portiune de cca. 5-6 cm, tai codita facand o taietura perpendiculara, astfel incat lungimea coditei (care intra in pamant) sa fie aproximativ egala cu partea infrunzita care ramane afara. Daca ai hormon de inradacinare lichid, inmoi codita in acesta, daca este praf, tavalesti codita in praful respectiv si dupa aceea o pui in pamant dupa ce largesti putin locul pentru a nu indeparta hormonul de inradacinare. Multi spun ca se poate si fara hormon de inradacinare. Butasii trebuie tinuti la o temperatura constanta, la lumina dar nu soare direct. Nu se acopera cu folie pentru ca putrezesc. Se poate pulveriza din cand in cand apa pe frunze. Pamantul trebuie sa fie umed tot timpul, dar nu imbibat cu apa.
Postez 2 fotografii cu butasii mei pusi la inradacinat. Sper sa faca radacini.[/quote]"


D-na Cristina-Irina , am citit tot ce ati scris dvs. despre lavanda in acest forum...........pozele arata extraordinar .... eu am o gradina de 6200mp la 40km de Constanta si ma gandesc sa cultiv lavanda cand oi iesi la pensie ,nu stiu nimic despre agricultura si in special de lavanda , dar pentru inceput as vrea sa pun niste butasi de lavanda in gradinita de flori, oare cand se planteaza ?si de unde pot sa iau lavanda?
Va multumesc ca existati si impartasiti experienta dvs. si celorlalti!
O zi buna va doresc!
aiten
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Mai 2013, 13:40
Localitate: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


cron